گروسی: دقیقا می‌دانیم برنامه هسته ای ایران در چه مرحله ای است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگرانی خود را درخصوص محدودیت راستی‌آزمایی آژانس اتمی در ایران ابراز کرد اما در عین حال تاکید کرد که میان آژانس و ایران همکاری قابل قبولی وجود دارد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی با بی‌ بی سی در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران گفت: ما آنقدر که لازم است نگرانش هستیم. ما در ایران وظیفه بازرسی داریم. این بازرسی‌ها به کلیت برنامه هسته‌ای ایران مربوط است.

گروسی با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام بیان کرد: از ابتدای امسال تلاش‌های دیپلماتیکی در وین صورت گرفته است تا به برجام بازگردند و ما ضامن هرآنچه که بر سر آن به توافق برسند هستیم. ما به طور مداوم در حال زیرنظر داشتن این موقعیت هستیم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص توانایی‌های آژانس اتمی در ایران گفت: اول از همه باید بگویم که حضور آژانس تنها حضور بین‌المللی در ایران است که این مسئله حیاتی است چراکه ما بازرسی‌هایی انجام می‌دهیم که برخی از آن‌ها عادی است زیرا ایران یکی از امضاکنندگان پیمان عدم اشاعه هسته‌ای می‌باشد؛ اما علاوه بر این توافق، ما چندین ماه پیش به توافق رسیدیم تا توانایی‌های نظارتی و راستی‌آزمایی بیشتری داشته باشیم تا به ما اجازه دهد اطلاعات مهم درخصوص آنچه که در جریان است از جمله غنی‌سازی اوارنیوم و ساخت سانتریفیوژ را ضبط کنیم. اگر طرفین برجام به توافق جدیدی برسند آنوقت می‌توانیم به تصویر کلی برسیم.

گروسی ادامه داد: ما در این شرایط در حد توان‌مان تصویر کلی را می‌بینیم. تلاش‌های نظارتی ما در ایران گسترده است. ما در تمام تاسیساتی که ایران در اختیار دارد حضور داریم. ما در تمام روزهای سال بازرسی انجام می‌دهیم.

وی در انتقاد به صحبت مجری که می‌گفت که فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس در ایران بازیکن‌های کلیدی در جهان را قانع نمی‌کند و در دفاع از حرف‌های خود جملاتی از صحبت‌های ضدایرانی نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل را نقل قول کرد، گفت: عذرمی‌خواهم اما فکر نکنم آنچه که نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید به هیچ وجه این معنا را نمی‌رساند که به بازرسی‌های ما ایمان ندارد. مشکل این است که ایران توانایی‌هایی در زمینه هسته‌ای دارد و این خود خطر محسوب می‌شود. این یک بحث سیاسی است و من وارد آن نمی‌شوم. آنچه که می‌گویم این است که ما می‌بینیم که ایران دقیقا کجا است. آنچه حال حاضر را مهم می‌کند این است که اگر قرار باشد که دسترسی به ایران محدود شود، آن‌وقت این توانایی را از دست خواهیم داد که از آخرین ذره جزئیات مطلع شویم.

گروسی ادامه داد: تلاش‌های ما گسترده است. ما به گرم می‌دانیم که چه میزان غنی‌سازی اورانیوم انجام می‌گیرد. ما دقیقا می‌دانیم که هرجا چه اتفاقی دارد می‌افتد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان کرد: از نظر ما اگر توانایی‌های بازرسی ما محدود شود، احتمال بازگشت به توافق به شدت سخت می‌شود. ما تلاش داریم توانایی‌های‌مان را نگه داریم. آژانس اتمی از ایران می‌خواهد که به توافقی که من در تاریخ 12 سپتامبر با ایران به آن رسیدم احترام بگذارد که به ما اجازه سرویس تمام تجهیزات‌مان از جمله دوربین‌ها را می‌داد.

گروسی در رابطه با دسترسی کامل به سایت‌های ایران گفت: ما به دنبال آن هستیم. در نتیجه سفری که (به ایران) داشتم با ایران به توافق رسیدم که به زودی بازگردم تا دیداری با رئیس‌جمهور یا وزیر خارجه داشته باشم. این دولتی جدید است که دیدگاه‌های محکمی درخصوص برنامه هسته‌ای و همکاری با آژانس هسته‌ای و جامعه بین‌المللی دارد. من این را به آن‌ها گفتم  و آن‌ها پذیرفتند. امیدوارم این اتفاق به زودی بیفتد. ما باید همدیگر را بشناسیم و گفت‌وگو رو آغاز کنیم. من با دولت پیشین همکاری داشتم. حال دولت جدیدی به روی کار آمده است. این دولت رویکرد سخت‌تری در تعامل با جامعه بین‌المللی دارد. من می‌خواهم بشنونم که آن‌ها چه در ذهن دارد و آن‌ها بشوند که من چه می‌خواهم بگویم.

وی در واکنش به صحبت نفتالی بنت که گفته بود “حرف سانترفیوژها را متوقف نمی‌کنند” گفت: باید بگویم که سانتریفیوژها نباید متوقف شوند چراکه جامعه بین‌المللی توافق کرده که ایران به میزان خاصی از آن‌ها استفاده کند. کشورها مختلف عقیده‌های مختلفی دارند. برخی کشورها می‌خواهند که ایران در زمینه هسته‌ای هیچ کاری نکند. این مسئله‌ای نیست که من بخواهم درخصوص آن صحبت کنم.

این مقام ارشد آژانس اتمی درخصوص وجود امید برای رسیدن به راه‌حل دیپلماتیک درخصوص آنچه که بی بی سی”بحران هسته‌ای ایران” خواند، گفت: من نمی‌توانم تسلیم شوم. من نگران هستم چراکه با مشکل مواجه هستم. من این مسئله را تکذیب نمی‌کنم اما دارم بر روی آن کار می‌کنم چراکه این وظیفه من است.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *