وعده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم؛

حمایت از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در راه است!

جلسه رأی اعتماد وزیران دولت با رأی‌گیری برای تک تک وزرا به پایان رسید و محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم، روز پنج‌شنبه (4شهریورماه) در محل این وزارتخانه حضور یافته و رسما کار خود را آغاز کرد. وی اولویت اول در همه حوزه‌ها را رسیدگی به عوارض ناشی از کرونا خواند و بیان کرد: سعی ما در بر این است که بتوانیم سریعا یک فضای حمایتی و پشتیبانی را ایجاد کنیم.

به گزارش روزنامه«صبح امروز» و به نقل از فارس، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اولین اولویت کاری خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اولویت اول ما در دولت در همه حوزه‌ها از جمله حوزه فرهنگ و هنر رسیدگی به عوارض ناشی از کرونا خواهد بود، در 18ماه گذشته که کشور با فراگیری کرونا روبرو بوده تمامی فعالیت‌های فرهنگی و هنری کشور تحت الشعاع قرار گرفته و رو به تعطیلی و نیمه تعطیلی رفته است.

ایجاد فضای حمایتی و پشتیبانی

وی ادامه داد: اصحاب فرهنگ و هنر به موجب این شیوع با روزگار سختی روبرو بودند و سعی ما در دولت مردمی بر این است که از وضعیت فعلی عبور کنیم و بتوانیم سریعا یک فضای حمایتی و پشتیبانی را ایجاد کنیم.

اسماعیلی افزود: در جلسه امروز دولت نیز همین موضوع مطرح و قرار بر این شد که مجموعه‌های پشتیبان در دولت همانند سازمان برنامه و بودجه بتوانند کمک‌های لازم را داشته باشند.

ادامه واکسیناسیون سراسری اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: بحث واکسیناسیون سراسری اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه که پیش از این توسط آقای صالحی و همکاران‌شان آغاز شده بود را تکمیل خواهیم کرد و تلاش ما براین است که با پایین آمدن شیوع ویروس کرونا، بازگشایی فعالیت‌های فرهنگی و هنری را با حفظ پروتکل‌های بهداشتی داشته باشیم، تمام دغدغه ما این است که هرچه سریع‌تر فضای فرهنگی و هنری کشور به شرایط عادی باز گردد.

بهترین عملکرد در یک مسیر هم‌افزایی

اسماعیلی در ادامه با بیان اینکه اتمام دوران وزارت آقای صالحی به معنای قطع همکاری ایشان با مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نخواهد بود، تصریح کرد: سعی ما بر این است که از شخصیت‌های فرهنگی همچون آقای صالحی که مایه افتخار کشور هستند بهره ببریم و سوابق و تجربیات علمی و فرهنگی ایشان ایجاب می‌کند که از نظرات کارشناسی ایشان استفاده کنیم، تاکید رئیس جمهور نیز براین است که در یک فضای تعاملی از تجارب مدیران گذشته بهره برده و آن را به شرایط حال و آینده پیوند بزنیم تا در یک مسیر هم‌افزا بتوانیم بهترین عملکرد را داشته باشیم.

وی در پایان گفت: تلاش ما در دوران جدید این است که بتوانیم یک مسیر رو به جلو را ترسیم کنیم و نقش فرهیختگانی چون آقای صالحی در این راستا بسیار مهم است.

بسته ویژه حمایت از حوزه‌های فرهنگ، هنر و رسانه

همچنین در نخستین جلسه شورای مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم که صبح روز گذشته (جمعه، ۵ شهریور) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان، مدیران، روسای سازمان ها (به صورت حضوری) و مدیران ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها (به صورت وبیناری) در محل سالن جلسات این وزارتخانه برگزار شد، اسماعیلی با اشاره به برخی خسارت‌های ناشی از کرونا بر فعالیت‎های فرهنگی و هنری کشور، تاکید کرد: به زودی بسته ویژه حمایت از حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه برای جبران خسارت های ناشی از این ویروس آماده می شود. پس از بررسی های همه جانبه و جمع بندی های لازم، بسته حمایتی آماده و تمهیدات ضروری برای اجرای آن در نظر گرفته می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت ضرورت توجه بر مرجعیت سیاستگذاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: مرجعیت این وزارتخانه باید تقویت شود و این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی اقدامات و فعالیت های این وارتخانه در بخش های مختلف هم اشاره کرد و گفت: فعالیت های جاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با کمترین وقفه ادامه خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فعالیت های فرهنگی و هنری در مناطق مرزی و کم برخوردار دارای اهمیت است و وضعیت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها از نظر ساختاری و منابع بودجه ای با محدودیت های جدی برخوردار است که در این دوره این موضوع مورد توجه قرار می گیرد و اقدامات مهمی در این راستا در دستور کار قرار داده شده است.

وزیر سابق: به عنوان سرباز در خدمت حوزه فرهنگ و هنر خواهم بود

سیدعباس صالحی نیز با تبریک انتخاب محمدمهدی اسماعیلی به عنوان وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدوارم در مسیر جدید مسئولیت خود موفق باشید و بنده نیز به عنوان سرباز این کشور هرجایی که نیاز به کمک بنده باشد در خدمت شما و حوزه فرهنگ و هنر کشور خواهم بود.

وی ادامه داد: برای شما و همکاران‌تان دعای خیر داشته و از خداوند متعال خواستارم به شما کمک کند تا این مسئولیت سنگین را به پیش برده و با جهش‌های سریع‌تر و سرعت کامل‌تر به سمت جلو حرکت کنید، امید است در دوره جدید دولت آقای رئیسی و مدیریت شما شاهد اتفاق‌های درخشان و قابل ارجاع به حوزه فرهنگ، هنر و رسانه باشیم.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: یکی از کارهایی که در انتهای دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم انجام دادیم کاری با عنوان «تجربه‌نگاری» بود، در این طرح بنده به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 7ساعت مصاحبه از وضعیت 4سال وزارتخانه را داشته‌ام، همچنین سایر معاونان و مدیران نیز به صورت مجزا گفت‌وگوهایی را داشتند که تمام این مصاحبه‌ها در قالب فیلم، فایل صوتی و کتاب در اختیار مدیریت جدید قرار می‌گیرد.

به حوزه فکر، اندیشه و کتاب باز خواهم گشت

صالحی یادآور شد: یکی دیگر از اقدامات تجربه‌نگاری ارائه تصویری روشن از 27پروژه اصلی این وزارتخانه در دوره 4ساله دولت دوازدهم بود که مدیران جدید می‌توانند از آن استفاده کنند، یکی از مسائلی که در این نوع نقل و انتقال‌های مدیریتی باید مورد توجه قرار بگیرد همین حافظه تاریخی مدیریتی است، پیشنهاد می‌کنم این اتفاق در دوره‌های دیگر هم ادامه پیدا کند تا دانش مدیریتی اتصال خود را با مدیران جدید حفظ کند و قطعا این به هم پیوستگی می‌تواند به دوره جدید مدیریتی یک دستگاه کمک کند.

وی افزود: قطعا در هر دوره مدیریتی جدید کارهای نو شکل خواهد گرفت اما این اتصال حافظه تاریخی می‌تواند کمک کند که مدیران جدید با اتکا به گذشته با علم بیشتری به سوی آینده حرکت کنند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی براینکه پس از پایان دوران وزارت خود در چه کاری اشتغال خواهند داشت، خاطرنشان کرد: بنده از فضای علمی و فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمدم و امروز پس از پایان دوران مدیریتی خود مجددا به همان حوزه فکر، اندیشه و کتاب باز خواهم گشت تا بتوانم از خوشه‌چینی اصحاب فکر و اندیشه بهره‌ ببرم.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *