افزایش 50درصدی قیمت شیر خام؛

باز هم گرانی محصولات لبنی در راه است!

مهناز اصغری

لبنیات یکی از ارزشمندترین فرآورده های غذایی دنیاست که سرانه مصرف آن در کشورهای صنعتی و توسعه یافته بیشتر از کشورهای در حال توسعه است.

به گزارش روزنامه «صبح امروز» بنا بر آمارها متوسط سرانه مصرف لبنیات در جهان چیزی حدود ۱۸۰ کیلوگرم برای هرنفر در سال  است اما در کشور ما میزان مصرف لبنیات برای هر فرد ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم سالیانه اعلام شده است و تفاوت فاحشی با سرانه جهانی دارد و البته که همین میزان مصرف لبنیات سالانه نیز هرساله روندی نزولی را می‌پیماید. برای صحه گذاشتن بر این ادعا می‌توان یادآور شد که سرانه مصرف لبنیات در ایارن در اواخر دهه 80، برای هر نفر قریب به 110 کیلوگرم بوده است.

سرعت رشد قیمت لبنیات بالاتر از قدرت خرید مردم

در این خصوص کارشناسان صنایع غذایی بر این باور هستند که سیر صعودی افزایش قیمت لبنیات در سال‌های اخیر به کاهش سرانه مصرف لبنیات انجامیده است . چراکه آنقدر سرعت رشد قیمت لبنیات از سرعت رشد درآمد مردم بالاتر است که قدرت خرید مردم را کاهش داده است. در این بین آنان معتقدند سیاست گذاری دولت و عدم حمایت از تولید، از محوری ترین دلایل افزایش قیمت لبنیات است.

به طور نمونه چندی پیش اسماعیل خاتمی یک کارشناس صنعت غذایی در گفتگویی بیان کرد: در سند بالادستی و افق ۱۴۰۴ مصوب شده که سرانه مصرف شیر به ۱۲۰ کیلوگرم به ازای هر نفر برسد. اما براساس آمارهای ارائه شده توسط مرکز آمار در حال حاضر سرانه مصرف شیر کمتر از۸۰کیلوگرم است و باید در ۵ سال سرانه مصرف لبنیات حدود ۵۰ کیلوگرم افزایش یابد. سوال اینجاست که چه اقدامی برای افزایش سرانه مصرف شیر انجام شده است؟

به عقیده وی، مجموعه عوامل زنجیره تولید لبنیات شامل تولیدکننده شیرخام، صنعت لبنیات، نظام توزیع با همکاری دولت می توانند در افزایش سرانه مصرف لبنیات در کشور موثر باشند ولی متاسفانه از آنجایی که اغلب این حلقه‌ها وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند، شاهد کمتر شدن میزان لبنیات در سبد مصرف خوانوار هستیم.

کف قیمت شیرخام، 6هزار و 400 تومان!

در آمار فوق خواستیم یادآور شویم که سرانه مصرف لبنیات و شیر در یاران در جایگاه مطلوبی نسبت به سایر کشورها نیست اما اخبار بازهم حاکی از افزایش چندباره قیمت محصولات لبنی است. چراکه سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: با افزایش ۵۰ درصدی قیمت شیر خام به عنوان ماده اولیه اصلی محصولات لبنی ، قیمت این محصولات افزایش یافت.

به گزارش روزنامه «صبح امروز» و به نقل از صدا و سیما، سید محمدرضا بنی طبا افزود: قیمت شیر خام که ماده اولیه اصلی محصولات لبنی است افزایش بیش از ۵۰ درصدی داشته و نمی‌توان انتظار داشت که در این شرایط قیمت محصولات لبنی افزایش نیابد.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت:در حال حاضر رقم ۶ هزار و ۴۰۰ تومان به عنوان کف قیمت برای شیرخام اعلام شده و صنایع لبنی از همین حالا نامه‌هایی مبنی بر افزایش این نرخ برای ماه آینده دریافت می‌کند.

وی ادامه داد: در این شرایط طبیعی است که قیمت محصولات لبنی نیز که تولید آن بین ۶۵ تا ۷۰ درصد وابسته به شیرخام است افزایش یابد.

مسئولان دامداری‌های خصولتی را مجاب کنند

سخنگوی انجمن صنایع لبنی افزود: شیرخام کیفی که در محصولات لبنی استفاده می‌شود توسط دامداری‌های صنعتی تولید می‌شود که بخشی از این دامداری‌ها خصولتی هستند و اگر مسئولان نگران افزایش قیمت محصولات لبنی هستند دامداری‌های خصولتی را مجاب کنند تا شیر را با قمیت معقول در اختیار کارخانجات لبنی قرار دهند.

بنی‌طبا ادامه داد: از یک ماه پیش کلیه اختیارات قیمت‌گذاری بخش کشاورزی حسب احیای قانون تمرکز به وزارت جهاد کشاورزی انتقال داده شد که این وزارتخانه هم با مصوبه‌ای در ابتدای مردادماه افزایش قیمت شیرخام را اعلام کرد.

وی گفت: در گذشته وقتی قیمت شیرخام اعلام می‌شد همزمان قیمت ۱۰ قلم محصول مشمول قیمت‌گذاری محصولات لبنی هم تغییر می‌کرد بنابراین وقتی قیمت شیرخام به ۶ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش پیدا کرده به طور طبیعی این مجوز برای افزایش قیمت محصولات لبنی وجود دارد و ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که تولیدکننده محصولات لبنی با ضرر محصولات خود را روانه بازار کند.

بنی‌طبا افزود: تمام قیمت‌ها بر اساس آیین نامه قیمت‌گذاری محصولات ساخت داخل مصوب مرداد ۸۹ تعیین شده که این آیین نامه به تولیدکننده اجازه می‌دهد ۱۴ درصد سود بر قیمت تمام شده محصولات خود اعمال کند در حالی که کلیه محصولات لبنی در حال حاضر با سود زیر ۱۰ درصد به بازار عرضه می‌شوند.

افزایش قیمت شیر خام و محصولات لبنی توسط وزارت جهاد کشاورزی اعمال شده است

سخنگوی انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه قیمت ۱۰ قلم محصول مشمول قیمت‌گذاری محصولات لبنی با مجوز افزایش یافته است، اظهار داشت: مستند بر قانون تجارت، آیین‌نامه قیمت‌گذاری محصولات ساخت داخل و قانون احیای تمرکز وزارت جهاد کشاورزی، افزایش قیمت شیر خام و محصولات لبنی توسط وزارت جهاد کشاورزی اعمال شده است.

بنی طبا گفت: پیش‌بینی‌های سازمان‌های بررسی کننده قیمت حاکی از آن بود که پس از افزایش قیمت شیر خام نرخ محصولات لبنی ۶۰ درصد افزایش یابد، اما برآوردهای بازار نشان می‌دهد که این افزایش حداکثر ۳۰ درصد بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که «چرا قیمت برخی محصولات لبنی بطور مکرر افزایش یافته است؟» تاکید کرد: دلیل این افزایش چندباره این است که علاوه بر افزایش قیمت شیرخام، قیمت محصولات بسته‌بندی که از پتروشیمی‌ها خریداری می‌شود نیز ۸۰ درصد افزایش یافته، همچنین نرخ حقوق و دستمزد هم که از فروردین ماه افزایش یافته بود تا مردادماه در لبنیات اعمال نشد.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *