به بهانه سالروز ترور شهیدان رجایی و باهنر؛

تروریسم ابزار استعمارگری نوین

ستاد حقوق بشر ایران همزمان با سالروز ترور شهیدان رجایی و باهنر، با صدور بیانیه‌ای به مناسبت روز مبارزه با تروریسم خواستار مقابله جهانی با نقض فاحش حق حیات و اتخاذ تدابیر جدی و پیشگیرانه با این پدیده شوم شد.

به گزارش روزنامه صبح‌امروز، به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، متن بیانیه ستاد حقوق بشر ایران به مناسبت روز مبارزه با تروریسم و سالروز شهیدان رجایی و باهنر در دفتر نخست وزیری به دست گروهک تروریستی منافقین به شرح ذیل است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

اتخاذ سیاست‌ها، رویکردها و تفکرات ابزاری و منفعت‌طلبانه و برتری‌بخشی آن بر رویکردهای حقوقی، انسانی و اخلاقی، اصلی‌ترین عامل نقض حقوق بنیادین جامعه بشریت و ترویج و اشاعه سیستماتیک پدیده شوم و بی‌ثبات‌کننده صلح و امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای، یعنی تروریسم است.

تجربه منفعت‌طلبانه دولت‌های استعمارگر و سیاست ماکیاولیستی آنها در تکمیل آن موجب شد تا تاسیس گروه‌های تروریستی و استفاده ابزاری از آنها برای برهم زدن صلح و امنیت کشورها و حتی مناطق مختلف جغرافیایی به اصلی‌ترین سازوکار در مهندسی استعمار نوین تبدیل گردد.

تلاش هدفمند برخی از رژیم‌های خودبرتربین و ناقض فاحش حقوق بشر در تداوم برخوردهای سیاست‌زده، تبعیض‌آمیز و دوگانه با پدیده شوم تروریسم خصوصاً از طریق تامین مالی و حمایت سیاسی از تروریست‌ها، در کنار کیفرزدائی از این جنایت‌کاران، بیش از هر زمان دیگری صلح و امنیت بین‌المللی را با خطر روبرو ساخته است. در حقیقت تروریسم پدیده‌ای است بسیار پرهزینه که به دلیل حمایت برخی از کشورهای غربیِ مدعی حقوق بشر و اعمال نفوذ آنها در مدیریت سازمان‌های مسئول بین‌المللی، در اقصی نقاط جهان افزایش یافته است.

دقیقاً با همین منطق است که ملت ایران به دلیل مجاهدت در سقوط رژیم غیردموکراتیک و وابسته قبلی و برپایی حکومت اسلامی در سال ۱۳۵۷ با خمیر مایه استقلال طلبی و آزادی‌خواهی مورد غضب استعمارگران قرار گرفته و از اولین ماه‌های حیات خود به یکی از قربانیان اقدامات گسترده تروریستی خصوصاً توسط رژیم‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و اسرائیل تبدیل گردیده است.

در همین راستا ملت ایران فاجعه تلخ ترورهای گسترده و وحشیانه گروهک تروریستی منافقین و شهادت و مجروح شدن ده‌ها هزار انسان بی‌گناه خصوصاً زنان و کودکان در شهرها، روستاها، اماکن دولتی، عمومی، ورزشی، مذهبی، دانشگاه‌ها، پارلمان، محل‌های زندگی و کسب و کار مردم عادی طی ۴۲ سال گذشته را نه هرگز بخشیده و نه هرگز فراموش خواهد کرد. اقدامات سبوعانه‌ای که در اشکال مختلف من جمله ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و ترور ناجوانمردانه بزرگترین مدافع حقوق بشر ملت ایران و ملت‌های منطقه و مبارز واقعی با تروریست در تمامی اشکال آن یعنی شهید سپهبد قاسم سلیمانی شاهد نقطه اوج آن می‌باشیم.

برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مفرط حامیان تروریسم خصوصاً دو رژیم آمریکا و رژیم صهیونیستی، ترجمان نهادینه‌شدن ظرفیت ترور بعنوان بخشی موثر در دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی مدعیان دروغین حقوق بشر است.

پرواضح است عدم برخورد و مجازات و یا حمایت ضمنی و آشکار از تروریست‌ها چه در ایران و چه سایر نقاط آشوب زده جهان اعم از یمن، سوریه، عراق و افغانستان نتیجه‌ای جز فراگیر شدن این غده سرطانی در پیکره جامعه جهانی به همراه نداشته و صلح و امنیت بین‌المللی را در همه اشکال آن و فارغ از مختصات جغرافیایی کشورها با مخاطرات جدی روبرو خواهد ساخت.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن یادآوری کشور ایران بعنوان قربانی اصلی تروریسم در جهان و گرامیداشت یاد و خاطره تمامی شهدای ترور به ویژه شهید رجایی و شهید باهنر رئیس جمهور و نخست وزیر محبوب ایران در سال ۱۳۶۰، اعلام می دارد:

۱.حمایت‌ها و پشتیبانی‌های سیستماتیک رژیم آمریکا و دولت‌های غربی از تروریست‌ها و جریان‌های وابسته به آن در جهان، ترجمان ادعای دروغ آنها در مبارزه با پدیده تروریسم و استفاده ابزاری از این ظرفیت در پیشبرد اهداف استعمارگرانه آنهاست.

۲.سکوت و انفعال در برابر ترور در هر نقطه جهان و تقسیم تروریسم به خوب و بد، اصلی ترین ظرفیت اشاعه تروریسم در اقصی نقاط جهان بوده و هیچ دولت و ملتی از تبعات سو آن در امان نخواهد بود.

۳.دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی که در برابر فجیع‌ترین عملیات‌های تروریستی در ایران عامداً سکوت اختیار کرده و در طول ۴۲ سال گذشته چشم خود را بر ترور ده‌ها هزار نفر انسان بی‌گناه در ایران بسته و بعضاً با اعطای مصونیت، تابعیت و حقوق شهروندی به تروریست‌ها، خاک کشور خود را به پایگاه امنی برای آنها مبدل نموده‌اند، بانیان اصلی اشاعه تروریسم در جهان بوده و مسئولیت بین‌المللی ناشی از هر گونه فعل و یا ترک فعل آنها در این رابطه قطعی بوده و هرگز مشمول مرور زمان نخواهد شد.

۴.نقض حقوق اساسی و بنیادین ملت‌ها به واسطه ترور از جمله نقض فاحش حق حیات، ایجاب می‌کند تا سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری، ضمن اتخاذ تدابیر جدی و پیشگیرانه و مقابله‌ی موثر با ترور در همه ابعاد آن نهایتاً نقش موثری در تقویت صلح و امنیت بین المللی در جهان ایفا کنند.

۵.هجمه رژیم‌های حامی تروریسم علیه جریان‌های مقاومت مردمی و شناسایی مزورانه آنها به عنوان گروه‌های تروریستی در عصر دسترسی به اطلاعات ادبیاتی نخ نما، پرهزینه و فاقد ارزش است.

۶.امروز سکوت، انفعال و در اختیار قرار دادن امکانات و تریبون‌های بین‌المللی به تروریست‌ها، علاوه بر مسئولیت دولت‌ها و سازمان‌های بین المللی به دلیل مساعدت آنها در اشاعه فرهنگ ترور و وحشت خود به یکی از اصلی‌ترین عوامل تهدید صلح و امنیت بین‌المللی در سراسر جهان تبدیل شده است.»

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *