۲۵۱ نفر فوتی در شبانه‌روز گذشته

کرونا 500k شد

سرویس اجتماعی

کرونا؛ رکورد جدیدی در کشورمان بجای گذاشت و با گذر از مرز پانصدهزار نفر مبتلا، چه اهمیت بدهیم چه نه، چه جدی بگیریم چه نه؛ روز گذشته 251 نفر از هم وطنانمان را از ما گرفت. موج سوم این ویروس همزمان با سرمای پاییز همه‌گیرتر از گذاشته جولان می‌دهد. آن‌هم در شرایطی که انگار همه چیز دست به دست هم داده تا بیشترین آسیب را مردم و کادر از جان گذشته درمان ببینند. از یک سو تحریم‌های ناعادلانه و ضد حقوق بشری که نفس اقتصاد و درمان را گرفته، از سوی دیگر بی‌توجهی برخی از هم وطنان که انگار کرونا را فراموش کرده‌اند چه با سفر کردن چه تجمعات غیر ضروری و چه رعایت نکردن پرتوکل‌های بهداشتی و در نهایت دست خالی و تنهای کادر درمان که نه حال روز اقتصادی خوبی دارد، نه حداقل‌ نیازهایشان برآورده می‌شود. شرایط را از قبل نگران کننده‌تر کرده‌است.

بارها در رابطه با دوگانه معیشت و سلامت گفته شده‌است اما تا این لحظه دولت با تمام راهکارهایش نتوانسته راه حل مناسبی را اتخاذ کند و متاسفانه با شروع مهر، آغاز سال تحصیلی و ضعف در مدیریت این موضوع نگرانی تازه‌ای به تمام موارد بالا اضافه شد. حالا تمام این مسائل دست به دست هم دادند تا برای بار سوم روزهای نگران کننده کرونایی را تجربه کنیم.

در همین رابطه روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مجموع مبتلایان کووید۱۹ در کشور از نیم میلیون تن گذشت، گفت: متاسفانه در طول شبانه روز گذشته ۲۵۱ تن به دلیل این بیماری جان باختند.

دکتر سیماسادات لاری گفت: از دیروز تا امروز ۲۰ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳ هزار و ۸۲۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۷۲۴ نفر از آنها بستری شدند.

وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۰۰ هزار و ۷۵ نفر رسید.

لاری گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۵۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۸ هزار و ۵۴۴ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه تا کنون ۴۰۶ هزار و ۳۸۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

وی گفت: ۴۴۸۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری گفت: تا کنون چهار میلیون و ۳۱۲ هزار و ۵۱۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در توضیح استانهای در شرایط قرمز کرونا گفت: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی همچنین درباره استانهای در شرایط هشدار گفت: استانهای کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

و اما حرف آخر؛ مدت‌هاست که درگیر این ویروس منحوس شده‌ایم و هر روز مسئولین بجای راه‌کار تقصیر را گردن گروهی می‌اندازند. یک روز عمل نکردن مردم به پرتوکل‌ها، یک روز مسافرت‌ها، یک روز آغاز سال تحصیلی و یک بارهم تجمعات غیر ضروری اما این غر زدن‌ها هیچ باری را از دوش کادر درمان برنمیدارد. شاید لازم باشد مثل روزهای آغازین این پاندومی، دوباره یک عزم مردمی به کمک سربازان خط مقدم این جنگ ناعادلانه بشتابد.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *