اختصاص مشوق‌های ويژه برای سازندگان نهضت ملی مسكن

علی نژاد

معاون مسكن و ساختمان اداره كل راه و شهرسازی خراسان رضوی از اعطای مشوق هاي ويژه جهت متقاضيان و  سازندگان طرح نهضت ملی مسركن خبر داد.

به گزارش صبح امروز، محمدعلی منصوری معاون مسكن و ساختمان اداره كل راه و شهرسازی با اعلام این خبر گفت: در طرح نهضت ملی تولید مسكن به همه گروه های هدف موثر در فرآیند ساخت توجه ویژه ای شده است.

توزیع سهمیه براساس گروه‌های هدف

وی با بیان اینكه در این طرح علاوه بر اینكه سهم استان به صورت سالانه ابلاغ شده و تفكیك شهرستانی آن انجام گرفته است، توزیع سهمیه بر اساس گروه های هدف نیز صورت پذیرفته كه بر این اساس از مجموع بیش از ۹۳ هزار واحد سهم سالانه استان خراسان رضوی در تولید مسكن، حدود ۱۰ درصد معادل حداقل ۹۳۷۰ واحد به مناطق بازآفرینی و محلات ناكارآمد شهرها، حدود ۱۰ درصد معادل حداقل ۹۵۰۰ واحد توسط خود مالكین خرد و عمده، خیرین مسكن ساز، شركت های تعاونی و …، حدود ۲۰ درصد معادل حداقل ۲۰۰۰۰ واحد به مناطق روستایی و حدود ۵ درصد معادل حداقل ۵۰۰۰ واحد به مسكن محرومین، و مابقی به سایر گروه های ساخت (تامین زمین دولتی) تخصیص یافته است.

200 هزار مسکن تا سال 1402

منصوری اضافه كرد: برای تحقق برنامه های ذكر شده وزارت راه و شهرسازی در راستای اجرای قانون جهش تولید مسكن، طرح تولید ۲۰۰ هزار واحد مسكونی در سطح استان خراسان رضوی تا سال ۱۴۰۲ را در دستور كار قرار داده است.

بدین منظور مشوق هایی جهت مشاركت بخش خصوصی در این طرح به شرح ذیل پیش بینی شده است:

مشوق های ویژه بافت فرسوده و ناكارآمد شهری:

الف- پرداخت ۲۷۰ ملیون تومان تسهیلات بانكی به ازاء هر واحد: (۱۲۰میلیون تومان با نرخ ۹ درصد، ۸۰ میلیون تومان با نرخ ۱۸ درصد و ۷۰ میلیون تومان آن از محل اوراق گواهی حق تقدم با نرخ سود ۱۶ درصد محاسبه خواهد شد)

این مبلغ برای سازندگان حرفه ای به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش می بابد.

(میزان تسهیلات در سایر شهرهای استان مقداری كمتر ابلاغ شده است).

ب- حداقل ۵۰ درصد تخفیف عوارض پروانه شهرداری

ج- ۵۰ درصد تخفیف عوارض خدمات نظام مهندسی

د- اعمال تخفیف و سایر مشوق های ثبتی از طرف آستان قدس رضوی جهت صدور سند یا تمدید اجاره نامه بلند مدت در اراضی اوقافی

ه- پرداخت ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ودیعه اسكان موقت در شهر مشهد و ۳۰ میلیون تومان در سایر شهرها

مشوق های مسكن سایر محلات شهری:

الف- پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانكی به ازاء هر واحد (با نرخ ۱۸ درصد و دوره ۲ ساله تاخیر در بازپرداخت و پیگیری اجرای تعهد دولت جهت برگشت ۶ درصد نرخ سود از محل منابع تجمیعی صندوق ملی توسعه مسكن به سازندگان

اضافه می كند پیگیری هایی جهت افزایش تسهیلات تا مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان برای كلان شهرها، ۳۵۰ میلیون تومان سایر شهرها و ۲۵۰ میلیون تومان در روستاها در دست اقدام است.

ب- تخفیف قطعی ۳۰ درصد هزینه پروانه ساختمانی توسط شهرداری ها

ج- پیش بینی تسهیلاتی جهت تغییر كاربری و ورود به محدوده اراضی مستعد بارگذاری های طرح های اجرایی نهضت تولید مسكن

د- اعمال ۵۰ درصد تخفیف خدمات نظام مهندسی (در صورت تعهد سازنده مبنی بر تخصیص حداقل ۳۰ درصد واحدها به متقاضیان واجد شرایط ثبت نام شده در سامانه و معرفی متقاضی واجد شرایط برای سایر واحدها از طرف سازنده

مشوق های مسكن مناطق روستایی

این مشوق ها با محوریت بنیاد مسكن انقلاب اسلامی پرداخت می‌شود.

الف- تسهیل در ضمانت تسهیلات (ضمان زنجیره ای)

ب- افزایش سقف تسهیلات با یارانه سود

ج- صدور پروانه رایگان توسط دهیاری ها و اختصاص یارانه ویژه جهت صدور پروانه.

د- و …

تمدید ثبت نام تا 15 آذرماه

منصوری خاطر نشان كرد: زمان ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن از ۲۸ مهرماه امسال آغاز شده و قرار بود این امر طی یکماه انجام و در پایان آبان ماه‌ به پایان برسد كه با تصمیم وزارت راه و شهرسازی مهلت ثبت نام در این طرح تا ۱۵ آذرماه تمدید شده است.

وی افزود: متقاضیان می‌توانند تا ۱۵ آذرماه با مراجعه به سایت saman.mrud.ir اقدام به ثبت‌نام کنند.

منصوری درباره ۴ شرط متقاضیان مسکن ملی تصریح کرد: برای ثبت‌نام در سامانه ضمن رعایت چهار شرط تأهل یا سرپرست خانوار بودن، عدم مالکیت بخش خصوصی، استفاده نکردن از امکانات دولتی از ابتدای انقلاب در بخش زمین و مسکن و پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا، لازم است.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *