تمام مردان رئیس‌جمهور منهای باغگلی

مهر تایید مجلس بر کابینه «رئیسی»

رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ۱۸ وزیر کابینه معرفی شده توسط رئیس جمهوری به مهر تاییدی بر کابینه ابراهیم رئیسی تعبیر می‌شود.

به گزارش روزنامه صبح‌امروز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از پنج روز جلسات مستمر در دو شیفت کاری تکلیف کابینه سیزدهم را مشخص کردند، جلسه‌ای که خالی از برخی حواشی نبود.

از ابتدای آغاز بررسی صلاحیت‌ها جلسات صحن علنی از تلویزیون به صورت مستقیم پخش شد.

نمایندگان در پنج روز گذشته صلاحیت ۱۹ وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم را بررسی کردند. طبق آئین‌نامه در ابتدا گزارش کمیسیون مربوطه قرائت شد و سپس نوبت بیان اظهارات دو نماینده مخالف و دو نماینده موافق رسید در نهایت نیز وزیر معرفی شده به دفاع از برنامه‌هایش می‌پرداخت. این رویه درباره پنج وزیر به گونه‌ای دیگر انجام شد. هیچ نماینده مخالفی برای وزرای پیشنهادی دفاع، دادگستری و راه و شهرسازی صحبت نکرد. همچنین تنها یک نماینده مخالف درباره دو وزیر پیشنهادی کشور و کشاورزی نظراتشان را بیان کردند.

روزهای گذشته جلسات مجلس حاشیه پررنگی نداشت اما امروز چند موضوع به چشم خورد که از جمله آن نیز می‌توان به ادعای نادران نماینده تهران درباره اموال وزیر پیشنهادی نفت اشاره کرد، این ادعا کار را به جایی رساند که در فاصله بین تنفس در نشست صبح تا آغاز رسمی جلسه نشست مجلس به مدت ۲۰ دقیقه غیر علنی شد تا نادران به بیان مستندات خود بپردازد.

علاوه بر آن در مقطعی از جلسه علنی روزگذشته موسوی لارگانی نماینده فلاورجان در تذکری به بیان صحبت‌هایی درباره عبدالملکی وزیر پیشنهادی تعاون پرداخت، اظهاراتی که با اعتراض تعدادی از نمایندگان از جمله ایزدخواه نماینده تهران مواجه شد، او با فریاد موسوی لارگانی را متهم به سیاسی کاری کرد و خواستار بیان تذکر شد. در میان فریادهای موسوی لارگانی نشست صبح به پایان رسید. با شروع نشست عصر ۱۹ صندوق اخذ رای از نمایندگان در جلوی مجلس تعبیه شده بود.

در این بین در حالیکه مجلس آخرین ساعات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی را می‌گذراند تعداد گعده‌های نمایندگان افزایش پیدا کرد و در دقایق پایانی مذاکرات بین نمایندگان زیادتر شد، در زمان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش اعلام شد که خدابخشی با گودرزوند وقتش را جهت اعلام مخالفت تقسیم کرده است.

زمانی که نوبت به گودرزوند رسید متفکر آزاد عضو هیات رئیسه مجلس گفت که گودرزوند اجازه صحبت ندارد چون به عنوان موافق ثبت نام کرده است. در این هنگام خدابخشی پشت تریبون رفت و با انتقاد از قالیباف گفت که  نظرات نمایندگان بر اساس مستندات تغییر می‌کند. این موضوع برای دقایقی مجلس را دچار بی نظمی کرد. قالیباف رئیس مجلس توضیح داد که تا قبل از قرعه کشی برای موافق و مخالف نمایندگان می‌توانند انصراف داده یا جابجا کنند ولی بعد از قرعه کشی این اتفاق رخ نمی‌دهد.

یکی از نکات مورد توجه در نشست روزدیروز این بود که اجازه ندادند نمایندگان در مقابل هیات رئیسه یعنی تریبون اصلی مجلس حضور پیدا کنند. احتمالا این اتفاق به دلیل انتقاداتی بود که در روزهای گذشته نسبت به تجمع نمایندگان مقابل مجلس و مشخصا بعد از صحبت‌های هر وزیر پیشنهادی وجود داشت.

ساعت ۵:۳۰ با پایان تنفس سخنرانی رئیس جمهوری آغاز شد و او به دفاع کلی از وزرای پیشنهادی اش پرداخت.

آخرین دفاعیات رئیس جمهور از کابینه پیشنهادی

رئیس جمهور اعلام کرد که معرفی وزرا بر اساس شاخص‌هایی بود که نسبت به آنها در دوره انتخابات به مردم قول داده بودم .

رییسی با اشاره به فرایند معرفی اعضای کابینه به مجلس اظهار کرد: معرفی وزرا بر اساس شاخص‌هایی بود که نسبت به آنها در دوره انتخابات به مردم قول داده بودم که برمبنای آن وزرا را انتخاب کنند. از جمله شاخص‌های کارآمدی، تخصص، فسادستیزی و مردمی بودن.

رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه صلاحیت عملی و علمی وزرا در معرفی آنان تأثیر اساسی داشت، گفت: آنچه که در سامانه تشکیل شده برای انتخاب وزرا به دست آمد یک بانک اطلاعاتی است که در اختیار وزرای انتخابی قرار می گیرد تا کسانی که در آنجا مورد توجه مردم قرار گرفتند، فارغ از کسانی که به عنوان وزیر معرفی شدند، در سطوح دیگر مدیریتی به گرفته شوند.

وی با بیان اینکه شرط مطلق ما نسبت به همه وزرا سلامت و پاکدستی آنان بوده است، تصریح کرد: این شرط فقط در رای اعتماد مورد تاکید نیست، بلکه همیشه مورد تاکید ماست. هر زمانی معلوم شود که کسی که با دولت همکاری می‌کند، نه در جایگاه وزیر بلکه در هر جایگاه دیگری، کوچکترین ناسلامتی بروز دهد، این تحمل نخواهد شد.

رییسی یادآور شد: همه بدانند که ما پاکدستی و سلامت دولتمردان را مورد توجه قرار می‌دهیم. من در مبارزه با فساد به هیچ عنوان کوتاه نخواهم آمد، شرط ضمنی من در انتخابات موضوع مبارزه با فساد بود. اگر گزارشی موثق به دستم برسد که کسی به فساد آلوده شده برای برخورد با او درنگ نخواهم کرد، اما صرف اتهام یا اینکه صرفاً در جایی مکتوب شود یا برای کسی این ذهنیت پیش آید، کافی نیست، ما باید بررسی کنیم و وقتی به یک سند متقن رسیدیم به آن رسیدگی می‌کنیم.

وی افزود: هیچ اتهام متقن و مستقری نسبت به هیچکدام از وزرای پیشنهادی وجود ندارد و من این را به مجلس اطمینان می‌دهم که اگر به کسی هم در جایی اتهامی وارد شده، آن اتهام رد شده است.

رییسی ادامه داد: خط قرمز ما در مبارزه با فساد فقط بی‌حساب و استناد به کسی اتهام زدن است اما اینکه طرف کیست و وابسته به کجاست برای ما مهم نیست و در عمل هم دیدید که مشی ما همین است و در ادامه هم خواهد بود ان شاءالله.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه برخی موارد طرح‌شده در جریان بررسی صلاحیت‌ها در مورد برخی افراد وی را حساس کرده است، اظهار کرد: در این چند مورد، تماس گرفتم و کار را به نهادهای اطلاعاتی سپردم که اگر چنانچه این موارد صحت دارد به من اطلاع دهید تا به جای خود واکنش لازم نشان داده شود، اما بعد از چند روز بررسی گفتند که هیچ کدام از این موارد صحت ندارد، پس من به مجلس در این زمینه هم اطمینان می‌دهم.

وی یادآور شد: مردم تاب و توان اختلاف مجلس و دولت را ندارند و از خاطرات اختلافات گذشته دل خوشی ندارند، امروز ما به دنبال تعامل کامل با مجلس هستیم. این شرایط فعلی از نظر کرونا و وضعیت معیشت مردم می‌طلبد که دولت سریع‌تر تشکیل شود.

رییسی با تاکید بر اینکه همه وزارتخانه‌ها مهم هستند، اظهار کرد: آن بخشهایی که بحث جان و نان مردم را به دست دارند و در خط مقدم خدمت‌رسانی به سفره مردم هستند اهمیت خاصی دارند و امیدوارم با رای مثبت شما این وزارتخانه‌ها و نیز همه وزارتخانه‌ها مشغول به کار شوند.

رییس‌جمهوری گفت: تاکید می‌کنم که وزرای خط مقدم اقتصاد کشور که به پشتوانه رأی قوی مجلس نیاز دارد ان شاءالله به این رأی هم برسند.

وی با اشاره به برخی گلایه‌ها از انتخاب وزرای جوان، اظهار کرد: هم توانایی علمی و هم عملی آنان مورد توجه من بوده و اگر اینطور نبود چنین افرادی معرفی نمی‌شدند. مگر بنده و آقای قالیباف در ابتدای انقلاب چند سال سن داشتیم که یکی فرمانده تیپ و دیگری در دستگاه قضایی مشغول بود؟ اگر میدان به جوانان ندهیم پس چگونه جوان‌گرایی پا بگیرد. برای ما مهم است که افراد دانش کار را داشته باشند و معلوم شود که با عملیات اجرایی و دستگاه را برقرار کند و توانایی این را داشته باشد.

رییسی با تاکید بر اینکه ما سعی کردیم کابینه ترکیبی از تجربه و توانمندی باشد، گفت: جوانانی که معرفی کردیم با کارشان ارتباط برقرار کرده‌اند و اینطور نبوده که با مدرک دکتری از دانشگاه بیاید و معرفی شود. ممکن است که آن مدیریت‌های کلان را نداشته باشد ولی با کار آشناست. ما می‌خواهیم روحیه جوان‌گرایی و یک تحول در ساختار مدیریتی ایجاد شود.

رییس‌جمهوری ادامه داد: گذاشتن برخی وزیران جوان در وزارتخانه‌ها پیام امید به جوانان کشور و کارآفرینان کشور است و ما باورمان بر این است که اگر جوان فاضلی که بتواند کار را انجام دهد روی کار آید ضرری نخواهیم کرد.

وی یادآور شد: رای اعتماد به وزرا آغاز کار ما با مجلس است، ما انتظارمان این است که همکاری و تعامل میان مجلس و سطوح مختلف مجلس به عمل و اجرا برسد. من هنوز برنامه تفصیلی را به مجلس تقدیم نکردم، آنچه که ارائه شد یک برنامه مختصر بود و گزیده‌ای از برنامه تفصیلی به شمار می‌رفت.

رییسی با بیان اینکه ما بعد از رای اعتماد از صبح فردا اولین جلسه دولت را برگزار می‌کنیم، تصریح کرد: ما گرفتار مسائلی هستیم که یک ساعت معطلی هم برای ما جایز نیست، از جمله وضعیت واکسیناسیون کرونا که برای آن هم در داخل پیگیری‌های لازم انجام شده و هم ارز لازم را تامین کردیم و گشایش‌هایی در کار است ان شاء الله. هرچند که برخی معتقدند که با اینهمه دشمنی خارجی و وضعیت اقتصادی فعلی مگر می‌شود از مشکلات برون رفت که ما می‌گوییم با تکیه بر همین موجودی فعلی می‌توانیم.

وی با اشاره به موضوع سیاست خارجی دولت سیزدهم اظهار کرد: عزت، حکمت و مصلحت و حقوق حقه ملت ایران مورد تأکید همیشگی ما در سیاست خارجی است، ما رویکردی تعاملی خواهیم داشت و رفع تحریم‌ را با قدرت دنبال می‌کنیم ولی سفره مردم را به آن بند نخواهیم زد. برخی سیاست‌های موجود در کشور آن که به آنها توجه کافی نشده است از جمله سیاستهای مقاومتی مورد نظر رهبری که راهکار برون رفت کشور از مشکلات است و بنای ما هم دنبال کردن آنها به شکل کامل است.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه تیم وزراتخانه‌ها هم برای من مهم است، ادامه داد: ایران قوی یک دولت قوی و وزارتخانه‌های قوی می‌خواهد که اگر چنین نشود و این مولفه‌های قدرت کنار هم قدرتمند نباشند کار درست پیش نمی‌رود، پس در مورد تیم هر وزراتخانه‌ هم من حتماً اظهار نظر خواهم کرد تا همه تیم و همکاران وزیر هم فسادستیز و پاکدست باشند.

وی در پایان یادآور شد: مردم انتظار دارند که دولت زودتر شکل بگیرد و کارش را آغاز کند، حتی اگر یک وزارتخانه هم با سرپرست بخواهد اداره شود، تاثیر خود را دارد. پس انتظار من هم این است که همه عزیزان مجلس به کابینه رای اعتماد کامل دهند، و البته بدانید که رای و نظر مجلس هم برای ما احترام دارد و هم آن را تأیید می‌کنیم و هم به آن اعتماد داریم.

در نهایت نوبت به رای گیری از مجلس رسید، ۱۹ صندوق به تعداد وزرا تعبیه شد و سه نماینده به عنوان ناظر بالای صندوق حضور داشتند.

روال رای گیری اینگونه بود که یک برگه بین نمایندگان توزیع شد که در آن نام ۱۹ وزیر پیشنهادی به همراه سه گزینه موافق، مخالف و ممتنع قید شده بود. این برگه‌ها در یک میز جمع آوری می‌شد، سپس قسمت مربوط به هر وزیر در صندوق آن وزیر توسط نمایندگان ناظر انداخته شده و آراء شمارش می‌شد.

بر این اساس، ۱۸ وزیر همراه با ابراهیم رئیسی راهی پاستور شدند و حسین باغ گلی از این کاروان جاماند.

جدول نتیجه آرای هر یک از ۱۹ وزیر پیشنهادی از مجموع ۲۸۶ رای ماخوذه به شرح زیر است:

جدول رای اعتماد مجلس به کابینه سیزدهم

ردیف        نام وزیر پیشنهادی       وزارتخانه   آرای موافق آرای مخالف               آرای ممتنع

نتیجه

 

۱              حسین باغ گلی             آموزش و پرورش          ۷۶            ۱۹۳          ۱۸            وزیر نشد

۲              عیسی زارع پور             ارتباطات و فناوری اطلاعات          ۲۵۶          ۱۷            ۱۰            وزیر شد

۳              سید اسماعیل خطیب  اطلاعات    ۲۲۲          ۴۸            ۱۷            وزیر شد

۴              سید احسان خاندوزی  امور اقتصادی و دارایی ۲۵۴          ۲۵            ۸              وزیر شد

۵              حسین امیرعبداللهیان   امور خارجه ۲۷۰          ۱۰            ۶              وزیر شد

۶              بهرام عین اللهی           بهداشت، درمان و آموزش پزشکی   ۲۱۴          ۵۵            ۱۵            وزیر شد

۷              حجت الله عبدالملکی     تعاون، کار و رفاه اجتماعی             ۱۹۱          ۷۷            ۱۳            وزیر شد

۸              سید جواد ساداتی نژاد  جهاد کشاورزی           ۲۵۳          ۲۷            ۴              وزیر شد

۹              امین حسین رحیمی       دادگستری  ۲۷۷          ۵              ۳              وزیر شد

۱۰            امیرسرتیپ ستاد محمدرضا آشتیانی دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح    ۲۷۴          ۴              ۴              وزیر شد

۱۱            رستم قاسمی              راه و شهرسازی           ۲۶۷          ۱۴            ۴              وزیر شد

۱۲            سیدرضا فاطمی امین    صنعت، معدن و تجارت ۲۰۵          ۶۰            ۱۴            وزیر شد

۱۳            محمدعلی زلفی گل       علوم، تحقیقات و فناوری             ۲۱۰          ۵۶            ۱۹            وزیر شد

۱۴            محمد مهدی اسماعیلی فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۸۱          ۷۷            ۲۸            وزیر شد

۱۵            احمد وحیدی              کشور        ۲۶۶          ۱۶            ۳              وزیر شد

۱۶            سیدعزت الله ضرغامی  میراث فرهنگی و گردشگری            ۲۶۲          ۱۳            ۶              وزیر شد

۱۷            جواد اوجی  نفت          ۱۹۸          ۷۰            ۱۸            وزیر شد

۱۸            علی اکبر محرابیان        نیرو           ۲۲۰          ۴۷            ۱۵            وزیر شد

۱۹         سیدحمید سجادی هزاوه           ورزش و جوانان        ۱۶۵        ۱۰۸        ۱۳         وزیر شد

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *