cdi

آیین رونمایی از طرح « باشگاه کتابخوانان عاشورایی » برگزار شد 

 

به گزارش روزنامه«صبح امروز» و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، به همت حسینیه کتاب اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین نصرالله‌پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ و نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی‌، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدحسین حسین‌زاده بحرینی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، دکتر بهروز محبی نجم‌آبادی و دکتر علی‌اصغر عنابستانی، نمایندگان مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی، آیین رونمایی از پوستر و طرح “باشگاه کتابخوانان عاشورایی” برگزار شد .
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی در خصوص این باشگاه گفت: خوانش، معرفی و ترویج کتاب‌های عاشورایی توسط تمامی گروه‌های سنی از ۱۱ محرم‌الحرام لغایت اربعین حسینی ۱۴۴۲ (ه‌ق) از مهمترین اقدامات این باشگاه خواهد بود .
وی افزود: کلیه علاقه‌مندان می توانند از طریق مبادی ارتباطی که به زودی اعلام خواهد شد، نسبت به عضویت در باشگاه اقدام نمایند.

کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عزا خانه حسینی شدند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در این جلسه اذعان داشت: در سال جاری و در ایام محرم‌الحرام حسینی برنامه‌های بسیار فاخر و ویژه‌ای در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان انجام شد.
حجت‌الاسلام سبزیان ادامه دهد: برگزاری برنامه‌های فرهنگی با موضوع عزاداری حسینی در سرتاسر استان، کتابخانه‌های عمومی را به عزاخانه حسینی تبدیل کرد.
وی از برگزاری برنامه سقاخانه کتاب در گناباد، تکیه کتاب در سبزوار، شب شعر احلی من العسل در جوین، حسینیه کتاب در مشهد، رشتخوار و فریمان و سایه روشن عاشورا در تربت حیدریه در دهه اول محرم خبر داد.
سبزیان ادامه داد: در اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز حسینیه کتاب برای اولین بار در کشور افتتاح و با اجرای برنامه محفل سلوک عاشورایی شامل سخنرانی، مداحی، شعرخوانی آیینی و معرفی کتاب در دهه اول محرم‌الحرام در فضای مجازی، گوشه‌ای از ارادت خود را به سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین ادا نمود.
وی از اجرای طرح یک اربعین کتاب با معرفی کتاب توسط کتابداران و طرح باشگاه کتابخوانان عاشورایی با معرفی کتاب توسط مردم خبر داده و افزود: اجرای این برنامه ها تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت.

کتابخانه‌های عمومی یکی از فاخرترین مجموعه‌های فرهنگی کشور هستند

نماینده مردم مشهد و کلات و رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را یکی از ارزشمندترین و فاخرترین مجموعه‌های فرهنگی کشور عنوان کرد.
نصرالله پژمانفر ادامه داد: تاثیر برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی اثرات پایدار در حوزه معارف و دانش افزایی کشور دارد.
وی ادامه داد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز در همین راستا و در سال جاری و در ایام کرونایی، تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کرده است و شاید از معدود مجموعه‌های فرهنگی کشور بود که با نگاه مثبت برنامه‌هایی ارزشمند و تاثیرگذار در ایام شیوع ویروس کرونا انجام داد .

دسترس پذیری کتاب برای عموم مردم جهادی بزرگ است

پژمانفر با اشاره به نگاه مثبتی که نسبت به مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم وجود دارد، گفت: پیگیری و حل مشکلات نهاد کتابخانه‌های عمومی از وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

باید دانشگاه کتاب ایجاد کنیم 

همچنین حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین بحرینی بیان کرد: از حضور در محفل فرهنگی و اثرگذار در اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی خوشحال هستیم و این برنامه‌ها و فعالیت‌ها، نقطه شروع حرکت‌های فرهنگی بزرگ و تاثیرگذار است.
وی تاکید کرد: برنامه‌ای که امروز رونمایی شد و آغاز فعالیت باشگاه کتاب‌خوانان عاشورایی است، در واقع برنامه‌ای زمانبر است که به مناسبت ایام محرم آغاز شده و تاثیرات فرهنگی آن به مرور زمان نمایان خواهد شد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اصل این گونه حرکت‌های فرهنگی زمانبر است و اثرات فعالیت‌های فرهنگی قابل بازیابی و اندازه‌گیری نیست .
وی ادامه داد: تلاش در جهت ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی به هر میزان ارزشمند است و هرچه رسوخ آن در بین آحاد مردم بیشتر باشد، نتایج بیشتری خواهد داشت.
حجت‌الاسلام بحرینی ادامه داد: متاسفانه میزان مطالعه و کتابخوانی در کشور ما ارزشگذاری نمی‌شود و با ایجاد یک دانشگاه کتاب می‌توانبم این ارزش‌گذاری را عملی کنیم.
وی ادامه داد: در این دانشگاه کتاب ،کتاب‌های خوب و مفید در فضای مجازی در دسترس عموم قرار گرفته و میزان مطالعه هر شخص از کتاب‌های این دانشگاه معیار ارزش‌گذاری خواهد بود.
حجت‌الاسلام و المسلمین محمد حسین بحرینی ایجاد این دانشگاه را با وجود تمام مشکلات ساختاری آن ممکن دانست.

ایجاد ویترین کتاب دغدغه رهبر معظم انقلاب است
نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای و خوشاب در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از تلاش و همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در جهت ترویج فرهنگ مطالعه تقدیر کرد.
علی‌اصغر عنابستانی گفت: در یکی از جلساتی که خدمت مقام معظم رهبری بودیم ایشان عدم وجود ویترین کتاب به عنوان جایگاهی برای معرفی کتاب خوب و مفید را از دغدغه های خود عنوان کردند.
وی ادامه داد: اگر این ویترین کتاب ایجاد شود، جامعه نسبت به کتابهای مفید حساس خواهد شد.
عنابستانی تلاش در جهت ایجاد فضایی جهت حساس کردن جامعه در جهت معرفی کتاب‌های خوب را تلاشی ارزشمند عنوان کرد و گفت: ایجاد ارزشگذاری در اجتماع با مطالعه کتاب میسر خواهد بود.
وی مطالعه و کتابخوانی را یک هنجار مثبت و خوب در جامعه دانست که هر چه حساسیت مردم نسبت به آن بیشتر باشد شاهد اثر بخشی فرهنگی بیشتری در جامعه خواهیم بود.
عنابستانی از فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی در راستای عملیاتی شدن فرمایشات رهبر انقلاب بویژه در ایام محرم‌الحرام حسینی تقدیر کرد.
وی نگاه مجلس شورای اسلامی را نگاهی کاملا فرهنگی عنوان کرد و ادامه داد: به لطف خداوند در مجلس شورای اسلامی با نگاهی مردمی و با اولویت تلاش در جهت پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی در حوزه فرهنگی نیز از جایگاه نهاد کتابخانه‌های عمومی دفاع خواهم کرد.

انتظار عمومی حمایت مجلس از نهادهای فرهنگی است
نماینده سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: در ابتدای سال جاری در پیام رهبر معظم انقلاب اقتصاد و فرهنگ در کنار یکدیگر قرار گرفت و این امر اهمیت توجه به مقوله فرهنگ را دوچندان کرده است .
محبی ادامه داد: با تشکیل مجلس یازدهم و انتظار به جایی که از این مجلس در حل مشکلات و پیگیری امور ایجاد شده است امیدواریم رسیدگی به معظلات نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
این نماینده مجلس یادآور شد: مسئولیت اصلی کتابخانه‌های عمومی پاسداشت یار مهربان است و این بدان معنا است که کتاب‌هایی در سطح جامعه معرفی و ترویج شوند که هم یار باشند و هم مهربان باشند و جامعه را نسبت به وحدت و هم افزایی و بالابردن ایمان و اعتقادات مردم کمک کنند و اگر این اتفاق انجام شود ما به هدف متعالی خود در گسترش اهداف انقلاب و حذف کتاب‌های ضاله رسیده‌ایم.
محبی از ارتباط خود با مجموعه کتابداران و مسئولان کتابخانه‌های عمومی خبر داد و یادآور شد: همواره یکی از دغدغه‌های کتابداران مشکلات و معضلات موجود در مجموعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است که امیدواربم با پیگیری در مجلس این مشکلات و معضلات قانونی حل شود.

 

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *