استاندار خراسان رضوی خبر داد:

افتتاح یک هزار و ۴۹۱ پروژه عمرانی به مناسبت دهه فجر

استاندار خراسان رضوی گفت: ۱۴۹۱ پروژه در دهه مبارک فجر توسط دستگاه‌های اجرایی استان با اعتبار ۷۵۲۷۹ میلیارد ریال افتتاح و به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش صبح امروز، علیرضا رزم‌حسینی با اشاره به جزئیات پروژه‌های افتتاحی دستگاه‌های اجرایی استان در طی دهه مبارک فجر، اظهار کرد: تعداد یک هزار 491 پروژه با اعتبار کل هزینه شده 75279 میلیارد ریال توسط 86 دستگاه اجرایی در دهه مبارک فجر در خراسان رضوی افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به میزان هزینه کرد پروژه‌های دهه فجر سال جاری، افزود: 193 پروژه از محل اعتبارات ملی با اعتبار هزینه شده 1558 میلیارد ریال، 51 پروژه از محل اعتبارات ملی استانی شده با 374 میلیارد ریال اعتبار، 458 پروژه از محل اعتبارات استانی با 2256 میلیارد ریال اعتبار و مابقی به تعداد 789 پروژه با 71091 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات سایر منابع «داخلی، تسهیلات و مشارکتی» آماده افتتاح شده است.

افتتاح 35 پروژه در بخش صنعت و معدن

رزم‌حسینی به عناوین پروژه‌های افتتاحی در دهه فجر اشاره کرد و گفت: در بخش صنعت و معدن 35 پروژه با اعتبار 55110 میلیارد ریال در سطح استان افتتاح می‌شود که در مقایسه با دهه فجر سال گذشته بیش از 6 برابر افزایش داشته است؛ همچنین در حوزه ارتباطات و مخابرات تعداد 56 طرح با اعتبار 361 میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اعداد و ارقام پروژه‌های بخش محرومیت‌زدایی خاطرنشان کرد: تعداد 80 پروژه در قالب طرح‌های محرومیت‌زدایی نظیر احداث و مقاوم‌سازی مسکن روستایی، طرح‌های اشتغالزایی و غیره توسط دستگاه‌های اجرایی مثل کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی با اعتباری بالغ بر 668 میلیارد ریال افتتاح می شود.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی هم 268 پروژه با اعتبار هزینه شده 1863 میلیارد ریال مشتمل بر پروژه‌های آبیاری تحت فشار، احداث استخر ذخیره و لوله‌گذاری، مرغداری، گاوداری شیری و گلخانه، بیان‌زدایی و کشتارگاه به بهره برداری می رسد.

رزم‌حسینی عنوان کرد: 1570 واحد مسکن مهر با اعتبار هزینه شده 1111 میلیارد ریال تکمیل شده است که از این تعداد 1000 واحد در شهر جدید گلبهار و 570 واحد در شهرهای بالای 25 هزار نفر افتتاح و تحویل متقاضیان می شود.

استاندار خراسان رضوی گفت: در حوزه گازرسانی 22 پروژه با اعتبار 2540 میلیارد ریال برای احداث خط انتقال، گازرسانی به شهر بار نیشابور و 243 روستای استان در قالب 29798 خانوار شهری و روستایی افتتاح می شود که بیش از 17 درصد در اعتبار هزینه شده نسبت به دهه فجر سال گذشته رشد داشته است.

رزم حسینی اشاره کرد: در بخش بهداشت و درمان، 52 پروژه بهداشتی و درمانی شامل احداث اورژانس، مراکز خدمات بهداشتی و درمانی و خانه های بهداشت، مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، سبزوار، گناباد، تربت جام، و تربت حیدریه  با اعتبار 480 میلیارد ریال افتتاح می شود.

وی از افتتاح 23 پروژه با اعتبار 170 میلیارد ریال در بخش حمل و نقل جاده ای همزمان با دهه فجر خبر داد و گفت: 65 پروژه آموزشی نیز با اعتبار 488 میلیارد ریال در این ایام به بهره برداری می رسد. در بخش توسعه و عمران روستایی مرتبط با دهیاری‌های سطح استان، بنیاد مسکن اسلامی و تعاون روستایی هم 276 پروژه با اعتبار 722 میلیارد ریال بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: در بخش تامین آب و اجرای شبکه های فاضلاب، اجرای 27 طرح آبرسانی روستایی با اعتبار هزینه شده 228 میلیارد ریال، اجرای 10 پروژه شبکه‌های جمع آوری فاضلاب با اعتبار هزینه شده 257 میلیارد ریال و اجرای 25 پروژه آبرسانی و اصلاح و توسعه شبکه‌های آب شرب شهری با اعتبار هزینه شده 752 میلیارد ریال افتتاح می شود.

آغاز بهره‌برداری از 3 پروژه

استاندار خراسان رضوی همچنین از آغاز بهره برداری 3 پروژه در زمینه حفر و تجهیز چاه، استخر ذخیره آب و تکمیل منابع ذخیره آب با اعتبار 5.6 میلیارد ریال در دهه فجر خبر داد و افزود: در بخش توسعه و اجرای زیرساخت‌های شهرک های صنعتی، اجرای 14 پروژه عملیات آسفالت و جدول‌گذاری معابر و شبکه‌های انتقال آب و روشنایی شهرک‌های صنعتی استان با اعتبار 152 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

وی در خصوص میزان کل پروژه‌های افتتاح شده طی سال 98 افزود: با توجه به بررسی‌های انجام شده در خصوص حجم اعتبار پروژه‌های افتتاحی در سال 98 اعم از پروژه های افتتاحی سفر معاون اول رئیس جمهور، هفته دولت، سفر وزیر نیرو و دهه فجر، در مجموع 3124 پروژه با اعتبار هزینه شده بالغ بر 129473 میلیارد ریال برای عمران و آبادانی استان در سال جاری به بهره برداری رسیده و یا خواهد رسید که اعتبار هزینه شده نسبت به سال گذشته بیش از 58 درصد افزایش داشته است.

استاندار خراسان رضوی در ارتباط با میزان  پروژه‌هایی که قرار است در دهه فجر امسال کلنگ زنی شود، تصریح کرد: در این ایام تعداد 138 پروژه توسط دستگاه های اجرایی استان کلنگ زنی می شود که در این راستا، سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های استان با 80 پروژه بیشترین تعداد را در اختیار دارد.

رزم حسینی همچنین از آغاز عملیات اجرایی پروژه های فروسیلیسم سنگان خواف، احداث کارخانه تولید انواع داروی بومی در شهرستان فریمان خبر داد و از پروژه تولید بریکت آهن در شهرستان فیروزه توسط سازمان صنعت معدن و تجارت استان به عنوان شاخص ترین پروژه دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی در دهه فجر 98 نام برد.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *