پروژه کتابخانه مرکزی مشهد تا دهه فجر آماده بهره برداری شود

سرپرست استانداری خراسان رضوی بر آماده سازی و بهره برداری کتابخانه مرکزی مشهد همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید و بیان کرد: این طرح فرهنگی تا دهه فجر آماده بهره برداری شود.

قربان میرزایی افزود: باید توسط مجری طرح محدودیتهای پروژه مشخص و وظایف دستگاهها تعیین شود و مجری پروژه برنامه زمانبندی برای تکمیل آن را داشته باشد.

وی گفت: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب خیلی اهمیت دارد و پروژه های بزرگ باید در این مناسبت بهره برداری شوند که کتابخانه مرکزی مشهد از آن جمله است و هیچ عذری در این خصوص پذیرفتنی نیست. در استانی که این همه ظرفیتهای فرهنگی دارد نباید پروژه های این حوزه زمانبر باشد.

سرپرست استانداری خراسان رضوی در ادامه از اختصاص هزار و 900 میلیون ریال اعتبار به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای تجهیز کتابخانه های حاشیه شهر مشهد خبر و ادامه داد: اقدامات فرهنگی و ترویج فرهنگ کتابخوانی در کاهش آسیبهای اجتماعی موثر است.

وی یکی از مشکلات جدی کشور را نهادینه نشدن فرهنگ کتابخوانی ذکر و بیان کرد: طبق آمارها سرانه مطالعه در ایران 12 دقیقه و در خراسان رضوی 16 دقیقه می باشد. برای افزایش این سرانه باید کار شود و تحقق آن نیازمند اقدامات فرهنگی بلندمدت است.

میرزایی افزود: تکریم فعالان حوزه کتاب و نشر نیز از وظایف دستگاه حاکمیتی است و به ارتقاء فرهنگ مطالع کمک می کند.

وی به برپایی اخیر نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد نیز اشاره و بیان کرد: این نمایشگاه اقدامی قابل افتخار و رویداد فرهنگی خوب و ارزشمندی بود. اینگونه اقدامات می بایست در طول سال در حوزه کتاب و کتابخوانی ادامه داشته باشد.

سرپرست استانداری خراسان رضوی ادامه داد: البته در نمایشگاههای بعدی باید سبد انتخاب کتاب را بازتر کرد تا جاذبه بیشتری برای جذب مخاطب داشته باشد.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: 9 شهر، 35 روستا با سه هزار تا پنج هزار نفر جمعیت و 14 روستای بالای پنج هزار نفر جمعیت در خراسان رضوی فاقد کتابخانه هستند.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان افزود: کتابخانه مرکزی مشهد با تزریق بودجه به پیشرفت فیزیکی بیش از 95 درصد رسیده است.

وی ادامه داد: طبق مصوبه انجمن کتابخانه های استان همه دستگاهها باید رابط خود را به عنوان نماینده کتابخوانی به این اداره کل معرفی کنند که تا کنون 39 دستگاه نماینده معرفی کرده اند.

مدیرکل نهاد کتابخانه هایی خراسان رضوی گفت: نشستهای کتابخوان در سطح شهرها باید به شکل فراگیر و موثر توسط شهرداری انجام شود.

 

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *