cdi

ساخت مشهد مینیاتوری برای حفظ هویت شهر

رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان گفت: برای ایجاد یک حافظه بصری از بافت‌های تاریخی در حال نابودی  مشهد باید طبق نقشه‌های موجود، شهری مینیاتوری ساخت.

رضا سلیمان نوری افزود: تفاوت بسیاری بین شهرهایی که هویت تاریخی یا  جاذبه گردشگری  خاص دارند با شهری نو به مانند گلبهار وجود دارد.

وی عنوان کرد: برای شهری مانند مشهد که قدمت تاریخی حدود هزارساله و جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوان دارد ،حفظ فضاهای تاریخی و بازتولید  آنها  باتوجه به اینکه این شهر هم مانند تمام شهرها در حال امروزی شدن و در نتیجه از دست دادن هویت تاریخی خود است،ضروری است.

رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان بیان کرد: امروزه ما باتوجه به تخریب گسترده بافت قدیمی و کهن شهر که از دهه50سرعت بالایی گرفته و هنوز هم ادامه دارد،گرفتار مشکل  بی‌هویتی و دوری از تاریخ و شخصیت یک شهر قدیمی شده ایم و برای حل این مشکلات باید به حفظ تک بناهای باقی مانده در بافت تاریخب شهر توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

سلیمان نوری اظهار کرد: یکی  از اقداماتی که در این  زمینه باید  انجام داد شناسایی مساجد، مکان‌های تاریخی و آب انبارها ،کاروانسراهای کهن به منظور به‌سازی و بروزرسانی آن‌ها است.

وی ادامه داد: بروزرسانی به این معنا که به عنوان مثال خانه‌های قدیمی و تاریخی خالی از.سکنه و در آستانه نابودی  را شناسایی کرده و آن‌ها را برای مصارفی همچون سفره خانه و یک مکان اقامتی تفریحی با حفظ همان چارچوب قدیمی بنا مقاوم‌سازی و بهسازی کنیم.

رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان خاطرنشان کرد: همچنین با بازسازی کاروان‌سراها می‌توان از آن‌ها به عنوان مسافرخانه‌های سنتی استفاده کرد.

سلیمان نوری گفت: مشهد در 80 سال اخیر به صورت تدریجی گسترده شده است، به عنوان مثال در یک دوره خیابان خسروی ایجاد شده و در دوره‌ای دیگر منطقه بلوار وکیل آباد و در دوره‌ای قاسم آباد به وجود آمده است.

وی تصریح کرد: می‌توان یکی از بافت‌هایی را که در این دوره ایجاد شده و هنوز هویت اولیه خود را دارد مانند محدوده خیابان سناباد از میدان سراب تا پنجراه سناباد د یا تقاطع پاستور تا ابتدای چهارراه دکترا را انتخاب و در قالب حفظ مشهد مدرن نگهداری کرده تا  نسل‌های آینده به راحتی این دوره تاریخی را لمس کنند.

رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان بیان کرد: ما در بحث‌های گردشگری مسئله‌ای تحت عنوان شهر مینیاتوری داریم یعنی می‌توان نمونه کوچک شده از یک شهر نابودشده  یا در آستاته نابودی را ایجاد کرد و به معرض دید عموم گذاشت.

سلیمان نوری افزود:  پارک مینیاتوری موجود در منطقه 12 نمونه ای از این کار است  که البته شامل حدود 15 اثر تاریخی ایران در ابعاد کوچکتر می شود. چه خوب است که همین کار را با استفاده از نقشه ها و اسناد  موجود برای مشهد تاریخی یا همان مشهد حصار شاه  طهماسبی انجام داد و مشهد  قدیم را این گونه برای همیشه زنده و در برابر دیدگان  نگه داشت.

رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان ادامه داد: متاسفانه مشهد در وضعیتی است که امکان بازسازی یک سری از بافت های قدیمی و تاریخی آن وجود ندارد و برای بازسازی انها نه تنها  باید همه برج‌ها و هتل‌های اطراف حرم را تخریب کرد بلکه باید برخی از اماکن و صحن های حرم را هم تغییر داد.

وی افزود: راهکار عملی پیشنهادی بنده حفظ تمام بناهای تاریخی موجود در بافت شهر، ثبت ملی  آثار تاریخی باقی مانده در این محدوده و همچنین انتخاب و ثبت ملی یکی از خیابان‌های مشهد که در دوره معاصر ساخته شده به عنوان نماد مشهد مدرن در کنار احیای مشهد تاریخی به روش مینیاتوری است.

رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان گفت: با رعایت و قراردادن این موارد کنار هم به نوعی می‌توان امکان آشنایی بهتر نسل های آینده با هویت مشهد را فراهم کرد./ایسنا

انتهای خبر/

 

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *