گزارشی از سی‌وششمین نشست هیئت نمایندگان اتاق ایران در مشهد؛
گروه: اصلی / اقتصاد
تاریخ: ۱۲:۴۷ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
زمانش رسیده سیاست به اقتصاد «یارانه» دهد

فضای بازار ما نیازمند آرامش در فضای کسب و کار و تولید است و تصمیمات و هماهنگی‌های دولت و بخش خصوصی بر این امر اثر مستقیم دارد شافعی: واقعیت این است که تحریم‌ها کاغذپاره نیستند و نمی‌توان به صنعتگران، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی گفت که مشکلی به وجود نخواهد آمد. بنابراین باید باصداقت به گفت‌وگو […]

فضای بازار ما نیازمند آرامش در فضای کسب و کار و تولید است و تصمیمات و هماهنگی‌های دولت و بخش خصوصی بر این امر اثر مستقیم دارد
شافعی: واقعیت این است که تحریم‌ها کاغذپاره نیستند و نمی‌توان به صنعتگران، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی گفت که مشکلی به وجود نخواهد آمد. بنابراین باید باصداقت به گفت‌وگو نشست و وحدت و انسجام ملی را دوچندان کرد
استاندار خراسان رضوی گفت: وظیفه ما، زمینه سازی برای حضور موثر و توانمند بخش خصوصی در عرصه اقتصاد است .ما به بخش خصوصی اعتماد کامل داریم و معتقدیم بهره‌مندی از همدلی میان بخش دولتی و خصوصی نصیب ملت عزیز ایران می‌شود.
علی رضا رشیدیان روز یکشنبه در سی و ششمین جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران که در مشهد برگزار شد، افزود: اهتمام تمامی دست اندر کاران دولت با همراهی بخش خصوصی، توسعه اقتصاد کشور و رونق تولید و اشتغال استان را رقم می‌زند چنانکه سال گذشته علی رغم تمامی تنگناها و حوادث طبیعی و غیر مترقبه که در استان اتفاق افتاد. به مدد همراهی موثر دولت و بخش خصوصی به نتایج مطلوب و دستاوردهای ارزشمندی در حوزه اشتغال و تولید استان دست یافتیم.

موفقیت‌های سال گذشته حاصل تعامل بخش خصوصی و دولتی بود
رشیدیان ادامه داد: به خاطر همراهی‌ها و تعاملات نزدیک با بخش خصوصی استان موفقیت‌های خوبی در استان حاصل شده است که از جمله آن‌ها ایجاد ۱۲۳ هزار و ۹۰۰ شغل جدید، افزایش تولید در بخش‌های مختلف، رونق و رشد ۱۵ درصدی صادرات و افزایش ۱۸ درصدی ترانزیت در سال گذشته است. اما در سال حمایت از کالای ایرانی، ارتقا کیفیت کالاهای تولید داخلی و کاهش هزینه تمام شده و افزایش قدرت رقابت پذیری آن‌ها امری مهم و ضروری است.
وی با اشاره به دستور رئیس جمهوری مبنی بر همکاری دولت با حوزه تولید در راستای کاهش هزینه‌های تمام شده تولید با پایین آوردن نرخ تسهیلات تولید، کاهش عوارض و مالیات گفت : باید بخش‌های اجرایی در این راستا هماهنگی و همکاری‌های لازم را داشته باشند. در عین حال تولید کنندگان هم در ارتقا راندمان و بازدهی تولید و بهره وری بیشتر و استفاده از تکنولوژی نوین و دانش بنیان در تولید تمرکز یابند و در واقع برای کاهش هزینه‌ها تمام فرآیند تولید تا عرضه و صادرات مورد توجه قرار گیرد.
فضای بازارکشور نیازمند آرامش است
رشیدیان به شرایط جدید پیش رو و خروج آمریکا از برجام اشاره و خاطر نشان کرد: فضای بازار ما نیازمند آرامش در فضای کسب و کار و تولید است و تصمیمات و هماهنگی‌های دولت و بخش خصوصی بر این امر اثر مستقیم دارد.
وی تصریح کرد: بحث خروج آمریکا از برجام یک موضوع بین‌المللی است که تاثیرات جدی در بحث تعاملات اقتصادی خواهد داشت. در این شرایط بیشترین نیازاول کشور به آرامش و بهره‌گیری از عقلانیت تدبیردر هزار دوم است. امیدوارم از بزرگی مشکلات نترسیم و بتوانیم با دسته بندی این مشکلات و کوچک کردن آن‌ها، یک به یک همه را هضم کنیم.

برای اداره امور نیازمند عقلانیت هستیم
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در چنین موقعیتی، برای اداره امور بیش از همه نیاز به عقلانیت، دسته بندی مسائل، مدارا و افزایش محبت و تدبیر و آرامش داریم . باید بتوانیم با همکاری و تحمل سلیقه‌های مختلف با یکدیگر تعامل کنیم و چرخ کشور را به حرکت در آوریم.
وی با بیان اینکه امروز ما وارد جنگ اقتصادی شده‌ایم، افزود: خط مقدم ما در این نبرد بخش خصوصی است و باید بیش از هر زمان تقویت شود. ضرورت عقلانیت در استفاده بهینه از شرایط موجود و ظرفیت‌های بالقوه و پرهیز از برخوردهای هیجانی و احساس و عبور از مسائل کوچک و اختلافات و مباحث حاشیه‌ای بیش از هر زمان احساس می‌شود.
رشیدیان عنوان کرد: باید در پی ایجاد ظرفیت‌های جدید برای سرمایه گذاری در بازار و تولید باشیم و بیش از همه نیاز است تب تند بازار طلا و ارز را با ایجاد ظرفیت‌های جدید سرمایه گذاری به خوبی مدیریت نموده تا به نفع تولید وارد بازار عرضه و اشتغال شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران:
زمانش رسیده که سیاست به اقتصاد «یارانه» دهد
در ادامه این نشست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: تاکنون بارها رئیس‌جمهور محترم اشاره کرده‌اند که زمان آن رسیده که سیاست به اقتصاد یارانه بدهد. در موقعیت خطیری کنونی ما معتقدیم که نباید همچنان اقتصاد مکلف به پرداخت یارانه زیان‌بار به سیاست شود.
غلامحسین شافعی درباره شرایط فعلی اقتصاد کشور افزود: یکی از مسایلی که در ماه‌های اخیر در جامعه ایران و بخش سیاست‌گذار کشور مطرح می‌شد،‌ نتایج انتخابات دولت ترامپ و عدم توافق این دولت به موضوع برجام بود، مسئله‌ای که قابل پیش‌بینی بود و رهبر معظم انقلاب با درایت خود بارها بدان اشاره کرده بودند.
وی با اشاره به این که در روزهای گذشته آمریکا با خروج از برجام به ما ثابت کرد که نمی‌توان در اقتصاد جهانی به این دولت و حتی دیگران اعتماد داشت، تصریح کرد: اعتماد، بایستی مطلقاً بر توانایی ،‌ جوانانمان، صنعتگران،‌ تولیدکنندگان، صادرکنندگان و ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه خودمان باشد.

«برجام» آزمونی برای صلح، نظم و امنیت جهانی
شافعی تاکید کرد: برجام تنها توافق درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران نبود بلکه مسیری در حال آزمون بود برای اثربخشی گفت‌وگو در راستای صلح، نظم و امنیت جهانی؛ آزمونی که متأسفانه با رویکرد نابخردانه دولت آمریکا به نتایج خوبی نرسید و این امر در جامعه جهانی و تصمیمات و گفت‌وگوهای آتی آن مسلماً بازتابی منفی خواهد داشت و عواقب سوئی به بار خواهد آورد.
وی تاکید کرد: بسته شدن باب گفت‌وگو و مذاکره یعنی نقش بر آب شدن اثربخشی سازمان‌های بین‌المللی و به خصوص سازمان ملل چرا که برجام از اجماع نظر همه اعضای شورای امنیت برخوردار بود و شایسته نبود که دولت آمریکا اینگونه سازمان ملل و اعضای آن را به بازی بگیرد.

واقعیت این است که تحریم‌ها کاغذپاره نیستند
رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران به‌درستی و با درایت توسط ریاست محترم جمهوری اعلام شد و بیان‌کننده اراده ملت ایران است. بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی با تمام توان از چنینی موضعی پشتیبانی می‌کنند اما برای گذار از این شرایط لازم است راهکارهای منطقی تبیین گردد.

وی تاکید کرد: واقعیت این است که تحریم‌ها کاغذپاره نیستند و نمی‌توان به صنعتگران، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی گفت که مشکلی به وجود نخواهد آمد. بنابراین باید باصداقت به گفت‌وگو نشست و وحدت و انسجام ملی را دوچندان کرد.
این فعال اقتصادی درباره نقش دیپلماسی در قدرت بخشیدن با اقتصاد تصریح کرد: در قدم بعدی گسترش روابط بین‌المللی به‌خصوص با کشورهای همسایه می‌تواند ما را در برابر اثرات سوء تصمیمات دولت آمریکا مصون دارد. انعقاد پیمان‌های منطقه‌ای، قراردادهای تجارت ترجیحی برای ما اثربخش بوده و نقاط قوت ما را پررنگ خواهد کرد. حضور مؤثر ما در مجامع بین‌المللی و تقویت هرچه بیشتر دیپلماسی سیاسی و اقتصادی از مواردی است که در شرایط موجود جهانی به‌طور جدی‌تری موردتوجه همه‌جانبه قرار می‌گیرد. این اعتقاد به‌درستی وجود دارد که کشور ما از نقاط قوت بسیار بالایی هم ازنظر موقعیت ژئوپلتیک و هم ازنظر نیروهای متخصص زبده و توانمند برخوردار است. اگر عقلانیت را اساس تصمیم‌گیری آینده خود قرار دهیم قطع به‌یقین قادر خواهیم بود بر مشکلات فائق شویم و راه تعالی اقتصادی را ادامه دهیم.

اشتهای سیری ناپذیر دلالان
عضو شورای پول و اعتبار کشور تصریح کرد: دیگر نباید مثل سال‌های گذشته اقتصاد کشور را بی‌پناه در اختیار اشتهای سیری‌ناپذیر دلالان، واسطه گران و رانت‌خواران گذاشت. باید چاره‌ای اساسی برای خروج از این وضعیت مخرب بیندیشیم. سایه سنگین غیرمولدها بر سر اقتصاد ایران به‌شدت سنگینی می‌کند تا از این قاعده به‌شدت مخرب و ضد توسعه‌ای رهایی نیابیم ریشه تولید و صنعت در کشور ما پا نخواهد گرفت و حمایت از این بخش‌ها معنا پیدا نخواهد کرد. سود فعالیت‌های تولیدی، قادر به رقابت با سود این نوع فعالیت‌ها نخواهد بود و ما دائماً شاهد فرار یا انحراف سرمایه‌ها از بخش‌های مولد به بخش‌های نامولد خواهیم بود.
شافعی خاطرنشان کرد: مطابق نماگرهای اقتصادی جمعیت کشور در سال ۹۷ به ۸۱ میلیون نفر می‌رسد که از این جمعیت ۶۰ میلیون نفر آن در شهرها ساکن هستند، نرخ بیکاری گفته می‌شود نزدیک ۱۲ درصد و تورم حدود ۱۰ درصد، سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص ملی حدود ۱۳ درصد، سهم نفت ۱۲٫۳ درصد، کشاورزی ۱۰ درصد و خدمات ۵۷ درصد است. بنابراین ما در بخش‌های مولد کشور همچنان بسیار ضعیف هستیم در صورتیکه در افق بلندمدت ۱۴۰۴ و طبق بیانات مقام معظم رهبری و برنامه‌های توسعه بلندمدت کشور قرار بر این بود سهم بخش تولید افزایش یابد و این امر متأسفانه تحقق نیافت. در شرایطی که در پیش داریم برای این موضوع باید فکر اساسی کرد.

بی‌تدبیری ممکن است تمام داشته‌هایمان را تباه کند
این عضو شورای اقتصاد کشور تاکید کرد: اما طی ماه‌های اخیر تحولات تکراری دیگری در اقتصاد ما در حال شکل‌گیری است که اگر با تدبیر و سیاست‌گذاری‌های مناسب با آن برخورد نشود می‌تواند تمام داشته‌های سال‌های اخیر را که بسیار بدان افتخار کردیم در هم بریزد. تغییر و تحولات نرخ ارز و خدشه جدی به اعتماد و اطمینان یکی از این مسائل است.
نقدینگی اقتصاد ایران برابر تعریف بانک مرکزی در پایان دی ماه ۹۶ بالغ بر ۱۴۶۳هزار میلیارد تومان بوده است. این انباشت نقدینگی در غیاب رشد محدود تولید است و عدم اصلاحات در ساختار نظام بانکی چنین پیامدهایی به دنبال خواهد داشت.

سیاست به اقتصاد یارانه بدهد
رئیس اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: تاکنون بارها رئیس‌جمهور محترم اشاره داشتند که زمان آن رسیده که سیاست به اقتصاد یارانه بدهد در چنین موقعیت خطیری که با آن مواجه شده‌ایم نباید همچنان اقتصاد مکلف به پرداخت یارانه زیان‌بار به سیاست شود.
اقتصاد بدون تعامل و همیاری در فضای اقتصاد جهانی قابل پیشبرد نیست. نمی‌توان در این فضای بی‌شکل به سرمایه‌گذاری و به خصوص صادرات غیرنفتی امید داشت و برای آن برنامه بلندمدت ترسیم کرد.
شرایط به طور ناگزیر، ما را با این موضوع مواجه می‌کند که در تقسیم کار بین‌المللی وارد شده‌ایم و وارد شدن در این تقسیم کار آثار خودش را دارد. باید جایگاه شایسته و بایسته خود را پیدا کنیم و بدان دست یابیم و این امر مستلزم تلاش دوچندان، تلاش‌های آگاهانه، هدفمند و درعین‌حال پیگیر و خستگی‌ناپذیر وزیر امور خارجه است.

ضعف‌های عمیق اقتصادی
شافعی با اشاره به این مهم که اقتصاد دچار ضعف‌های عمیقی است، تصریح کرد: تا زمانی که از درون قادر به حل اساسی و واقعی ضعف‌های اقتصاد خود نباشیم نمی‌توانیم در درازمدت با فشارها مقابله و اقتدار خود را در عرصه سیاست جهانی حفظ کنیم. با توجه به فرصت طلائی که در حال حاضر کشور برای اصلاح در اختیار دارد دیگر مجالی برای تعلل و فرصت‌سوزی نداریم.
باید بدانیم که ضعف‌های درونی، چه بوده است و در چنین شرایطی باید محور تصمیمات حاکمیت در یک حرکت هم‌راستا، تصمیم‌سازی برای خروج پایدار و همیشگی از بحران‌های متعدد فصلی اقتصاد کشور باشد.

 

راهکار ما تنش‌زدایی است

وی خاطرنشان کرد: انتخاب ما در برابر ترامپ باید تنش‌زدایی از سیاست خارجی، تعامل سازنده با دنیا و تقویت هرچه بیشتر حرکت به‌سوی افزایش توان صادراتی و تولیدی کشور در رسیدن به مرزهای توسعه اقتصادی باشد. این راه حل عقلانی و پایداری است که می‌توان کشور را هم از تنش‌ها و التهابات داخلی و هم زیاده‌خواهی قدرت‌های جهانی به‌صورت پایدار و بلندمدت نجات داد و آن را به‌سلامت به سرمنزل مقصود رساند. این همان سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید جدی دارند.
انجام کارهای روزانه، اقتصاد مقاومتی نیست
وی درپایان در بحث ضرورت جدی گرفتن «اقتصاد مقاومتی» تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی به مفهوم مشارکت مردم در مسائل اقتصادی خاصه صاحبان اندیشه و بازیگران صحنه اقتصاد یعنی فعالان اقتصادی در انتخاب سیاست‌ها، ابزارها و رویکردهای اقتصادی کشور است و تمرکز آن باید بر نقاطی باشد که گلوی اقتصاد کشور را می‌فشارد نه اینکه کارهای روزانه دستگاه‌های دولتی در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعریف شود.
با موضع‌گیری‌های مدبرانه رئیس‌جمهور محترم در مقابل آمریکا، به نظر می‌رسد صحنه جدیدی برای وفاق و هم‌دلی ایجاد شده است. این بار این هم‌دلی و وفاق را همگی پاس بداریم، خود را به آن گره بزنیم و همه در اندیشه ایرانی آباد، نقطه عطفی در اقتصاد ایران آغاز کنیم. البته اگر بپذیریم که باید طرحی نو دراندازیم.