حال و هوای روزهای پایانی صفر در مشهد؛

رخت عزا بر تن بهشت

مریم اصغری

پائیز و حال و هوای دلتنگی و پای برهنه، زمزمه و اشک رو به دروازه‌های حرم آقا علی بن موسی الرضا (ع)! این‌ها خلاصه‌ای است از حال و هوای این روزهای مشهد.

هرچند که دوسالی می‌شود که کرونا سفر هیات‌های عذادار را در ایام شهادت امام رضا کمتر کرده است و امسال هم بر اساس آخرین تصمیم ستاد استانی مقابله با کرونا خراسان رضوی، پیاده‌روی کاروانی زائران پیاده برای ایام عذاداری روزهای پایانی صفر ممنوع شد، اما مگر می‌شود قطعه‌ای از بهشت روی زمین باشد و شلوغ نباشد؟

اشک هایی که روی گونه می‌غلتد

روز گذشته من هم از خانه بیرون زدم و در سیاه پوشی خیابان‌ها، مردمی را دیدم که در کوچه پس کوچه‌های این شهر شلوغ، عاشقانه رو به سوی حرم اما رضا (ع) گام برمی‌دارند. همین که گنبد و گلدسته را می‌بینند، دست و پایشان می‌لرزد و دست بر سینه می‌گذارند و خم می‌شوند و سلام می‌دهند. چشمشان به سمت درب حرمش می‌چرخد و اشک‌هایشان روی گونه می‌غلتد و هیچ کس از حس و حالشان باخبر نمی‌شود.

در دنیای من تمام این افراد و تصویرها حرف بودند. از حال و هوای زائران پیاده حرم مطهر رضوی گرفته، تا آداب و رسوم مردم مشهد. در مسیر با عده‌ای هم قدم شدم و آنچه می‌خوانید شرحی از صحبت‌های دوستانه یک خبرنگار با مردم است.

عزاداری زنان نوغان مشهدی

اصلا حال و هوای ایام عذاداری ها در مشهد با همه جا فرق می‌کند. در خیابان‌های منتهی به حرم هرکس به نوعی برای زائرین پیاده خدمت رسانی می‌کرد.

ابتدای مسیر را با زن مسنی هم قدم میشوم که صدای عصایش را دوست داشتم. می‌گفت هرسال، هفته آخر صفر را هر روز به حرم می‌رود و روز شهادت امام رضا(ع) را هرکجا هم که باشد، باید خود را در این خیابان‌ها ببیند. با لحن مهربانی می‌گفت: «تو جوانی و آئین‌های این روزها را خوب بلد نیستی» گفتم «یکی از اینهایی که نمی‌دانم را بگو». گفت: یکی از مراسم ماندگار در سالروز شهادت امام، آیین عزاداری زنان نوغان مشهدی است که از ۱۲۰۰ سال پیش برقرار مانده است.

تعریف می‌کرد: زنان محله نوغان ۱۲۰۰ سال پیش، زمانی که از شهادت مولا امام رضا علیه‌السلام باخبر شدند، برای تشییع پیکر مطهر حضرت ثامن‌الحجج علیه‌السلام، مهریه‌های خود را به همسرانشان بخشیدند و اجازه گرفتند و برای مراسم تشییع حضرت راهی شدند. با اینکار غریب‌نوازی و مهمان‌نوازی را به نمایش گذاشتند و در تاریخ ماندگار شدند.

سوگواری زنان نوغان مشهدی هرسال از صبح شهادت حضرت شروع و با حرکت به سوی حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام تمام می‌شود.

امام رضا رویش را زمین نمی‌اندازد

کمی دورتر پسر بچه‌ای حدودا 14 ساله، سبد میوه‌ای را در قالب میز استفاده کرده بود و کفش‌های زائرین را واکس می‌زد. خنده رو و خوش برخورد بود و چنان با ظرافت این کار را انجام می‌داد که گویی خروارها نذر و نیاز در دل دارد.

آنطرف تر در یک ایستگاه صلواتی؛ دمنوش به لیمو به زائران می‌دادند و به فاصله کمی، جوانی بود که رو به حرم روی زمین نشسته بود و در عالم خود سینه می‌زد. سینی چای را روی سرش گذاشته بود و انگار اصلا در این دنیا نبود. به سراغش که رفتم می‌گفت می‌داند که امروز حاجت روا می‌شود و قرار نیست دست خالی بازگردد. می‌گفت نیت که خدمت به زائر باشد، امام رضا رویش را زمین نمی‌اندازد.

جمعی از اصحاب رسانه استان و همکارانمان هم مراسم تنظیف نمادین محورهای منتهی به حرم را در قالب پویش «پاکیاران حریم رضوی» و با هدف تکریم خدمات پاکبانان مشهدی برگزار کرده بودند.

حاجتت را به زبان آوری یا نه مهم نیست

در خیابان دیگری به زائرین مسن ویلچر می‌دادند و اگر نیاز داشتند همراهی‌شان می‌کردند. پیرمردی هم با روپوش سبز اسپری الکل به دست داشت و دست‌های عابرین را ضدعفونی می‌کرد.

در یکی از کوچه‌های فرعی مرد میانسالی به همراه دختر کوچکش به دیوار تکیه زده بودند. به سراغشان رفتم و گفت که از تبریز به عشق امام رضا و برای حاجت گرفتن آمده‌اند. لهجه شیرینی داشت و خلاصه حرف‌هایش این بود که حاجتت را به زبان آوری یا نه مهم نیست، سلام که بدهی حس می‌کنی اینجا وطن توست.

ما در مشهد نائب الزیاره هستیم

راه رفتن و حرف زدن و نگاه کردن به این آدم‌ها، دلتنگی‌هایم را تسکین می‌داد و با ورود به حرم ثامن الحجج بار دوشم هم سبک شد.

فردا هم شهادت علی بن موسی‌الرضا است و بازهم مسیر شهدا تا حرم را پیاده می‌روم. ما در مشهد نائب‌الزیاره هستیم و هر گام را با نیت دل شکسته از کسانی برمی‌داریم که این روزها دلشان در این شهر بهشت است.

image_print
1 پاسخ
 1. paire
  paire گفته:

  A: Bettingclosed updates its predictions regularly to provide users with the most up-to-date information. Predictions for tomorrow’s matches are usually available a day in advance, allowing bettors to plan accordingly. With the valuable predictions and tips offered by Bettingclosed Correct Score Tomorrow, bettors can enhance their betting strategies, improve their chances of winning, and potentially increase their profits. Remember, while predictions can provide insight, combining them with your own research and analysis will lead to a more well-rounded approach to betting on correct scores. Q: Is Bettingclosed Correct Score Tomorrow free to use? With the valuable predictions and tips offered by Bettingclosed Correct Score Tomorrow, bettors can enhance their betting strategies, improve their chances of winning, and potentially increase their profits. Remember, while predictions can provide insight, combining them with your own research and analysis will lead to a more well-rounded approach to betting on correct scores.
  https://atelier21.co.mz/google-lookup-preferences-2/
  The best way to handicap NBA games is through consistent research and watching the games. This can give you the ability to identify trends for future games or for live betting. Read up on our How To Bet NBA guide to help you get started or you can always check out NBA consensus picks for further guidance on how to handicap NBA odds today. A video shows at least five sharks circling in the shallow waters of Skull Creek. Shark attacks actually hit a 10-year-low in 2022, with some spikes in regional hot spots, according to the International Shark Attack File, which maintains a database of shark attacks. In that example, the Bucks are the 4-point favorites, and have to win by 5 or more points to win the bet. If the Bucks win by exactly 4 points, it’s a “push” and the bet is refunded. These bets usually have -110 odds on each side, meaning bettors win $100 on a $110 wager.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *