شهردار مشهد مطرح کرد:

تسهیل‌گری و رفع موانع برای سرمایه‌گذاری در مشهد

شهردار مشهد، با تاکید برحمایت همه جانبه از سرمایه گذاران درپروژه های مرتبط با اقتصاد شهری، گفت: برخی برای راه اندازی سریعتر کارها در دستگاه های اجرایی به دنبال حامی و تسهیل کننده می گردند، تا کارشان را راه بیندازد، ما با افتخار اعلام می کنیم برای تسهیل سرمایه گذاری در جهان شهرمشهد آمده ایم و اولویت ما هموار کردن راه و رفع موانع سرمایه گذاری است.

به گزارش صبح امروز سید عبدالله ارجائی، پنج‌شنبه گذشته در نشست با رئیس و اعضای هیئت مدیره بانک ملل و مجموعه اقتصادی جوانمرد که با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر برگزار شد، افزود: با بودجه کنونی فقط می توان مشهد را نگهداری کرد اما قطعا نمی توان مشهد را توسعه داد.
وی با بیان اینکه بروکراسی های پیچیده اداری شهرداری را برای تسریع سرمایه گذاری با کمک شورای شهر حذف می کنیم، اظهارکرد: هرچند که مدیریت یکپارچه شهری وجود ندارد و یک خواب و خیال است اما با این وجود برای رفع مشکلات و موانع خارج از مدیریت شهری نیز تلاش و به سرمایه گذاران کمک خواهیم کرد.
شهردارجهان شهرمشهد تصریح کرد: آن چیز که در اختیار مدیریت شهری است؛ حتی آبرویمان را، برای دفاع و حمایت از سرمایه گذاران به کار خواهیم گرفت.
ارجائی ادامه داد: در خراسان و شهر مشهد در مسیر حمایت از سرمایه گذاری فرهنگ متفاوتی وجود دارد که همه باید با هم تلاش کنیم تا این فرهنگ را عوض کنیم.
وی با اشاره به اینکه در مقوله اقتصادی چند راهبرد مد نظر داریم، خاطرنشان کرد: راهبرد اول اینکه ما به شهر ثروتمند اعتقاد داریم، یعنی تمام ارکان شهر ثروتمند باشند و به جای سهم بری از ثروت انباشته مردم معتقد به سهم بری از فرصت ایجاد ثروت هستیم.
شهردارمشهد گفت: به زبان ساده معتقدیم اگر مردم ثروتمند شوند در کوچکترین مقیاس پروانه بهتری از ما خواهند گرفت واین درآمد بیشتر و در پی آن خدمات رسانی بهتر و بیشتر به مردم را از سوی شهرداری به دنبال خواهد داشت.
ارجائی افزود: اما اگر مردم ثروت کمتری داشته و یا ثروتی نداشته باشند، همان زمینی را هم که در اختیار دارند به دو یا سه قسمت می کنند و بدون مجوز می سازند و سهم شهرداری را نمی دهند و دردسر بیشتری برای شهر و شهرداری درست می کنند.
وی اضافه کرد: با توجه به این موضوع فرصت ایجاد ثروت برای ما مهمتر از سهم بری از ثروت انباشته مردم است.
شهردارجهان شهرمشهد، با بیان اینکه اگر فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران هزار فرصت شغلی برای مشهد ایجاد کنند خوشایند تر است تا اینکه هزار میلیاردتومان ثروت انباشته داشته باشند، اظهارکرد: زیرا آن هزارنفری که برایشان اشتغال ایجاد شود هم اثر مثبتش به شهرداری می رسد هم آسیب های اجتماعی با ایجاد شغل کاهش خواهد یافت و لازم نیست هزینه زیادی برای آن پرداخت کنیم.
ارجائی ادامه داد: مشهد چند هزار معتاد متجاهر دارد که شهرداری سالانه بیش از 10 میلیارد تومان برای جمع آوری و نگهداری آنها به شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کمک مالی مستقیم می کند. در حالیکه می توانست طی سال‌های گذشته این مبلغ را صرف اشتغال زایی کند تا مشکل ریشه ای حل شود.
وی با اشاره به برنامه های مدیریت جدید شهری گفت مشهد درافق باید به قطب صنایع خلاق در منطقه تبدیل شود و از سرمایه گذاری در این راستا حمایت می کنیم.
شهردارجهان شهرمشهد درادامه افزود: ما به عدالت تخصیصی به جای عدالت توزیعی در شهر به عنوان یک راهبرد کلان معتقد هستیم، یعنی بیاییم در محور شرق یکسری سرمایه گذاری انجام دهیم تا شهر یکشانه به غرب نباشد، زیرا اکنون تمام سرانه های خوب شهر به خصوص درغرب شهر است که به کوه رسیده است.
ارجائی تصریح کرد: فرصت های سرمایه گذاری جذاب و با راهبرد، برد برد از اصولی است که بدون شک به آن پایبند هستیم، زیرا این موضوع را درک می کنیم که اگرقرارباشد سرمایه گذار 20 درصد سود کند برایش بهتر ست که پولش را سپرده کند لذا به سودهای این رقمی برای سرمایه گذاران قانع نیستیم.
وی افزود: پیشنهاد می کنم کمیته مشترکی با حضور اعضای شورای شهر، معاون اقتصادی شهرداری و نمایندگان بانک ملل تشکیل و ظرف یک ماه موضوعاتی که میان شهرداری و این بانک است حل و فصل شود و به دنبال آن تفاهم نامه مشترکی برای سرمایه گذاری حداقل 20هزار میلیارد تومان بانک ملل طی چهارسال آینده در مشهد امضاء شود.
شهردارجهان شهر مشهد با بیان اینکه مشهد ظرفیت سرمایه گذاری و پتانسیل اقتصادی بالایی دارد، خاطرنشان کرد: یکی از پروژه هایی که می تواند مد نظر قرار گیرد پیشنهاد رییس شورای شهر برای احداث شهرک فناوری درمشهد است، چنین تفاهم نامه ای می تواند با مجموعه اقتصادی جوانمرد نیز به امضاء برسد .
وی گفت: قدرسرمایه گذاران داخلی را می دانیم آنها می توانستند مانند بسیاری، این پول را از کشور خارج کنند و جای دیگری سرمایه گذاری کنند اما ماندند و درکشور خودشان سرمایه گذاری کردند این رادرک می کنیم و از آنها حمایت و پشتیبانی خواهیم کرد.

حمایت مدیریت شهری از سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات

هم چنین رییس شورای اسلامی جهان شهر مشهد مقدس در این نشست گفت: مدیریت شهری از سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات حمایت می کند.

حسن موحدیان افزود: اقتصاد مسئله مهمی است که مقام معظم رهبری سالها است برآن تاکید دارند.

وی اضافه کرد: هدف حکومت اسلامی تعالی انسان ها است اما ابزار آن ابزار اقتصادی است و ما نمی توانیم بدون ابزار اقتصادی به این مهم دست پیدا کنیم.

رییس شورای اسلامی جهان شهر مشهد مقدس با بیان اینکه برای تعالی انسان ها باید وضعیت اقتصادی آنها را سامان ببخشیم، اظهارکرد: اما باید بدانیم که مناسب کردن وضعیت اقتصادی مردم با حضور سرمایه گذاران محقق می شود.

موحدیان تصریح کرد: نگاه شهرداری در حوزه اقتصادی تغییر کرده و ما از سرمایه گذاران بزرگ مانند بانک ملل انتظار داریم در اجرای پروژه های کلان مانند احداث شهرک فناوری اطلاعات مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: عصر امروز عصر فناوری اطلاعات است و پروژه های آجر وسیمان کمتر پاسخگو خواهد بود، لذا از سرمایه گذاران دعوت می کنیم که به سرمایه گذاری در حوزه فناوری ورود پیدا کنند، زیرا ما در این حوزه از دنیا عقب هستیم.

رییس شورای اسلامی جهان شهر مشهد مقدس افزود: شورای شهر و شهرداری نیز از سرمایه گذاری در این بخش حمایت خواهند کرد.

به دنبال مدل های جدید سرمایه گذاری در مشهد هستیم

هم‌چنین رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی جهان شهر مشهد مقدس در این نشست با اشاره به اینکه امروزه سرمایه گذاری تنها به صرف گذاشتن آجر و سیمان روی هم نیست، گفت: به دنبال مدل های جدید سرمایه گذاری در مشهد هستیم.

مجید دبیریان افزود: در نگاه متفاوتی که بنا است در حوزه اقتصادی مدیریت شهری اجرایی شود از شهردار خواهیم خواست تا با تعریف مدل های جدیدی در قراردادها تلاش شود مشکلی برای سرمایه گذاران به وجود نیاید.

وی اضافه کرد: اگر قرار است در حوزه سرمایه گذاری با شهرداری تعامل شود ابتدا باید خودمان را جای سرمایه گذار ببینیم و منافع آنها را نیز در نظر بگیریم.

رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی جهان شهر مشهد مقدس با بیان اینکه اگر سرمایه گذار نباشد اقتصاد این شهر هم نخواهد چرخید، اظهارکرد: دراین راستا باید شرایطی را فراهم کنیم تا به گفته شهردار، شهرمشهد تبدیل به بهشت سرمایه گذاران شود.

دبیریان تصریح کرد: با نگاهی که اکنون در شهرداری مشهد در حوزه اقتصادی وجود دارد انتظار داریم سرمایه گذاران به ویژه مجموعه های اقتصادی بزرگ نیز نگاه متفاوتی به سرمایه گذاری درمشهد داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر صرفا هدف از سرمایه گذاری تنها گذاشتن آجروسیمان روی هم باشد معتقدیم اینگونه سرمایه گذاری ها امروزه پاسخگو نخواهد بود.

صیانت از حقوق سرمایهگذاران

هم چنین رییس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای اسلامی شهرمشهد مقدس در این نشست گفت: از حقوق افرادی که در شهر علی بن موسی الرضا(ع) سرمایه گذاری می کنند، صیانت خواهیم کرد.

هاشم دائمی افزود: در این دوره نگاه شورای شهر به حوزه سرمایه گذاری بسیار باز و وسیع است.

وی اضافه کرد: شهردارجهان شهرمشهد نیز در ابتدای کار خود درخصوص رویکرد مدیریت شهری درحوزه سرمایه گذاری به این نکته تاکید داشتند که مشهد را به بهشت سرمایه گذاران تبدیل خواهند کرد.

رییس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای اسلامی جهان شهرمشهد مقدس با بیان اینکه نگاه شهردار به حوزه اقتصادی بسیار نوید بخش است، اظهارکرد: این موضوع نشان می دهد که امنیت به حوزه سرمایه گذاری برخواهد گشت.

دائمی تصریح کرد: کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای شهر همانطور که وظیفه خود می داند که بر تمامی قراردادها نظارت داشته و از حقوق شهر دفاع کند، وظیفه خود نیز می داند که از حقوق افرادی که در شهر علی بن موسی الرضا(ع) سرمایه گذاری می کنند، صیانت کند.

وی ادامه داد: معتقدیم هر قراردادی که در غالب سرمایه گذاری مشارکتی و یا سایر غالب ها در شهر امام رضا(ع) منعقد شود منجر به رونق اقتصادی، ایجاداشتغال و نهایت به ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری مشهد کمک زیادی خواهد کرد.

image_print
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *