انتقاد نماینده چابهار از نمکی؛

بلوا نمی‌کنیم آقای وزیر، تخت خالی نداریم

صحبت‌های دیروز صبح وزیر بهداشت درباره وجود 400 تخت خالی در سیستان و بلوچستان واکنش‌های زیادی در پی داشت. معین‌الدین سعیدی نماینده‌ چابهار یکی از منتقدان جدی صحبت های نمکی بود.

وضعیت کرونا در سیستان‌وبلوچستان روز به روز وخیم‌تر می‌شود و تعداد مبتلایان و فوتی‌ها نسبت به یک سال و نیم گذشته بی‌سابقه است. این روزها پای صحبت‌های هر یک از شهروندان سیستان‌وبلوچستانی  که می‌نشینی یا داغدار عزیزی است که بر اثر کرونا از دست داده و یا به گونه‌ای‌ درگیر این ویروس خانمان‌سوز است .

به گزارش روزنامه «صبح امروز» به نقل از ایلنا، بیماری کرونا در این استان تا حدی ریشه دوانده که مردم یک صدا خواستار واکسن شده اند و کارزاری برای درخواست واکسن در استان راه‌اندازی کرده و در نامه‌ای با هزاران امضا خواستار دریافت واکسن شده‌اند تا جان خود و عزیزان‌شان را از مرگ نجات دهند. در این میان، اما مسئولان استانی و کشوری  نه تنها رنج مردم از این ویروس منحوس را  نادیده می‌انگارند که برخی از آن‌ها به جای حل مسئله، صورت مسئله را پاک کرده و شهروندان را مقصر اصلی قلمداد می‌کنند.

کیت تشخیص کرونا در بسیاری از مراکز آزمایشگاهی استان وجود ندارد و چون در روستاها تعداد زیادی از افراد بدون آنکه مشخص شود کرونا داشته‌اند یا خیر فوت می‌کنند؛ این افراد جزء آمار کرونایی‌ها به حساب نمی‌آیند

وزیر بهداشت و درمان گلایه‌های مردم و رسانه‌ها از وضعیت بهداشت و درمان و این روزهای سیاه کرونایی و کمبود امکانات در سیستان‌وبلوچستان را بلوا دانسته و معتقد است که با 400 تخت خالی در استان هیچ مشکلی در حوزه درمان وجود ندارد. این در حالی است که صحبت‌های یکی از نمایندگان مردم و تصاویر منتشر شده از مردم سرم به دست در پارک‌ها و صحبت‌های همراهان بیماران کرونایی و خانواده فوتی‌ها، درستی سخنان او را زیر سئوال می‌برند.

حرف‌های وزیر بهداشت را تأیید نمی‌کنم

نماینده مردم چابهار،کنارک، دشتیاری، نیکشهر و قصرقند در مجلس شورای اسلامی در این باره می‌گوید: آقای وزیر بهداشت گفته‌اند که درخصوص سیستان‌وبلوچستان بلوا می‌کنند سئوال من این است که کدام بلوا؟ ایشان بفرمایند اینکه ما در جنوب سیستان‌وبلوچستان از پهنه جاسک تا راسک کمتر از 300 تخت داریم بلواست؟ آیا اینکه حتی یک بخش عفونی در این پهنه وجود ندارد بلواست؟ آیا اینکه فقط یک متخصص عفونی داریم بلواست؟ آیا صف افرادی که پشت در بیمارستان‌ها منتظر یک تخت خالی هستند بلواست؟ نه هیچکدام بلوا نیست واقعیت است.

معین‌الدین سعیدی توضیح می‌دهد: من حرف وزیر بهداشت درباره تخت‌های خالی در حوزه انتخابیه خودم را  به هیچ وجه تایید نمی‌کنم، من از زحمات جهادگران سلامت و رسانه‌ها ممنونم، اما صحبت‌های آقای وزیر قطعا به دلیل اطلاعات غلطی است که به ایشان داده شده است.

باید واقعیت‌ها را گفت، مسئولان تا کی می‌خواهند صورت مسئله را پاک کنند. روز گذشته آمار فوتی‌های کرونای استان را 26 نفر اعلام کردند در صورتی که آمار چند برابر این تعداد است، اما مشخص نمی‌شود؛ چون به دلیل نبود کیت تشخیص کرونا، افراد مراجعه نمی‌کنند و آمار هم نامشخص باقی می‌ماند. مردم دارند تلف می‌شوند بسیاری از افراد بی‌شناسنامه مبتلا می‌شوند، اما آمارشان ثبت و ضبط نمی‌شود

اضافه شدن تخت‌های بیمارستانی سایر بخش‌ها را به تعطیلی کشاند

به گفته وی، در چابهار بخش CCU به کرونا اختصاص یافته است این یعنی اینکه تختی اضافه نشده، بلکه بخش‌ها تعطیل می‌شوند. در 5 شهرستان تحت نظر بنده تنها یک پزشک عفونی وجود دارد آیا این کمبود نیست؟ افرادی که در اثر کرونا به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند حتی اگر درصد بالایی از ریه‌هایشان درگیر باشد با وضعیت فعلی، بستری نمی‌شوند.

آمارهای بیماران کرونایی و فوتی‌ها خیلی بیشتر از آمار اعلامی است

سعیدی با بیان اینکه «کیت تشخیص کرونا در بسیاری از مراکز آزمایشگاهی استان وجود ندارد و چون در روستاها تعداد زیادی از افراد بدون آنکه مشخص شود کرونا داشته‌اند یا خیر فوت می‌کنند؛ این افراد جزء آمار کرونایی‌ها به حساب نمی‌آیند؛ بنابراین مسئولان باید همه این مسائل را مد نظر بگیرند» خاطرنشان می‌کند: مگر سیستان‌وبلوچستان خط مقدم جبهه بهداشتی کشور نیست؟ مگر نقطه ورود بیماری‌های عفونی نیست؟ پس چرا وزیر بهداشت به استان نمی‌آید؟ مسئولان به همه جا سفر می‌کنند، اما به استانی که بیشترین نیاز برای حضورشان دارد، نمی‌روند. ما نمی‌توانیم فقط مجیزگوی آقایان باشیم. در حال حاضر هیچ خانواده‌ای در کنارک، نیکشهر ، قصرقند، دشتیاری و چابهار نیست که به گونه‌ای درگیر این بیماری نباشند. من نمی‌دانم آمار آقای وزیر بر چه اساسی داده شده است.

وضعیت دشتیاری فاجعه‌بار است

نماینده مردم چابهار تشریح می‌کند: وضعیت شهرستان دشتیاری بسیاری فاجعه‌بار است و حتی یک بیمارستان محلی هم ندارد‌. کیت تشخیصی هم وجود ندارد؛ لذا افراد فوت می‌کنند بدون آنکه ریشه بیماری‌شان مشخص شود. اگر فوتی‌های جنوب سیستان‌وبلوچستان با مدت مشابه مقایسه شود عمق فاجعه و افزایش فوتی‌ها مشخص می‌شود.

سعیدی معتقد است باید واقعیت‌ها را گفت، مسئولان تا کی می‌خواهند صورت مسئله را پاک کنند. روز گذشته آمار فوتی‌های کرونای استان را 26 نفر اعلام کردند در صورتی که آمار چند برابر این تعداد است، اما مشخص نمی‌شود؛ چون به دلیل نبود کیت تشخیص کرونا، افراد مراجعه نمی‌کنند و آمار هم نامشخص باقی می‌ماند. مردم دارند تلف می‌شوند بسیاری از افراد بی‌شناسنامه مبتلا می‌شوند، اما آمارشان ثبت و ضبط نمی‌شود. ما ونتیلاتور، داروی رمدیسیور و اکسیژن‌ساز به شدت نیاز داریم. از مردم هم می‌خواهیم رعایت کنند، اما در بسیاری از موارد نمی‌توان کاری کرد برای مثال وقتی روستایی آب ندارد ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم بیرون نروید و آب مصرفی‌تان را تامین نکنید.

181 تخت خالی بیمارستانی در ایرانشهر

در حالی که بسیاری از مردم ایرانشهر از کمبود اقلام دارویی و حتی یک سرم قندی و نمکی در این شهرستان و شهرهای زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر خبر می‌دهند و تصاویر بیماران سرم به دست در پارک‌های این شهرستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر نظر دیگری دارد و معتقد است که مشکلی در حوزه امکانات درمانی در 12 شهرستان تحت نظر این دانشگاه وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در این باره می‌گوید: در دو هفته اخیر 12 شهرستان تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر با افزایش میزان ابتلا به کرونا روبرو بود که در بسیاری از موارد افراد بصورت سرپایی خدمات درمانی دریافت کرده اند.

کامران کردی با اشاره به اینکه مشکلی در حوزه امکانات بهداشتی و درمانی در ایرانشهر وجود ندارد، می‌گوید: از مجموع 262 تخت مخصوص بیماران کرونایی، 81 تخت اشغال است و باقی تخت‌ها خالی است. امکان ندارد بیماری مراجعه کند و در صورت نیاز به بستری، به دلیل عدم وجود تخت خالی بستری نشود. استان سیستان‌وبلوچستان جزء استان‌هایی است که پایین‌ترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دارد و باید در این مورد اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی شود.

وی در باره رصد بیماری کرونا در روستاها می‌گوید: در تمام روستاها خانه بهداشت و بهورز وجود دارد که نمونه‌برداری را انجام داده و در صورت  مثبت بودن تست، افراد قرنطینه و یا به مراکز درمانی منتقل می‌شوند. با توجه به شایعاتی که درخصوص واکسن ها شده ، اقبال نسبت به واکسینه شدن کاهش یافته اما در حال حاضر سن واکسینه به بالای 50 سال در استان رسیده و افراد بالای 50 سال می‌توانند برای دریافت واکسن به مراکز مشخص شده مراجعه کنند‌.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *