مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی مطرح کرد:

انجام بیش از ۳۰۰ سقط جنین در سال گذشته

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: در سال ۹۹ ما بیش از ۳۰۰ مورد ختم بارداری را شاهد بوده‌ایم که پس از بررسی‌های دقیق ژنتیکی و بعد از مشاوره با مراجع قانونی و دریافت مجوز شرعی، انجام شده است.

به گزارش روزنامه «صبح امروز» مسعود فیروزی در نشست خبری که در سازمان بهزیستی خراسان رضوی برگزار شد، با بیان اینکه ۱۳۰ هزار  فرد دارای معلولیت، ۷۰ هزار نفر در بخش‌های حمایتی، اجتماعی و سایر حوزه‌های بهزیستی و حدود ۶۵۰ هزار خانواده تحت پوشش خراسان رضوی هستند» اظهار کرد: این تعداد شامل ۱۰ درصد از افراد جامعه می‌شود. ضریب نفوذ غربالگری شنوایی را به ۹۰ درصد رسانده‌ایم. همچنین غربالگری بینایی، غربالگری اوتیسم، آزمایش‌های ژنتیک را برای تمام افراد جامعه انجام می‌دهد.

به گفته وی در طرح ساماندهی کودکان که توسط بهزیستی خراسان رضوی در حال انجام است، حدود ۵۰۰ کودک سامان‌دهی شد که حدود دو سوم آن‌ها اتباع خارجی و یک سوم ایشان کودکان ایرانی بودند.

فیروزی خاطرنشان کرد: ۲۵۰۰ مرکز مثبت زندگی در کشور راه‌اندازی شده که در خراسان رضوی ۱۹۳ مرکز مثبت زندگی دایر است از این تعداد  ۷۷ مرکز در مشهد فعال و ۲۲ فعالیت و خدمات ارائه می‌دهند. خدمات مراکز مثبت زندگی شامل تسهیل در دسترسی جامعه هدف به خدمات بهزیستی در نزدیک‌ترین نقطه به محل زندگی، ایجاد شفافیت، توسعه، فراگیری و توزیع عادلانه خدمات، تقویت رویکرد خانواده محور و اجتماع محور در ارائه خدمات، ارائه تمام خدمات سازمان در یک مرکز، افزایش رضایت‌مندی مردم، ارائه خدمات به صورت الکترونیکی، بهبود و اصلاح فرآیندهای موازی در بخش‌های مختلف بهزیستی است.

واکسیناسیون مراکز اقامتی استان با ۱۴ هزار دوز واکسن

وی در خصوص واکسینه شدن مراکز سازمان بهزیستی افزود: کلیه پرسنل و افراد تمام مراکز شبانه روزی خراسان رضوی در چهار رده که شامل مراکز سالمندان، مراکز بیماری‌های مزمن روان، مراکز جسمی و حرکتی و مراکز ذهنی است، واکسینه شدند. با تمام مشکلات و موانع موجود محدودیت‌های کرونایی، واکسیناسیون مراکز اقامتی کل استان را با ۱۴ هزار دوز واکسن به اتمام رساندیم و با کمترین تلفات جانی، از این بیماری گذر کردیم.

مستمری مددجویان افزایش یافت

فیروزی با اشاره به افزایش مستمری مددجویان اضافه کرد: افزایش مستمری  در دو مرحله افزایش یافته است؛ به این صورت که خانواده‌ای که یک معلول دارد، ۳۵۰ هزار تومان و دونفر معلول ۵۰۰ هزار تومان، سه نفر معلول  ۷۵۰ هزار تومان، چهار نفر  معلول ۹۰۰ هزار تومان و پنج نفره معلول یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان  مستمری دریافت می‌کنند که با توجه به افزایش هزینه‌های عمومی و به هم خوردن وضعیت اقتصادی که ناشی از تحریم‌ها بود متاسفانه مددجویان نتوانستند شیرینی این افزایش ۵۰ درصدی را بچشند.

به گفته وی، در گذشته کل میزان مستمربگیر جامع هدف سازمان بهزیستی ۲۰ درصد بودند، اما اکنون از ۱۳۰ هزار نفر تحت پوشش ۶۶ هزار نفر مستمری دریافت می‌کنند. همچنین هزینه نگهداری و پرستاری از افراد معلول  از ۶۰۰ هزار تومان به یک میلیون ارتقا یافته است. یارانه نگهداری از افراد معلول در مراکز شبانه‌روزی نیز افزایش داشته و برای افراد دارای خانواده دو میلیون‌ تومان و افراد مجهول‌الهویه حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

افزایش وام و تسهیلات به مددجویان بهزیستی 

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص اعطای وام و تسهیلات به مددجویان بهزیستی اظهار کرد: وام اشتغال مددجویان بهزیستی از ۵۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داشته است.مددجویان بخش‌های مختلف که شامل معلولان، زنان سرپرست خانوار و معتادان بهبودیافته است، مشمول این وام می‌شوند و بازپرداخت آن نیز طولانی مدت است.

فیروزی در زمینه اشتغال معتادان بهبودیافته گفت: ترجیح ما این است که وام اشتغال به صورت کارفرمایی به این افراد داده شود، زیرا اغلب آن‌ها سرمایه‌ اجتماعی لازم برای تأمین تضامین بانکی و رفع مشکلات اداری را ندارند.

شاهرودی: در رابطه با موارد کودک‌آزاری 7 هزار و 719 کودک‌آزاری طی سال 99 در استان گزارش شده است. باید توجه داشت مواردی از کودک آزاری که توسط بیمارستان‌ها به بهزیستی اعلام می‌شوند لزوما جسمی نیستند. درواقع از مجموع 101 هزار تماس مرتبط با این موضوع با اورژانس اجتماعی داشته‌ایم که بخش اعظم خشونت‌های خانگی اعلام شده در استان در رابطه با کودک آزاری بوده است

انجام بیش از ۳۰۰ سقط جنین در سال گذشته

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی در پاسخ به سوالی که چه تعداد سقط درمانی در مراکز پیشگیری از اختلالات ژنتیک اتفاق افتاده است، تشریح کرد: در سال ۹۹ ما بیش از ۳۰۰ مورد ختم بارداری را شاهد بوده‌ایم که پس از بررسی‌های دقیق ژنتیکی و بعد از مشاوره با مراجع قانونی و دریافت مجوز شرعی، انجام شده است.

وی با اشاره به مباحثی که اخیرا درباره طرح‌های غربالگری ژنتیک مطرح شده، تصریح کرد: موضوع از جنبه‌ روش‌های غربالگری مورد بررسی قرار گرفته و گویا پیشنهاددهندگان طرح به دنبال آن بوده‌اند که تشخیص، خیلی دقیق باشد و سقط درمانی با حداقل ممکن شانس سلامت جنین، انجام شود. ما تشخیص نهایی در سقط درمانی را به عهده‌ متخصصان ژنتیک و پزشکی قانونی می‌گذاریم و در نهایت، متخصصین این رشته‌ها هستند که با مجوز شرعی برای این امر تصمیم می‌گیرند؛ بنابراین میزان و دقت تشخیص، یک مبنای کاملا علمی و قانونی دارد.

7 هزار و 719 کودک‌آزاری در خراسان رضوی طی یک سال

در بخش دیگری از این نشست شهره شاهرودی معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان در پاسخ به پرسش خبرنگار «صبح امروز» در رابطه با آمار موجود در مورد خشونت‌های خانگی تشریح کرد: در رابطه با موارد کودک‌آزاری 7 هزار و 719 کودک‌آزاری طی سال 99 در استان گزارش شده است. باید توجه داشت مواردی از کودک آزاری که توسط بیمارستان‌ها به بهزیستی اعلام می‌شوند لزوما جسمی نیستند. درواقع از مجموع 101 هزار تماس مرتبط با این موضوع با اورژانس اجتماعی داشته‌ایم که بخش اعظم خشونت‌های خانگی اعلام شده در استان در رابطه با کودک آزاری بوده است.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *