دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی؛

مواد اولیه این صنعت تامین نیست!

سرویس اقتصاد

صنعت لوازم خانگی از جمله صنایع فعال در سطح جهان و بر اساس آمارها دومین صنعت بزرگ کشورمان (پس از خودروسازی) است و محصولات آن به جهت نیاز قشر جوان به تشکیل خانه و خانواده، گستردگی و ضرورت استفاده دارند. ارتباط صنعت لوازم خانگی با دیگر صنایع به جهت چرخه تولید و تامین کار برای جوانان کتمان نشدنی است و همین مهم بر لزوم حمایت از این صنعت تاکید دارد. هر چند در این زمینه حمایت دولت از لوازم خانگی تولید ملی، منع واردات کالاها و محصولات مشابه خارجی به انجام رسیده است اما با این حال، بازهم بسیاری از تولیدکنندگان داخلی نتوانستند بلافاصله آمار تولید را بالا برده و نیاز داخلی را تأمین کنند. بسیاری از آنان با محدودیت‌های سرمایه برای تأمین مواد اولیه و همچنین تامین نیروی انسانی مناسب دست و پنجه نرم می‌کنند و چنانچه دولت در این حوزه تدابیری نیندیشد، چرخ صنعت لوازم خانگی کشور به سختی خواهد چرخید. پیش از نیز مسئولین ذی ربط بر این موضوع تاکید داشتند که در صورت عدم همکاری بانک مرکزی و وزارت صمت در خصوص تامین مواد اولیه، اجزاء و قطعات مورد نیاز صنعت لوازم خانگی، تامین نخواهد شد و تولید در این حوزه روزهای دشواری را تا پایان سال ادامه خواهد داد.

واحدهای تولیدی به شدت در تأمین مواد اولیه داخلی مشکل دارند

در این خصوص دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه واحد تولیدی باید از تامین مواد اولیه اطمینان داشته باشد، گفت: در تامین مواد اولیه فولاد، ورق و مواد پتروشیمی بی نظمی وحشتناکی وجود دارد.

به گزارش روزنامه «صبح امروز»، عباس هاشمی در گفت و گو با مهر در مورد وضعیت تولید لوازم خانگی، اظهار داشت: در حال حاضر واحدهای تولیدی به شدت در تأمین مواد اولیه داخلی مشکل دارند؛ با مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد اختصاص ارزهای مختلف به تولید، مسائل تخصیص ارز در بانک مرکزی تسهیل شد اما در تأمین مواد اولیه در بخش‌های فولاد، ورق و مواد پتروشیمی بی نظمی وحشتناکی وجود دارد.

 

هاشمی: استمرار افزایش تولید ارتباط مستقیم با استمرار تأمین مواد اولیه دارد. تولیدکننده باید برنامه ریزی مشخصی برای تولید داشته باشد تا محصولات را به درستی قیمت گذاری کند و یا اگر صادراتی می‌خواهد انجام دهد بتواند به طرف خارجی تعهد دهد

 

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه پتروشیمی‌ها هر کاری تمایل دارند انجام می‌دهند، افزود: به عنوان مثال دیروز قیمت گریدی که ۲۸ هزار تومان بود، در بازار آزاد به ۱۳۰ هزار تومان رسیده بود که در اواخر روز این قیمت به ۱۸۰ هزار تومان هم صعود کرد؛ با این مدل تأمین مواد اولیه نمی‌توان از تولید حمایت کرد.

تولیدکنندگان باید از تأمین مواد اولیه مطمئن باشد

وی ادامه داد: واحد تولیدی باید از استمرار تأمین مواد اولیه که لازمه تولید است اطمینان داشته باشد اگر قرار باشد برای تأمین مواد اولیه هر روز یک فاز جدید ایجاد کنند، واحدهای تولیدی فلج می‌شوند.

هاشمی گفت: واحدی داریم که ۲ میلیون قطعه سفارش صادراتی در بخش لوازم خانگی کوچک داشت اما نپذیرفت وقتی علت را جویا شدم، تولیدکننده گفت که برای تأمین مواد اولیه چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ میزان اطمینان ندارد و نمی‌تواند به طرف خارجی تعهد بدهد که کالا را با قیمت و حجم مشخصی تحویل می‌دهد.

وی تاکید کرد: تولید، یک سرمایه گذاری درازمدت است، به همین دلیل نیاز به ثبات و تثبیت قوانین دارد. اینکه هر روز وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار با صدور بخشنامه‌های متعدد و متناقض، تولیدکنندگان را بلاتکلیف کنند، درست نیست. تولیدکننده در ایران حتی به صورت ماهانه نیز از قیمت مواد اولیه اطمینان ندارد و نمی‌داند امروز که ورق را خرید، هفته بعد به چه قیمتی باید همین ورق را بخرد. تأمین مواد اولیه به خصوص در بخش پتروشیمی افتضاح است و تولیدکننده به هیچ وجه تکلیف خود را در این بخش نمی‌داند.

عدم اطمینان از تأمین مواد اولیه، صادرات را از بین می‌برد

هاشمی گفت: استمرار افزایش تولید ارتباط مستقیم با استمرار تأمین مواد اولیه دارد. تولیدکننده باید برنامه ریزی مشخصی برای تولید داشته باشد تا محصولات را به درستی قیمت گذاری کند و یا اگر صادراتی می‌خواهد انجام دهد بتواند به طرف خارجی تعهد دهد. بازارهای خارجی اینطور نیستند که ما امروز یک قیمت را به آنها اعلام کنیم و فردا یک قیمت دیگر.

وی تاکید کرد: تا زمانی که مشکلات مربوط به تأمین مواد اولیه حل نشود، حتی اگر افزایش تولید داشته باشیم، افزایش تولید نمی‌تواند استمرار داشته باشد.

راه فساد باز است

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با تاکید بر اینکه وزارت صمت نباید دخالتی داشته باشد، گفت: دیروز جلسه‌ای داشتیم که مسئولان به زعم خود در حال شفاف سازی بودند و فرمول‌های عجیبی برای ورق‌های فولادی اعلام می‌کردند در حالی که مشکل اصلی در زنجیره عرضه فولاد است. این زنجیره در کشور ما معیوب است. در شمش، اسلب و بیلت ۲ میلیون تن مازاد تولید داریم اما از آن طرف در ورق گرم و سرد کمبود داریم در حالیکه ظرفیت وجود دارد اما به دلیل عدم مدیریت واحد و جزیره‌ای بودن تصمیمات، زنجیره عرضه فولاد معیوب شده است.

وی با بیان اینکه زنجیره عرضه فولاد باید اصلاح شود، افزود: یارانه و رانت باید از فولاد حذف و راه فساد بسته شود. مسئولان راه فساد را باز گذاشته اند و بعد از آن طرف ۱۰ ها کمیته تشکیل می‌دهند که این فساد را آسیب شناسی و مدیریت کنند.

هاشمی گفت: به عنوان مثال همین ارز ۴۲۰۰ تومانی که خود مسبب بسیاری از فسادها شد یکی از عوامل رانت است. با اطمینان می گویم هیچ کدام از کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند با ارز ۴۲۰۰ تومانی توزیع نشدند بلکه صاحب کالا با هزار روش دور زدن قانون، بر روی کالای خود قیمت روز گذاشت و به مصرف کننده عرضه کرد. از این ارز هیچ سودی به مردم نرسید، فقط رانت‌های بی معنی برای برخی از افراد به وجود آورد.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *