با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد؛

نشست «زن، کتاب، دفاع مقدس»

«نشست زن، کتاب، دفاع مقدس» با حضور زهره سادات لاجوردی، نماینده مردم تهران و شمیرانات و عفت شریعتی کوهبنانی، نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی در اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ نشست «زن، کتاب، دفاع مقدس» با حضور زهره سادات لاجوردی، نماینده مردم تهران و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی؛ عفت شریعتی کوهبنانی، نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی، سیده طاهره طهماسبی، مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری خراسان رضوی و حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به صورت مجازی برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در این نشست با گرامیداشت یاد و نام خاطره شهدا و امام شهدا گفت:در اولین روز از هفته دفاع مقدس رهبر معظم انقلاب فرمایشاتی گرانبها و ارزشمند و راهبردی ارائه کردند که ما تلاش خواهیم کرد در حوزه فعالیت خود و به اندازه وسعمان در تحقق این رهنمودها تلاش کنیم.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان ادامه داد: یکی از محورهای این رهنمودها، بحث حضور همه اقشار خصوصا زنان و بانوان در دوران دفاع مقدس بود که این نشست در همین راستا به بررسی نقش زنان در ایام دفاع مقدس می پردازد.

وی ادامه داد: زنان در ایام دفاع مقدس فرزندان دلیر و شجاعشان را در طبق اخلاص گذاشتند و برای دفاع از اسلام و میهن به جبهه ها فرستادند و مقاوم تر از مردان، فرهنگ عظیم دفاع از شرف و ایمان و میهن را به دنیا مخابره کردند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تاکید کرد: یکی از نکاتی که بعد از ایام دفاع مقدس کمتر مورد توجه قرار گرفته این است که بیشتر آثار و کتابهای تاثیر گذار و جریان ساز با موضوع دفاع مقدس، به قلم زنان و بانوان نگارش یافته است و این امر نشان دهنده نقش تاثیرگذار و سازنده بانوان در حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس است.

 

زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست ضمن بزرگداشت یاد و نام حماسه سازان دفاع مقدس گفت: زنان در همه وقایع سرنوشت ساز ایران اسلامی در دوران قبل از پیروزی انقلاب، بعد از پیروی، ایام دفاع مقدس و بعد از آن نقش مهم و تاثیر گذاری داشته اند.

وی ادامه داد: نقش امدادرسانی، پرستاری، شناسایی عوامل ضد انقلاب، خبرنگاری، عکاسی، خلبانی و حتی حضور در سمتهای فرماندهی سپاه از جمله مسئولیت هایی بود که توسط زنان در ایام دفاع مقدس انجام شد.

وی حضور مرحومه مرضیه حدید چی دباغ در قبل از انقلاب همراه با امام(ره) در مبارزات ضد رژیم طاغوت و بعد از انقلاب و در اثنای جنگ تحمیلی به عنوان فرمانده سپاه را از جمله بانوان تاثیرگذار انقلاب ذکر کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به فرموده مقام معظم رهبری اگر زنان حماسه جنگ در گوش فرزندان نمی خواندند و در محیط خانه دفاع مقدس را ارزش تلقی نمی کردند مردان نیز انگیزه حضور در جبهه پیدا نمی کردند.

فرزند شهید اسدالله لاجوردی به نقش زنان در ادبیات دفاع مقدس اشاره کرد و ادامه داد: زنان نویسنده و شاعر و اهل ذوق و هنر ایران اسلامی در صحنه ادبیات و انتقال مفاهیم حماسه و شهادت در هشت سال دفاع مقدس نیز نقش خود را ایفا کردند و در این عرصه همچنان باید به این مسئولیت و نقش خود ادامه دهند.

وی زنده نگه داشتن روح حماسه را وظیفه همه جامعه بویژه زنان و بانوان عنوان کرد و ادامه داد: بسیاری از حقایق جنگ هنوز نانوشته و ناگفته مانده است و کمیسیون فرهنگی مجلس با تمام توان از تولید آثار با موضوع دفاع مقدس حمایت می کند.

 

عفت شریعتی کوهبنانی، نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی نیز دراین نشست گفت: ایران اسلامی در حال حاضر آئینه تمام نمای اقتدار و عظمت اسلامی در جهان بشری است و این اقتدار در سایه مجاهدت همه اقشار جامعه از جمله زنان و بانوان بامعرفت و مومن ایران اسلامی به دست آمده است.

وی ادامه داد: ایران اسلامی به پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری حرکت جهادگونه خود را در زمینه تحقق تمدن نوین اسلامی ادامه خواهد داد.

این نماینده مجلس ادامه داد:جایگاه زنان در تمدن جهانی اسلام، نقشی به مانند نقش حضرت زینب(س) در ادامه نهضت ابا عبدالله الحسین(ع) است و تحقق اهداف نظام ولایی جز با مشارکت و حضور معرفتی زنان میسر نیست.

وی تاکید کرد: تلاشی مجاهدانه برای نیل به اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی شروع شده است و امیدواریم این پرچم به زودی به دست صاحب اصلی آن برسد.

وی یادآور شد: جایگاه کتاب در معرفت افزایی ثابت شده است و کتابخوانی سنت حسنه ای است که تاثیر بسزایی در ارتقای آگاهی و دانایی اقشار مختلف دارد.

شریعتی خاطرنشان ساخت: مجلس شورای اسلامی برای تحقق اهداف معرفتی نهاد کتابخانه های عمومی کشور همکاری همه جانبه یاریگر خواهد داشت.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *