فروش شیره جان برای تکه‌ای نان

طی سال‌های اخیر باورها د‌ر مورد‌ کرامات انسانی روزبه‌روز رنگ‌باخته و تاسف‌بارتر آن‌که واژه فقر، منشأ افول حقوق شهروند‌ی شد‌ه است. این عوامل به کمک عوامل د‌یگر سبب شد‌ه تا د‌ر برهه کنونی زند‌گی اجتماعی، فروش جنین و نوزاد‌ به‌صورتی بی‌رویه و لجام‌گسیخته رواج یابد‌ که د‌ر این میان رد‌پای، زنان کارتن‌خواب، معتاد‌ به مواد‌مخد‌ر سنتی و صنعتی و قربانی آسیب‌های اجتماعی را می‌بینیم که به جهت پاره‌ای مشکلات ناشی از شرایط بغرنج زند‌گی، جنین خود‌ را قبل از وضع حمل به افراد‌ فاقد‌ صلاحیت وو د‌لالان پیش‌فروش می‌کنند‌ و این خلایق معصوم که نقشی د‌ر سرنوشت خود‌ ند‌ارند‌، د‌ر معرض آسیب‌های متعد‌د‌ اجتماعی قرار می‌گیرند‌ و اغلب آنها د‌ر د‌ام باند‌های سود‌جوی متکد‌یان گرفتار می‌آیند‌.

اما فروش و خرید جنین صرفا د‌ر شرایط فوق خلاصه نمی‌شود‌ و باید‌ ماد‌ران متقاضی سقط‌ جنین یا نوزاد‌انی که ناخواسته یا نامشروع د‌ر رحم به وجود‌ می‌آیند‌ را نیز به این آمار اضافه کرد‌؛ که د‌لالان به حامل جنین پیشنهاد‌ می‌د‌هند‌ د‌ر ازای پولی که د‌ریافت می‌کنند‌، بچه خود‌ را به خانواد‌ه‌هایی که بچه‌د‌ار نمی‌شوند‌، واگذار کنند‌ که مورد‌ اخیر اغلب د‌ر بیمارستان‌های د‌ولتی گزارش شد‌ه و د‌لال‌ها با پرد‌اخت مخارج بیمارستان به زنان بارد‌ار، به‌عنوان پیش‌قسط، نوزاد‌ان را پیش‌خرید‌ کرد‌ه و آنها را به قیمت‌های بالا به زوج‌هایی نابارور می‌فروشند‌. مثلا خانواد‌ه‌ای د‌ر روستا زند‌گی می‌کنند‌ که ٨فرزند‌ د‌ارند‌ و هیچ د‌رآمد‌ی ند‌ارند‌. آنها خیلی هم استقبال می‌کنند‌ که فرزند‌ نهم خود‌ را که د‌ر راه است با قیمتی بین ١٠ تا ٥٠ میلیون بفروشند‌.

به گزارش صبح امروز به نقل از روابط عمومی بین‌الملل، دکترحبیب الله مسعودی فرید در خصوص اهمیت موضوع فرزندخواندگی گفت: موضوع فرزندخواندگی در همه جای دنیا از موضوعات بسیار حائز اهمیت است به گونه ای که  همه دولت‌ها نظارت خاص و قوانین سخت و ویژه ای برای آن در نظر می گیرند.

نظارت ویژه پس از فرزند خواندگی

وی افزود: حتی آنها نظارت می‌کنند که به چه خانواده ای  کودک واگذار کنند و بعد از سپردن کودک و خانواده نظارت  خیلی ویژه دارند، چرا که باید خانواده صلاحیت لازم از لحاظ اخلاقی و سلامت روان را داشته باشد تا بتواند  نگهداری های لازم را برای کودک انجام انجام دهد.

وی با بیان اینکه این خانواده‌ها  نباید سابقه سو و اعتیاد به مواد مخدر و محرک داشته باشند واز تمکن مالی لازم برای نگهداری از کودک برخوردار باشد بیان داشت : قانون سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی نسبت به قانون سال ۵۳ به دلیل اینکه امکان فرزندخواندگی را افزایش داده است بسیار مترقی تر است.

سالانه حدود دو هزار مورد  فرزندخواندگی  به خانواده‌ها  واگذار می شود

وی افزود: براساس آمار بهزیستی با استفاده  قانون جدید، حداقل هر ساله بین ۲۰ تا ۳۰ درصد شاهد افزایش تعداد کودکانی که به فرزند خواندگی پذیرفته می شوند هستیم .در حال حاضر نیز سالانه نزدیک به هزار و ۷۰۰تا دو هزار مورد انواع فرزندخواندگی در سازمان بهزیستی به خانوادههای مختلف سپرده می شود.

فرید در ادامه گفت: نکته مهمی که در موضوع فرزند خواندگی وجود دارد این است که براساس قانون جدید که سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی مصوب و آیین‌نامه‌های آن در سال ۹۴ به تصویب هیأت دولت رسید  اگرخانواده‌ای هم  فرزند داشته باشد می تواند کودک بعنوان فرزند خواندگی بگیرد و یا اگر کودکی پدر و مادر داشت درصورت احراز عدم صلاحیت خانواده از سوی  قاضی می‌تواند با اعلام حکم سلب حضانت کودک به عنوان فرزندخوانده پذیرفته شود.

وی با اشاره به اینکه براساس قانون قبلی، تنها سن زیر ۱۲ سال می‌توانست به فرزندخواندگی واگذار شود افزود: با توجه به  استقبال خانواده ها برای فرزند پذیری، در حال حاضرکودکان تا ۱۶ سال نیز می توانند بعنوان فرزند خوانده پذیرفته شوند.

به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، در سال گذشته ۱۶۰ کودک دارای بیماری خاص به فرزندخواندگی پذیرفته شدند و ۱۳۰ کودک دختر هم توسط خانم‌های مجرد بالای ۳۰ سال به فرزندخواندگی گرفته شدند.

فروش نوزاد غیرقانونی بوده و پیگرد قانونی دارد

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه در خصوص آگهی های فروش کودکان گفت: اخیرا اخباری مبنی بر فروش نوزاد مطرح شده است که این کار غیرقانونی بوده و پیگرد قانونی دارد چراکه بعنوان قاچاق کودک محسوب می شود.

وی افزود: جلسات متعدد با پلیس فتا و قوه قضاییه داشتیم تا برخورد لازم با خرید و فروش نوزاد صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه برای واگذاری کودک باید فرآیند فرزندخواندگی طی شود بیان داشت : افرادی که اقدام به خرید و فروش کودک می‌کنند صلاحیت لازم را برای فرزندخواندگی ندارند، به همین دلیل دست به چنین کاری می زنند.

به گفته فرید، وقتی فرآیند فرزندخواندگی را در کشورهای خارجی بررسی می‌کنیم می‌بینیم که شرایط خیلی سفت و سختی را برای این اقدام در نظر گرفته‌اند یعنی چگونگی صلاحیت خانواده را بررسی می کنند.

فرید گفت: بیشتر بررسی‌های ما پیش از ورود کودک به خانواده متقاضی فرزندخواندگی انجام می‌شود آن هم به این دلیل است که اگر خانواده‌ای صلاحیت پذیرش فرزند خوانده را نداشته باشد، قبل از تحویل کودک به آن‌ها از وارد شدن آسیب روحی به او جلوگیری کنیم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: اگر آگهی‌های فروش کودکان را در فضایی ببینیم نه تنها این موارد را به پلیس فتا گزارش می‌کنیم، بلکه از طریق دادستانی ورود می‌کنیم. چرا که نمونه بارز جرم است و بعنوان قاچاق کودک محسوب می شود. اگر خانواده‌ای نسبت به خرید نوزاد اقدام کرده باشند، مرتکب جرم شدند و اگر فردی واسطه این خرید و فروش باشد جرمش بیشتر است.

وی با تأکید بر اینکه جرم خرید و فروش کودک جرم قاچاق کودک به شمار می‌رود و مجازات سختی در انتظار این افراد است، از همه شهروندان خواست چنانچه با چنین مواردی، مواجه شدند موضوع را به دادستانی و یا سازمان بهزیستی اعلام کنند، چراکه ممکن است این کودکان برای کارهای غیر اخلاقی، تکدی گری و فروش مواد مخدر خریداری شوند و حتی ممکن است اعضای بدن این کودکان نیز به فروش برسد.

وی در ادامه به سامانه فرزندخواندگی اشاره کرد وبیان داشت :هدف از راه اندازی این سامانه ایجاد شفافیت در حوزه فرزندخواندگی، دسترسی آسان تر و قابل رهگیری و نظارت و اطلاع از چگونگی روند صف فرزندخواندگی دانست.

 

 

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *