یارانه های چه کسانی حذف می‌شود

انسیه سروش

واژه يارانه (Subsidy)، در لغت‌نامه بطور کلي کمک رايگان و اعانه (مالي) دولت به مردم در زمان‌هاي معين معنا شده است و عبارتست از نوعي حمايت دولت از قشر خاصي (در برخي موارد کل جامعه)، در دوره‌هاي زماني خاص يا اضطراري، به منظور تامين رفاه اجتماعي از طريق کاهش هزينه ها.

يارانه، کمک مالي، اعانه، امداد، کمک مالي يا معادل آن که به يک خدمت داده شود گرچه از نگاه سود اين خدمت اقتصادي نباشد ولي از حيث رفاه عمومي لازم است. از بخشش‌ها و کمک هاي رايگان مالي که دولت به دستگاه تابعه خود به منظور کمک به يک خدمت عمومي مي دهد نيز به همين نام ياد مي شود.

از 1390 سال  طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها در کشور ما اجرا شد که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها و نمایان‌ترین بخش طرح تحول اقتصادی که به تغییر فرایند یارانه‌ها می‌انجامد، است. در این فرایند با حذف تدریجی یارانه‌ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران نوع دادن یارانه‌ها تغییر می‌کند. بخشی از این یارانه‌های حذف شده به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌شود و سایر درآمد این کار صرف کارهای عمرانی و فرهنگی می‌شود. این کار در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به اجرا گذاشته شد و بخش عمدهٔ آن در دههٔ ۱۳۹۰ انجام خواهد شد. از هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شود.

بازار داغ حذف یارانه‌ها

بازار داغ حذف یارانه‌ها، این روزها داغ‌تر شده است و تعدادی از خانوارها بدون اینکه مطلع شوند و یا جزو قشر ثروتمند باشند، یارانه آنها قطع شده است. البته ستاد اجرایی تبصره ۱۴در اطلاعیه ای اعلام کرد چنانچه تاکنون یارانه خانوار شما واریز نشده و پیامک نیز دریافت نکرده اید، از مراجعه به ادارات، دفاتر پیشخوان خدمات دولت و پلیس + ۱۰ خودداری کنید.

در این اطلاعیه آمده است : ممکن است شما مشمول دریافت یارانه باشید، ولی به دلایلی مثل: تغییر یا فوت سرپرست خانوار، اختلال در حساب بانکی واریز یارانه نظیر مسدود شدن و یا تغییر شماره حساب، تاخیر در انتقال یارانه به حساب سرپرست خانوار توسط بانک یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز نشده باشد.

حذف یارانه خانوار‌های پردرآمد

میرزایی سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه درخصوص حذف یارانه ۲۰۰ هزار خانوار تصریح کرد: شناسایی ۳ دهک بالای جامعه و حذف یارانه آن‌ها تکلیفی هست که دولت باید انجام دهد و از چند سال گذشته مطرح شده، اما به دو دلیل نبود داده‌های مناسب اطلاعاتی و حساسیت‌های اجتماعی هنوز عملیاتی نشده است اما وقتی اقدامی به نفع کشور باشد باید شجاعانه عمل کرد.

وی افزود: در گذشته دستگاه‌ها اعتقادی به الکترونیک کردن اطلاعات نداشتند، اما اکنون بیشتر دستگاه‌ها الکترونیکی شده اند و پیش نیاز اصلی برای شناسایی وسع درآمد افراد فراهم شده است.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه بیان کرد: خود اطلاعات، فرایند تولید آن و تبادل اطلاعات بین دستگاه‌ها در امر شناسایی دهک‌ها موثر است. همچنین اطلاعات به دست آمده نیاز به بروزرسانی دارد.

وی تصریح کرد: شاخص‌هایی همچون تعداد سفرهای خارجی، نوع شغل، تعداد املاک و خودرو، مجموع حقوق دستمزد خانوار در تعیین وسع خانوار و حذف یارانه موثر است.وی افزود: اعداد دقیق میزان حقوق و دارایی افراد برای حذف یارانه فردا از سخنگوی دولت اعلام خواهد شد.

این مقام مسئول بیان کرد: در آزمون وسع اجرا شده افراد ۳ دهک بالای جامعه شناسایی شده اند و در گام اول یارانه ۲۰۰ هزار نفر به عنوان نمونه به جهت اینکه میزان خطا مشخص شود، حذف می‌شود و برای کلیه افراد پیامک ارسال شده است.

اگر پیامک حذف یارانه دریافت نکرده‌اید،مشمول قطع یارانه نیستید!

وی ادامه داد: اگر یارانه برای فردی واریز نشده و پیامک دریافت نکرده است مشمول قطع یارانه نیست و به ۳ دلیل یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز نشده است: تغییر یا فوت سرپرست خانوار، اختلال در حساب بانکی واریز یارانه نظیر مسدود شدن و یا تغییر شماره حساب و یا تاخیر در انتقال یارانه به حساب سرپرست خانوار توسط بانک.

میرزایی تصریح کرد: چنانچه فرد پیامک حذف را دریافت نکرده و یارانه وی حذف شده می‌تواند برای پیگیری با شماره ۶۳۶۹-۰۲۱ تماس بگیرد. وی ادامه داد: پیامکی که ارسال می‌شود در سرشماره عبارت یارانه نوشته می‌شود و مردم باید نسبت به پیامک‌های جعلی آگاه باشند.

این مقام مسئول تصریح کرد: افرادی که پیامک قطع یارانه دریافت کرده اند به همراه مدارک معتبر به دفاتر پیشخوان مراجعه کرده و رضایت نامه دسترسی به حساب بانکی ارائه می‌دهند طبق این رضایت نامه حساب بانکی آن‌ها بررسی می‌شود وکد رهگیری به آن‌ها داده می‌شود که پس از ۴۸ ساعت برای به ثبت شکایت به سایت ثبت درخواست رسیدگی مراجعه کنند.

میرزایی گفت: اگر متوسط مبلغ هزینه‌کرد در چهارماهه اول سال 98 برای خانوارهای تک‌نفره کمتر از 4 میلیون تومان، دونفره کمتر از 5 میلیون تومان، سه‌نفره کمتر از 6 میلیون و 500 تومان، چهارنفره کمتر از 7 میلیون و 500 هزار تومان و برای خانوارهای 5نفره تا 8 میلیون و 500 هزار تومان باشد یارانه نقدی آن خانوار و یارانه قطع‌شده مرحله شهریور نیز پرداخت می‌شود، برای خانوارهای 6نفره و بالاتر نیز به‌ازای هر نفر تا 500 هزار تومان به سقف خرید خانوار 5نفره اضافه می‌شود اما اگر مجموع تراکنش‌های خرید خانوارها بالاتر از میزان یادشده باشد، اعتراض آنها پذیرفته نخواهد شد.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 بودجه 98 افزود: مبالغ ذکرشده شامل مجموع تراکنش‌های خرید اعضای خانوار از طریق دستگاه‌های کارتخوان و درگاه‌های پرداخت اینترنتی است و مبالغ کارت به کارت و یا برداشت نقدی جزو تراکنش‌های خرید خانوار به حساب نمی‌آید.

میرزایی گفت: با توجه به افزایش قابل توجه اجاره‌بها، اجاره‌بها به‌عنوان هزینه خانوار و تراکنش خرید در نظر گرفته نشده است اما اجاره‌بهای منازل مسکونی لوکس که عمدتاً در مناطق بالاشهر قرار دارد جزو هزینه‌کرد خانوار و تراکنش خرید محسوب خواهد شد.

لازم به ذکر است که یکصد و سومین مرحله واریز یارانه نقدی در ٢۶ شهریورماه به حساب سرپرست خانوار واریز شد و بنابر آنچه که اعلام شده بود ٢٠٠ هزار خانواده که جزو دهک بالای درآمدی شناسایی شدند، یارانه دریافت نکردند.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *