منتظری: دیروز ۵ قاضی فاسد را از دستگاه قضا جدا کردیم

دادستان کل کشور گفت: روز گذشته (شنبه) در محکمه عالی ۵ نفر از قضات فاسد را از دستگاه قضایی جدا کردیم و انفصال دائم و اخراج شامل حال آن‌ها شد، نبایستی حضور اندک افراد فاسد چه در بخش اداری و چه در بخش قضایی، چهره نورانی و قضات خدوم ما را در جامعه مخدوش کند

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در مراسم تکریم و معارفه دادستان مرکز استان خراسان رضوی، با اشاره به فرارسیدن اربعین حسینی، افزود: امام عسگری (ع) فرموده‌اند نشانه مومن پنج چیز است که یکی از آن‌ها زیارت اربعین است.

دادستان کل کشور تاکید کرد: عاشورا اوج مظلومیت ابی عبدالله (ع) بود و عصر عاشورا آغاز اسارت خاندان نبی مکرم که این مسیر طولانی را طی کردند و در زیر بند اسارت، زینب کبری و خاندان ابی عبدالله و امام سجاد (ع) آنچنان انقلابی را به وجود آوردند که یزید خودش نشانه‌های شسکت را در این جنایت دید و در صدد جبران برآمد؛ او نه از باب احترام به خاندان پیامبر اجازه داد که این خانواده با کرامت و تکریم برگردند بلکه برای بقای حکومت ننگین خود ناچار شد تن به این کار دهد و حضور این خانواده داغ دیده و مصیبت زده در روز اربعین در سرزمین کربلا بعد از ۴۰ روز، نشانه پیروزی نهضت مقدس ابی عبدالله الحسین (ع) بود و توصیه و تاکید شده بر اینکه اربعین امام حسین (ع) را زنده نگه داریم و زیارت اربعین را نشانه مومن می‌دانند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری افزود: امیدواریم خداوند به برکت اربعین حسینی و گام‌های استوار زائران و عاشقان ابی عبدالله (ع) به همه ما این برکت را دهد که بتوانیم در خدمت این خاندان بزرگ و خصوصا در جوار مرقد ملکوتی امام رئوف حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) باشیم.

وی ادامه داد: به آقای درودی که امروز در سنگر دادستانی مرکز استان خراسان رضوی منصوب می‌شوند تبریک می‌گویم که این مسئولیت سنگین را عهده دار شدند. انتظار ما از وی این است که در ادامه تلاش‌های دادستان سابق و رئیس کل دادگستری فعلی بتوانند هم راه را ادامه دهد و هم دستاورد‌ها و ابتکارات جدید با همکاری همه کسانیکه که در دادگستری استان خراسان رضوی مشغول خدمت هستند، داشته باشد.

دادستان کل کشور تاکید کرد: امروز دنیا می‌بیند که نظام مقدس جمهوری اسلامی به برکت رهبری‌های داهیانه فرماندهی کل قوا رهبر بزرگوار انقلاب و تلاش جهادگران و حضور جوانان پرتوان در صحنه‌های علمی و دانشگاهی و صنعتی دنیا را به تحیر وا داشته است.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری افزود: پیشرفت‌های علمی، نظامی و موشکی و پیشرفت‌هایی که ملت بزرگوار در عرصه‌های مختلف داشته در حدی است که دشمن در برابر آن عاجر مانده است. باید جهادگونه در زمینه مسایل اقتصادی تلاش کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری افزود: انتظار ما از مسئولان عالی دستگاه‌های اجرایی این است که در این عرصه جهادگونه عمل کنند. در بخش قضایی نیز در راستای رونق اقتصادی و رفع مشکلات اقتصادی کشور، آنچه را که در توان داریم در کنار مسئولان اجرایی به کار بگیریم.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد‌: این موضوع را به صورت مکرر بیان و در عمل نیز ثابت کرده‌ایم و به دادستان‌های سراسر کشور هم حضورا و هم به صورت بخش‌نامه تاکید نموده‌ایم که در کنار مسئولین اجرایی چنانچه که کارخانجات و بنگاه‌های تولیدی با مشکل حقوقی و قضایی مواجه شده‌اند، برای برطرف کردن آن تلاش کنید.

وی افزود: هیچ مرکز تولید و کارخانه‌ای نباید به دلیل مشکلات قضایی و حقوقی یا تعطیل شود و یا کندی کار داشته باشد. لذا دادستان‌ها و روسای دادگستری‌ها در این زمینه موظفند ضمن لحاظ حقوق اشخاص و شاکیان به حل مشکلات حقوقی و قضایی واحد‌های تولیدی بپردازند و در جلساتی که با کارآفرینان و بنگاه‌های اقتصادی داشتیم بر این مسئله تاکید کردیم.

دادستان کل کشور تصریح کرد: دادستان‌ها وظایف و مسئولیت‌های زیادی دارند و انتظار بنده از دادستان جدید این است که در این حوزه تلاش کند و آنچه را به عنوان وظایف و مسئولیت‌های مستقیم برعهده دارد را به انجام برساند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: دادستان قاضی نشسته نیست بلکه قاضی ایستاده است و باید در حوزه کاری خود حضور جدی داشته باشد، بنابراین ساعت کاری برای دادستان معنی ندارد و باید ۲۴ ساعت در خدمت شهروندان باشد، وظایف و مسئولیت‌های گسترده و گوناگونی متوجه دادستان است متوجه رئیس دادگستری و قضات دادگاه نیست.

وی ادامه داد: دادستان به عنوان مدعی‌العمومی باید با ابزار‌های کاری که در اختیار می‌گیرد در جهت انجام وظایف و مسئولیت‌هایش تلاش کند.

دادستان کل کشور خطاب به دادستان جدید استان خراسان رضوی گفت: ۱۰ توصیه جدی و اولویت‌دار را به صورت فهرست‌وار اشاره می‌کنم و امیدوارم همه ما به این توصیه‌ها عمل کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: مردم‌داری و تکریم ارباب‌رجوع در اولویت است همه ما وظیفه داریم خالصانه در خدمت مردم باشیم و آن‌ها را تکریم کنیم و لو اینکه فردی که به اتاق ما مراجعه می‌کند متهم و مرتکب جرم شده باشد، علاوه بر اینکه در چارچوب قانون با آن برخورد می‌کنیم باید در نظر داشته باشیم که این فرد به عنوان یک انسان حق کرامت دارد و باید حرمتش حفظ شود، چه رسد به شکات که برای تظلم‌خواهی به دادسرا مراجعه می‌کنند.

وی اضافه کرد: نظارت مستمر و مدیریت شده بر دادسرای مرکز و دادسرا‌های سراسر استان توصیه دوم بنده است، دادستان مرکز استان به موجب قانون بر همه دادسرا‌های استان وظیفه نظارتی دارد همچنین به موجب قانون دادستان بر ضابطین انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی ریاست دارد و این ضابطین در حوزه وظایف خود باید تحت ریاست دادستان کار کنند و لو اینکه دستگاه آن‌ها جدا است.

دادستان کل کشور بر اهتمام لازم برای صیانت از حقوق عامه و حضور در صحنه تاکید کرد و گفت: بسیاری از مسئولیت‌ها متوجه دستگاه‌های دیگر است، اما دستگاه قضایی در خصوص حقوق عامه به موجب قانون باید در این صحنه جدی ورود پیدا کند که خوشبختانه در دو سه سال اخیر این موضوع در دادستانی مورد توجه جدی قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: نظارت بر زندان و زندانیان از دیگر توصیه‌های اولویت‌دار است، سیاست راهبردی قوه قضاییه جلوگیری از بازداشت‌های غیرضروری و مدیریت صحیح در صدور قرارهاست برای ما پذیرفته نیست حتی در یک مورد که بازداشت یک فرد ضرورت ندارد و به موجب قانون الزامی نیست، فردی بازداشت شود لذا این مسئله را مورد توجه قرار دهیم.

دادستان کل کشور در ادامه به تلاش برای حل و فصل صلح‌گونه دعاوی اشاره کرد و گفت: شورای حل اختلاف باید روی مسائل صلح و سازش متمرکز شود که این موضوع به اصلاح قانون احتیاج دارد و در مجلس در دست بررسی است، همچنین دادستان‌ها نیز باید در دادسرا‌ها تلاش کنند که با همکاری کلانتری‌ها دعاوی با صلح و سازش به اتمام برسد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری تاکید کرد: در این مقطع زمانی تلاش برای حل مشکلات مراکز تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی را جز وظایف دادستان‌ها و روسای دادگستری‌ها می‌دانیم که باید در کنار دستگاه‌های اجرایی در این زمینه تلاش کنند.

وی ادامه داد: اهتمام لازم برای ایجاد و تامین امنیت همه جانبه مردم در حوزه‌های مختلف از جمله برخورد جدی با مسئله سرقت از اولویت‌های مورد تاکید ماست، لذا در برخورد با مسئله سرقت و سارقین کوتاه نیایید. مجازات‌ها در این زمینه متناسب و بازدارنده باشد و کوتاهی در این خصوص به هیچ وجه قابل قبول نیست.

دادستان کل کشور تلاش برای بازاجتماعی کردن زندانیان با بهره‌گیری از ظرفیت روحانیون، ائمه جماعات و مراکز فرهنگی را از دیگر موضوعات اولویت‌دار عنوان کرد و گفت: تلاش کنید همان سارق، مجرم و یا زندانی بازاجتماعی شود و وقتی که به جامعه برمی گردد مرتکب جرم مجدد نشود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: به امور معنوی و اخلاقیات بپردازید دستگاه قضایی بیشتر از سایر دستگاه‌ها به این مهم نیازمند است.

وی گفت: دستگاه قضایی به مبارزه با فساد به صورت جدی ورود پیدا کرده و هیچ تعارف و خط قرمزی نمی‌شناسد انتظار ما از شما این است که به تزکیه درون دستگاه قضایی استان خراسان رضوی توجه ویژه کنید، اگر می‌خواهیم با جرم و مجرم برخورد کنیم لازمه آن این است که دستگاه قضایی از آلودگی‌ها مبرا باشد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: روز گذشته در محکمه عالی ۵ نفر از قضات فاسد را از دستگاه قضایی جدا کردیم و انفصال دائم و اخراج شامل حال آن‌ها شد، نبایستی حضور اندک افراد فاسد چه در بخش اداری و چه در بخش قضایی، چهره نورانی و قضات خدوم ما را در جامعه مخدوش کند.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۱ هزار قاضی داریم که اکثر قریب به اتفاق قضات با همه مشکلات کاری که دارند با سلامت نفس، پاکیزگی زندگی و کار می‌کنند متاسفانه تعداد اندکی باعث بدنامی می‌شوند که نباید به آن‌ها اجازه جولان داد به همین ترتیب تاکید ما بر این است که هم کانون وکلا و هم کانون کارشناسان که دو بازوی توانمند و دو بال دستگاه قضایی محسوب می‌شوند نیز پاک‌سازی شوند.

دادستان کل کشور تاکید کرد: اگر خدای ناکرده یک وکیل ناپاک شد دستگاه قضایی را هم ناپاک می‌کند همچنین اگر یک قاضی ناپاک شد وکلای ناپاک را به کار می‌گیرد. لذا بایستی این مجموعه پاک‌سازی شود در دستگاه قضایی این تصمیم جدی را داریم و این موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضاییه بوده که مکررا بحث مبارزه با فساد را مطرح می‌کنند ان شاء الله بتوانیم تکلیف خود را در این مقطع زمان به پایان برسانیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: شما وظیفه دارید بر نظارت خود بر مجموعه دستگاه قضا بیش از پیش بیفزایید و هیچ اغماض و گذشتی نداشته باشید و با آن‌ها برخورد کنید.

وی با اشاره به حدیثی از حضرت امام صادق (ع) گفت: سه چیز است که همه مردم به آن نیاز دارند (امنیت، عدالت، رفاه و آسایش) خداوند به همه ما توفیق دهد که به وظیفه خود در این زمینه عمل کنیم.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *