سخندان: می‌خواستم به شکل بهتری کنار بروم

خداحافظی غم‌انگیز کمک‌داور خراسانی با دنیای قضاوت

کمک داور باتجربه فوتبال ایران به دلیل اختلافاتی که با کمیته داوران پیدا کرده، از قضاوت خداحافظی کرد.
رضا سخندان که در سال‌های اخیر به عنوان یکی از یارهای اصلی علیرضا فغانی در تیم داوری بین‌المللی و پرافتخار ایران حضور داشته، چند هفته بعد از مهاجرت فغانی، خداحافظی خود را از قضاوت اعلام کرد.
سخندان که چند دوره جام جهانی را تجربه کرده و یکی از پرافتخارترین کمک داوران تاریخ ایران به حساب می‌آید، اخیرا با کمیته داوران به خاطر عدم حضورش در لیست بین‌المللی به مشکل برخورده و به همین دلیل از قضاوت کنار کشیده است.
سخندان دلایل اصلی خود برای کنار کشیدن از داوری را بیان کرده است که در ادامه می‌خوانید.
در روزهای گذشته دلم به درد آمد
من آدم کم حاشیه‌ای در دوران فوتبالی بودم. ۱۷ سال است که داور بین‌المللی هستم. در چند روز گذشته اتفاقاتی رخ داد که دلم به درد آمد. من همراه با سایر داوران در میادین بین المللی افتخارات زیادی به دست آوردم. در روزهای اخیر اتفاقاتی افتاده که واقعا باعث ناراحتی من شده است.
نگذاشتند در کلاس ناظری بین‌المللی شرکت کنم
از روزی که آقای ممبینی آمدند، صحبت‌هایی داشتیم که اولین بحث کلاس‌های ناظری بین‌المللی بود. در کشورهای دیگر هم این هست که داوران مطرح وقتی به پایان دوران قضاوت خود می‌رسند، از یکی، ۲ سال قبل به این کلاس‌ها می‌روند تا بتوانند ناظر باشند. وقتی به کلاس‌های لیگ برتر آمدیم، به من گفتند این اتفاق رخ نداده و نتوانستیم. به من هم گفتند تو به عنوان داور بین‌المللی می‌خواهی به کارت ادامه دهی و انشاالله سال دیگر به آن کلاس‌ها می‌روی.
ممبینی زیر حرفش زد، در لیست بین‌المللی نبودم
من هم می‌خواستم به کار خودم ادامه دهم، تا اینکه یک هفته مانده به آن کلاس بین‌المللی لیست نفرات حاضر در کلاس را منتشر کردند. شب قبل از اینکه آن لیست اعلام شود، ممبینی با من تماس گرفت. از من پرسیدند که می‌خواهی ادامه دهی یا انصراف می‌دهی. من هم گفتم با توجه به صحبت‌هایی که داشتیم می‌خواهم ادامه دهم. من حتی در تست‌های پیش فصل که داشتیم، توانستم نمره بالایی بگیرم و به من گفتند که رضا هنوز تو از نظر بدنی مثل سال ۲۰۰۳ هستی! ممبینی هم به من گفت مشکلی نیست، اما فردای آن روز که لیست منتشر شد، دیدم اسم من نیست! تماس مجددی با ممبینی داشتم. او به من گفت فکر می‌کردم شما نیایی و بر اساس آن لیست را دادم. گفت شما می‌توانی به کلاس بیایی و جزو داوران بین‌المللی هم باشی. حتی در ابتدا به ممبینی زنگ زدم که جواب نداد و بعد با آقای ساکت تماس گرفتم که او هم جواب نداد!
گفتند ۴۶ ساله هستم، اما هنوز ۴۵ سالم هم نشده
من خودم اخلاق‌مدار هستم و نمی‌خواهم حاشیه درست کنم، اما این شجاعت را نداشتند که پاسخگوی من باشند. در سایت فدراسیون چیزهایی را منتشر کردند که درست نیست. سن من را ۴۶ سال اعلام کردند، اما ماه آینده تازه من ۴۵ سالم تمام می‌شود. بحث سن هم دیگر می‌دانید فیفا آزاد کرده است. من خودم جوان بودم و به داوری آمدم. اگر قرار بود این اتفاقات رخ دهد، با من صحبت می‌شد و می‌گفتند که ما نمی‌خواهیم تو را در لیست بین‌المللی قرار دهیم و می‌خواهیم اسم نفرات جوان‌تر را رد کنیم. من هم مشکلی نداشتم. من می‌خواستم به شکل بهتری از داوری خداحافظی کنم.
خیلی راحت جدایی از فغانی را قبول کردم
با آقای فغانی در جام ملت‌های آسیا بودیم و دیدیم که کمک داوران با سن بالا همچنان قضاوت می‌کنند. آقای فغانی اواخر جام ملت‌ها مرا صدا زد و دوران خیلی خوبی را با هم داشتیم. او اشاره کرد که با توجه به مصوبه فیفا شما نمی‌توانی برای جام جهانی بعدی ادامه دهی، اما در آسیا می‌توانی کار خودت را ادامه دهی. فغانی از من خواست که اگر رضایت داشته باشم، یک نفر دیگر را به جای من معرفی کنند تا از همین حالا برای جام جهانی آماده شود. من هم در حد ۲ دقیقه این موضوع را قبول کردم و ابوالفضلی جانشین من شد.
از داوری خداحافظی می‌کنم
با توجه به شرایطی که اتفاق افتاد، صداقتی وجود نداشت. من حتی برای بازی استقلال و گل گهر سیرجان کمک داور بودم، اما صحبت کردم و گفتم که دیگر نمی‌خواهم داوری کنم چون برایم خیلی شرایط سخت است. صراحتا اعلام می‌کنم که از داوری خداحافظی می‌کنم و دیگر در ایران قضاوت نمی‌کنم.
امیدوارم فغانی فینال ۲۰۲۲ را قضاوت کند
از همین جا هم از تمام کسانی که در این سال‌ها به من کمک کردند، تشکر می‌کنم. اگر هم مشکلی بوده، من عذرخواهی می‌کنم. ما می‌خواستیم در این دوره در فینال جام جهانی قضاوت کنیم که نشد و رده‌بندی را قضاوت کردیم، اما امیدوارم فغانی و تیمش در سال ۲۰۲۲ بتوانند این افتخار را کسب کنند.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *