اموال توقیف و معدن محدوده سنگ نگاره های  تاریخی طرقبه شاندیز پلمب شد

اولین مضنون قتل سنگ نگاره ها

در پی تخریب تعدادی از سنگ نگاره های تاریخی محدوده شهرستان بینالود(طرقبه شاندیز) ، با دستور دادستان شهرستان بینالود، یگان حفاظت میراث فرهنگی خراسان رضوی، اموال موجود در معدن واقع در محدوده این سنگ نگاره ها را توقیف و این معدن را پلمب کرد.

گازوئیل پاشی و حفاری در اطراف سنگ نگاره ها

به گزارش صبح امروز، سرهنگ محمدعلی مدیر، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، در این باره گفت:  در پی گزارشی مبنی بر تخریب « مخدوش نمودن » قسمتی از سنگ نگاره های دیزدر که در محدوده معدنی استخراج سنگ چینی علیرضا قانع شاطر توسط فرد یا افراد ناشناس صورت گرفته که این فرماندهی در بررسی های اولیه و گزارش پایگاه حفاظت شهرستان بینالود مبنی بر پاشیدن گازوییل و تخریب سنگ نگاره ها و یک مورد حفاری در اطراف محدوده سنگ نگاره ها مشهود و آلات و ادوات حفاری شامل بیلچه ، دیلم و دستکش در محل کشف و ضبط شد.

دستورتوقیف ماشین آلات معدن توسط دادستان پس از بازدید

وی ادامه داد: دادستان شهرستان از محل معدن بازدید و دستور توقیف ماشین آلات معدن صادر شد که این فرماندهی در روز گذشته برای اجرای دستور دادستان با همکاران نیروهای یگان امداد شهرستان بینالود اقدام به پلمپ معدن و ماشین آلات صورت گرفت.

وی ادامه داد:  موضوع در مراجع قضایی در حال پیگیری است.

پیگیری های دوستداران میراث فرهنگی منجر به توقیف فعالیت معدن شد

هم چنین مدیرمیراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بینالود(طرقبه شاندیز) روز گذشته در این خصوص گفت: پلمب این واحد معدنی با حضور نمایندگان دادستانی در محل انجام شد.

علی‌اکبر احمدزاده افزود: در پی تخریب بخشی از “سنگ‌نگاره‌های باستانی دیزدر” به خاطر ریختن گازوییل بر روی آنها و ابراز حساسیت دوستداران میراث فرهنگی نسبت به این اقدام مخرب، پیگیری موضوع با همکاری خوب دادستانی با جدیت آغاز و در نهایت به توقف فعالیت معدن نزدیک سنگ‌نگاره‌های باستانی منجر شد.

درخواست عدم تمدید مجوز معدن از صنعت، معدن و تجارت

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی نیز پیش از این درباره سنگ نگاره ها گفته بود: مشکل موجود در منطقه باستانی دیزدر مربوط به معدن سنگی است که درخواست عدم تمدید مجوز فعالیت آن را به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان داده‌ایم.

تنها راه حفاظت از سنگ نگاره ها تبدیل منطقه به پارک باستانی است

مرجان اکبری افزوده بود: تنها راه حفاظت از “سنگ‌نگاره‌های باستانی دیزدر” تبدیل منطقه به پارک باستانی و این امر مستلزم آن است که زمینهای محدوده به صورت کامل در تصرف میراث فرهنگی باشد که برای این مهم مکاتبات لازم صورت گرفته تا بتوانیم با توقف فعالیت معدن، اقدامات تصرفی را انجام دهیم.

منطقه تاریخی دیزدر در سه کیلومتری شمال شهر طرقبه و یک کیلومتری دره داغستان در شمال غرب مشهد با قدمت افزون بر سه هزار سال در دل خود سنگ‌نگاره‌های باستانی دارد که از نظر باستان شناسی بسیار ارزشمند هستند.

تاکنون بیش از 2هزار قطعه سنگ‌نگاره‌ باستانی در این منطقه طبیعی و تاریخی در گستره‌ای ۲۰ هکتاری شناسایی شده‌اند. قدمت ۳۵۰۰ ساله برخی سنگ‌نگاره‌های این منطقه موضوعی بسیار مهم از دیگاه باستان شناسی است که بر لزوم حفاظت از این مراث بشری تاکید می‌کند.

گفتنی است:  ابتدای امسال ثبت ملی سنگ نگاره های این شهرستان در فهرست ملی ابلاغ شد که در ابلاغیه به استاندار خراسان رضوی آمده است: مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی «نقوش صخره ای و معادن تاریخی کمرمقبولا» واقع در شهرستان بینالود، شهر طرقبه، دره داغستان، منطقه کمر مقبولا که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره 32012  در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، ابلاغ می شود.

در ادامه این ابلاغ آمده است: اثر یاد شده تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، جرم محسوب می شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

این حکم به استاندار خراسان رضوی ابلاغ و به مراجع ذیربط از جمله دادستان خراسان رضوی نیز رونوشت شده است.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *