مدیرکل کمیته امداد خراسان‌رضوی مطرح کرد؛

پرداخت زکات قنات برای احیای قنوات

وحدانه آخوند شریف

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی گفت: پرداخت زکات می تواند تحت عنوان الگوی اسلامی – ایرانی به  پیشرفت  تمدن نوین اسلامی در حوزه اقتصاد و توسعه کمک کند.

به گزارش صبح امروز حبیب الله آسوده در مراسم انعقاد تفاهم نامه در امر زکات بین کمیته امداد خراسان رضوی و سازمان بسیج سازندگی سپاه امام رضا(ع) که صبح روز سه‌شنبه در محل کمیته امداد برگزار شد افزود: زکات یکی از محورهای اصلی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت و متعادل‌کننده اقتصاد در جامعه است و درآیات قران در کنار اقامه نماز بر اخذ زکات هم تأکید شده،لذا علاوه بر بعد معیشتی در حوزه اقتصاد بر بعد مادی و اخروی هم در حوزه نماز توجه شده است.

وی تصریح کرد:  به منظور احیای فریضه زکات لازم است تا همچون نماز که امام جماعت داریم در بحث زکات هم امام زکات داشته باشیم تا مسائل این امر به بهترین نحو برای مردم تبیین شود.

آسوده اظهار کرد: زکات به عنوان یکی از فرایض دینی تعادل کننده  اقتصاد در جامعه است تا آنجا که در ۳۲ جای قرآن کریم اخذ زکات و اقامه نماز همراه هم هستند.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی با اعلام اینکه با امضای این تفاهم نامه بر مردمی کردن زکات تاکید می شود، افزود: امروزه رشد و توسعه با حضور و مشارکت اقتصادی مردم می‌تواند نقش دوچندانی داشته باشد.

وی اولویت هزینه کرد زکات را ابتدا با امور محرومان و سپس با اجرای پروژه های عمرانی دانست و اظهار کرد:  زکات جمع آوری شده از هر محل در همان محل هزینه می شود تا آثار فردی و اجتماعی آن زمینه جذب بیشتر زکات شود.

احیای قنوات/زکات قنات

آسوده به احیای قنوات مبنی بر کمک به زیرساخت های کشاورزی اشاره داشت و ادامه داد: با اجرای طرح «زکات قنات» می توان به اشتغالزایی، کاهش مهاجرت و افزایش مهاجرت معکوس در روستاها کمک کرد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی در خصوص همکاری با بسیج در این امر مهم افزود: حضور دوستان بسیجی و گروه‌های جهادی  یکی از تجلی‌های مردمی کردن این جریان است با امید آنکه رشد و توسعه با مشارکت مردم سریع‌تر به مقصد خود برسد.

وی در پایان افزود: در نظر داریم که طرح احیای قنات در راستای این جریان برای کمک به زیرساخت‌های بخش کشاورزی بعد از محرومیت‌زدایی را اجرا کنیم با امید اینکه از محل جمع‌آوری زکات و احیای قنات شاهد کاهش مهاجرات و افزایش اشتغال‌زایی باشیم.

استفاده از ظرفیت مساجد در فرهنگ‌سازی پرداخت زکات

همچنین در این جلسه، رئیس اداره اجرایی زکات  گفت: هدف از انعقاد این تفاهم نامه تبلیغ، ترویج، فرهنگسازی، جمع آوری و هزینه کرد زکات، استفاده از ظرفیت مساجد و پایگاه های بسیج فعال استان است.

حجت الاسلام سید محمد حسینی باتاکید بر اینکه آثار و فواید پرداخت زکات در جامعه باید تبیین شود، ادامه داد: این امر در جامعه به فرهنگ‌سازی، اقتصاد، اشتغال‌زایی، توانمندسازی خانواده‌های مستضعف و رفع محرومیت کمک می‌کند.

وی با عنوان اینکه امیدواریم با انعقاد این تفاهم نامه شاهد ساماندهی زکات باشیم، یادآور شد: این تفاهم نامه بین کمیته امداد و سازمان بسیج سازندگی سپاه امام رضا از امروز به مدت ۲ سال و در ۷ بند امضا شد.

وی افزود: با مدیریت و سازمان‌دهی درست جمع‌آوری زکات در وهله اول امورات محرومین و دوم امورات عمرانی و عام‌المنفعه مرتفع می‌شود.

زکات راهگشای مشکلات خانواده‌های نیازمند

مسئول بسیج سازندگی سپاه امام رضا گفت: با پرداخت زکات می توان به مشکلات خانواده های نیازمند پایان داد و برای آنها راهگشایی کرد.

سرهنگ محمد روحانی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه بین کمیته امداد خراسان رضوی و سازمان بسیج سازندگی سپاه امام رضا(ع) افزود: این سازمان و گروه های جهادی ماموریت دارند تا نسبت به رفع محرومیت و فقرزدایی اقدام کنند.

وی در این نشست به ثمرات زکات اشاره و عنوان کرد: هر شهری که در امر زکات بیشتر فعالیت دارد از افت‌های گوناگون مصون می‌ماند، امیدواریم بتوانیم تا با همکاری نیروهای جهادی و امداد و شورای زکات به مدیریت درستی در جهت بهره‌وری هر چه بیشتر داشته باشیم.

روحانی ادامه داد: با هزینه‌کرد زکات در محل جمع آوری شده اثرات آن برای مردم، خیران و نیازمندان مشهود خواهد شد و زمینه تشویق در این امر برای همه فراهم می شود.

وی  به فعال بودن گروه‌های جهادی در شهرستان‌ها اشاره و بیان کرد: با پرداخت زکات در جامعه اسلامی می توان به مشکلات پایان داد چنانکه در این زمینه شاهد هستیم شهرستانهایی که در بحث پرداخت زکات فعال هستند، رونق بسیار خوبی دارند.

وی ادامه داد: هرجا که اثربخشی کار دیده شود مردم به طور داوطلبانه پای کار حاضر می شوند و مشارکت می کنند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه امام رضا بیان کرد: با امضای این تفاهم نامه بسیج سازندگی و دبیرخانه های شورای زکات در شهرستانها با همکاری مساجد وپایگاههای فعال استان نسبت به جذب زکات اقدام می کنند و زکات جمع آوری شده از هر محل در همان محل هزینه می شود.

شایسته ذکر است: این تفاهم نامه بین کمیته امداد خراسان رضوی و سازمان بسیج سازندگی سپاه امام رضا از امروز به مدت ۲ سال و در ۷ بند امضا شد.

image_print
972 پاسخ
  1. JamieMip
    JamieMip گفته: