بسته‌های حمایتی کمیته ادامه‌دار است

مدیرکل بیمه سلامت استان خراسان رضوی گفت: از ابتدای سال جاری برای ۳۲ هزارو ۶۱۰ نفر از افراد تحت چوشش کمیته دفترچه بیمه سلامت صادر شد.

به گزارش روزنامه”صبح امروز” سیدمرتضی وجدان صبح روز چهارشنبه در نشست مشترک با مدیرکل کمیته امداد امام خمینی'ره' که در دفتر مدیر کل بیمه سلامت استان برگزار شد افزود:   سیستم حمایتی کمیته بر همان مبنا و اصول گذشته ادامه داشته و تنها بیمه سلامت در راستای تجمیع بیمه‌ها مکلف به پوشش بیمه پایه افراد تحت پوشش کمیته شد.

وی تصریح کرد: بر اساس تفاهم نامه ای که درراستای تجمیع بیمه‌ها بین سازمان بیمه سلامت و کمیته امداد امام خمینی ره به امضا رسیده است،از ابتدای سال جاری مدد جویان کمیته برای  دریافت خدمات پزشکی  باید دفترچه بیمه سلامت را دریافت کنند.

وجدان اظهار کرد: با انعقاد این تفاهم‌نامه بین دو سازمان،  نسخ سه برگی افراد تحت پوشش کمیته به زودی منقضی شده و اگر افراد به دریافت دفترچه بیمه سلامت اقدام نکنند از دریافت خدمات پزشکی محروم می‌مانند.

وی بیان کرد: تا تاریخ ۱۸ تیر ماه ۳۲ هزارو ۶۱۰مورد صدور دفترچه اولیه مدد جویان تحت صندوق سایر اقشار تحت عنوان نظام ارجاع ۱ صادر شده است.
مدیرکل بیمه سلامت ابراز کرد: ۷۱ هزار نفر جمعیت هدف ما برای اخذ دفترچه بوده که از ابتدای سال تا کنون کمتر از۵۰ درصد دفترچه اخذ نموده اند که دلیل آن عدم اطلاع مددجویان از این طرح می باشد.

مدیر کل بیمه سلامت استان خراسان رضوی تصریح کرد: ۵۷ دفتر پیشخوان در سطح استان فعال است که مدد جویان میتوانند با مراجعه به این دفاتر تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند.

وجدان در خصوص طرح نظام ارجاع تشریح کرد: با توجه به مکانیسمی که در کمیته امداد اجرایی کرده طرح ارجاع به پزشک خانواده با قوت خود باقی بوده و تنها با دریافت دفترچه بیمه سلامت افزایش خدمات را به دنبال دارد.

وی ابراز کرد: دراین طرح ۱۳۵ پزشک متخصص، ۱۰۲ پزشک عمومی، کلیه داروخانه ها و واحد های پرتو درمانی و آزمایشگاه ها ،۵۲ بیمارستان و ۳۳ درمانگاه طرف قرارداد ما بوده که پذیرش مددجویان را انجام می دهند.

وجدان در پایان سخنان خود تاکید کرد: از تاریخ ۳۱ خرداد ماه نسخ ۳برگی از درجه اعتبار ساقط شده است و ملاک ما دفترچه های سایر اقشار است که در اختیار مراجعین قرار می گیرد.

در ادامه این نشست مدیر کل کمیته امداد امام خمینی ره گفت: این کمیته در استان خراسان رضوی ۲۱۶ هزار خانواده تحت حمایت دارد که از این تعداد ۱۵۶ هزار خانواده تحت پوشش مستمری بگیری هستند.

آسوده مدیر کل کمیته امداد امام خمینی ره افزود: نزدیک به ۸۵ هزار نفر دارای دفترچه شهری بوده اند که از این تعداد۷۱ هزار و۸۲ نفر واجد شرایط دریافت دفترچه بیمه سلامت هستند والباقی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی ،خدمات درمانی و…هستند.

وی بیان کرد:کمیته امداد از سال ۷۴دارای سیستم ارجاع بوده که دولت تلاش زیادی کرده تا بتواند سیستم ارجاع را در زمینه بیمه و سیستم پزشکی انجام دهد اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است.

وی تبیین کرد: مدل کمیته امداد در نظام ارجاع مدل مناسبی بود به این دلیل که سر در گمی افراد را از بین میبرد و از هدر رفت منابع دارویی وسلامت جامعه جلو گیری می کند.

آسوده تصریح کرد:عدم سردر گمی افراد به این دلیل است که فردی که بیمار است به پزشک مشخص شده خود که پزشک عمومی سطح ۱است مراجعه می کند و پس تشخیص بیماری به پزشک متخصص ارجاع داده می شود. شایان ذکر است این سیستم تا کنون کاملا تحت نظارت کمیته امداد بوده است که از ابتدای سال به بیمه سلامت واگذار شده است.

وی تشریح کرد : نزدیک به ۶ هزار بیمار زمین گیر و صعب العلاج تحت پوشش هستندکه در صورت نیاز خدمات پرستاری و خرید تجهیزات برای آنان انجام می گیرد.

آسوده مدیر کل کمیته امداد امام خمینی ره استان خراسان رضوی در پایان سخنان خود ابراز کرد: هدف ما این است که مددجویان به علت بیماری از شرایط فقر عدول نکنند وبرای شادی و نشاط آنان تلاش می‌کنیم. و بیمه سلامت تنها بیمه پایه را شامل شده و دیگر خدمات حمایتی کمیته هم‌چنان برای افراد تحت پوشش ارائه می‌شود.

عاطفه خوافیان

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *