44 درصد قیمت آب در شهرهای خراسان رضوی از مردم اخذ می شود

معاون خدمات مشترکان و درآمد شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: هم اینک تنها 44 درصد قیمت واقعی تولید آب در شهرهای این استان از مردم اخذ می شود.

محمد عباس زادگان افزود: هزینه تمام شده یک مترمکعب آب در خراسان رضوی 11 هزار و 268 ریال است که فقط چهار هزار و 998ریال آن از مشترکان اخذ می شود.

وی ادامه داد: توجه به بحث اقتصاد آب یکی از راهکارهای کنترل و مقابله با کم آبی به شمار می رود و اهمیت بسزایی در خروج از بحران آب در کشورمان به ویژه استان خراسان رضوی دارد.

معاون خدمات مشترکان و درآمد شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: هم اینک تمامی شرکتهای آب و فاضلاب به دلیل فقدان اخذ قیمت واقعی آب زیانده هستند. ارزش آب در سبد هزینه خانوارهای ایرانی کمتر از لوزام آرایشی است. سهم هزینه برای لوازم آرایشی در سبد هزینه خانوارهای ایرانی دو درصد و سهم آب 59 صدم درصد برآورد شده است.

وی افزود: مشارکت سرمایه گذاران و مشارکت مردم بدون توجه به ارزش اقتصادی آب امکانپذیر نیست. گر مصرف کنندگان قطره ای از یک بطری آب معدنی را هدر نمی دهند بخاطر این است که قیمت واقعی آن پرداخت می شود.

عباس زادگان ادامه داد: خراسان رضوی در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته و مدیریت مصرف آب در بخشهای مختلف کشاورزی، شرب و صنعت راهکار اصلی مقابله با بحران آب در این خطه است. این در حالی است که اکنون بیش از 30 درصد آب تولیدی به علت فرسودگی شبکه ها و مشترکان غیرمجاز هدر می رود.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *