83 هزار دانش آموز خراسان‌رضوی زیر پوشش طرح هدایت تحصیلی

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی گفت: در سال تحصیلی جاری 83 هزار دانش آموز پایه نهم در این استان زیر پوشش طرح هدایت تحصیلی قرار دارند.

رضا صابری در این رابطه افزود: با هدف تسهیل در فرایند اجرای این طرح و نیز ارائه مشاوره و آگاهسازیهای لازم به دانش آموزان، والدین و معلمان کارگروه تخصصی هدایت تحصیلی در مناطق 47 گانه آموزشی خراسان رضوی تشکیل شده است.

وی پنج رکن بنیادی اجرای این طرح را دانش آموزان، مشاوران، اولیا، دبیران مدارس و مدیران ذکر و بیان کرد: انتخاب رشته برای دانش آموزان کاملا آزادانه و طبق آگاهی صورت می‌گیرد.

معاون اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: مواردی از جمله عملکرد خود دانش آموزان در انتخاب رشته تاثیر دارد اما نفس اجرای طرح هدایت تحصیلی در نظر گرفتن استعداد، توانمندی‌ها و البته علاقه‌مندی دانش آموز است.

وی از مهم‌ترین اهداف اصلی هدایت تحصیلی را توزیع متوازن دانش آموزان در شاخه‌ها و رشته‌های مختلف ذکر و بیان کرد: طی سال‌های اخیر گرایش بیش از اندازه‌ای به رشته تجربی در بین دانش آموزان بوده و این در حالی است که طبق آمار پارسال از مجموع 550 هزار شرکت کننده در کنکور تجربی تنها یک پنجم آنها به رشته دانشگاهی مورد علاقه خود وارد شدند.
صابری گفت: اولیاء و دانش آموزان باید نسبت به آینده شغلی رشته‌های تحصیلی آگاهی کامل داشته باشند زیرا بیش از آنچه که دانش آموزان به مدرک نیاز داشته باشند برای تضمین آینده شغلی به مهارت نیاز دارند.

با اجرای طرح هدایت تحصیلی 38.7 درصد دانش آموزان خراسان رضوی در شاخه فنی حرفه ای و کار و دانش تحصیل می کنند که این میزان بیش از میانگین کشوری آن است.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *