پلاستیک‌ها می‌توانند عامل چاقی باشند!

بررسی جدید پژوهشگران نروژی نشان می‌دهد که مواد شیمیایی به کار رفته در برخی از پلاستیک‌ها می‌توانند از عوامل اضافه‌ وزن و چاقی باشند.

به گزارش نیو اطلس، چاقی در سرتاسر جهان رو به افزایش گذاشته و از سال ۱۹۷۵ تقریبا سه برابر شده است. در حالی که سهم مواد خوراکی مانند شکر در ابتلا به چاقی به خوبی ثابت شده اما این یک روند پیچیده است که انواع گوناگونی از عوامل مربوط به سبک زندگی را در بر می‌گیرد. دانشمندان “دانشگاه علم و فناوری نروژ”(NTNU)، این احتمال را بررسی کرده‌اند که مواد شیمیایی موجود در پلاستیک می‌توانند با ورود به بدن انسان و مداخله در متابولیسم بدن، در ابتلا به چاقی نقش داشته باشند.

پژوهش‌های نگران‌کننده‌ای که در سال‌های اخیر انجام شده‌اند، راه‌هایی را نشان داده‌اند که پلاستیک‌ها به واسطه آنها می‌توانند به زنجیره غذایی وارد شوند و راه خود را به بدن انسان باز کنند. این راه‌ها شامل حشرات و ماهی‌هایی است که به طور ناخواسته از زباله‌های پلاستیکی تغذیه می‌کنند و آن را به شکارچیان دریایی انتقال می‌دهند. برخی از پژوهش‌ها نیز میکروپلاستیک‌ها را در نمونه‌های مدفوع انسان‌های ساکن سراسر جهان پیدا کرده‌اند.

پژوهش‌هایی نیز آغاز شده‌اند تا راه‌هایی را که پلاستیک‌ها به واسطه آنها ممکن است بر سلامتی ما تأثیر بگذارند، نشان دهند. این پژوهش‌ها نشان می‌دهند که میکروپلاستیک‌ها چگونه می‌توانند شکل سلول‌های ریه را تغییر دهند و به سد خونی مغز موش‌ها نفوذ کنند. برخی از پژوهش‌ها نیز مواد شیمیایی پلاستیکی را با کلسترول بالا، بیماری‌های قلبی و آسیب رسیدن به سلول‌های مغز مرتبط می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهند که ۹۳ درصد از آب درون بطری، حاوی ذرات پلاستیک است.

علاوه بر این دانش رو به رشد در مورد اثرات پلاستیک بر فیزیولوژی انسان، بررسی‌های جدیدی نیز در مورد اجزای شیمیایی تشکیل‌دهنده آنها در حال انجام شدن هستند که بسیاری از آنها می‌توانند تحت شرایط جهان واقعی، از پلاستیک خارج شوند. دانشمندان، ۳۴ محصول پلاستیکی معمولی مانند ظروف ماست، اسفنج‌های آشپزخانه و بطری‌های نوشیدنی را مورد بررسی قرار دادند و بیش از ۵۵ هزار مولفه شیمیایی را در آنها کشف کردند. آنها ۶۲۹ مولفه را شناسایی کردند که ۱۱ مورد از آنها در حال حاضر به عنوان مختل‌کننده متابولیسم شناخته شده‌اند.

جالب اینجاست که دانشمندان با آزمایش‌ روی موش‌ها دریافتند که یک سوم مواد شیمیایی موجود در این محصولات باعث رشد و تکثیر سلول‌های چربی می‌شود. این مقدار، بسیار بیشتر از ۱۱ موردی است که پیشتر شناسایی شده‌اند. این نشان می‌دهد که مواد شیمیایی دیگری در پلاستیک‌ها وجود دارند که می‌توانند شکل ذخیره‌سازی چربی در بدن را تغییر دهند.

“یوهانس ولکر”(Johannes Völker)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این بدان معناست که مواد شیمیایی پلاستیکی به غیر از گروهی که پیشتر شناسایی کرده‌ایم، می‌توانند به اضافه‌وزن و چاقی منجر شوند.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *