سایت‌های همسریابی؛ امکانی برای ازدواج‌های موقت

یک جامعه‌شناس گفت: مراجعه جوانان به سایت‌های همسریابی برای پاسخ دادن به نیاز جنسی‌شان از طریق ازدواج موقت است نه انتخاب یک فرد به عنوان همسر.

به گزارش روزنامه «صبح امروز» به نقل از عصر ایران، ایجاد قانونی برای راه افتادن مراکز رسمی همسریابی خبری بود که برای اولین بار امیرحسین بانکی‌پور، نماینده مجلس یازدهم از آن صحبت کرد. خبری که باعث شکل‌گیری بحث‌هایی زیادی حول محور ازدواج شد و این سوال را در ذهن مخاطب ایجاد کرد که آیا مشکل جوانان در پیدا کردن و انتخاب فرد مورد نظر به‎‌عنوان شریک زندگی است یا مسائلی نظیر مسائل اقتصادی؟

در این راستا عالیه شکربیگی، جامعه‌شناس با اشاره به طرح‌های مجلس در رابطه با ایجاد مراکز همسر‌یابی پرداخته است. 

مشروح گفت‌وگو را در ذیل بخوانید:

وی با بیان اینکه «وقتی تغییر و تحولی به لحاظ فرهنگی و اجتماعی در ساختارهای ارزشی اجتماعی به وجود می‌آید، کارکردهایی برای انسان‌ها ایجاد می‌شود» اظهار کرد: یکی از این کارکردها سایت‌های همسریابی است. ما الان با یک کمپین به نام فضای مجازی رو‌به‌رو هستیم. طبعا قرار گرفتن خانواده در چنین شبکه‌های اجتماعی باعث تحولات ارزشی و نگرشی در افراد جامعه می‌شود. به طور خاص و ویژه اگر بخواهیم بر روی سایت‌های همسریابی متمرکز شویم، کارکرد این سایت‌ها این است کسانی که امکان پیدا کردن همسر مناسب ندارند می‌توانند با ثبت‌نام کردن در چنین سایت‌هایی شرایطی را برای پیدا کردن همسر مناسب خود فراهم کنند.

شکربیگی تشریح کرد: سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا ورود چنین سایت هایی در امر ازدواج نیاز است؟ به دلیل اینکه جامعه در یک شبکه اجتماعی قرار گرفته قطعا وجود چنین سایت هایی دارای یک کارکردهایی می‌باشند. به اعتقاد بنده اولین راهی که یک فرد می تواند برای پیدا کردن همسر آینده‌اش طی کند قطعا سایت‌های همسریابی نیست.

سایت‌های همسریابی طبق گزارش‌هایی که شده است با هزینه‌های بسیار زیادی راه‌اندازی شده‌اند، اما در عمل خیلی نتوانسته‌اند موفق عمل کنند. البته این سایت‌ها بیشتر برای آقایان متاهلی که به دنبال ازدواج موقت هستند کارکرد بسیار خوبی داشته است

به گفته این جامعه‌شناس، کما اینکه سایت‌های همسریابی طبق گزارش‌هایی که شده است با هزینه‌های بسیار زیادی راه‌اندازی شده‌اند، اما در عمل خیلی نتوانسته‌اند موفق عمل کنند. البته این سایت‌ها بیشتر برای آقایان متاهلی که به دنبال ازدواج موقت هستند کارکرد بسیار خوبی داشته است، اما بنده معتقد هستم انسان اگر می‌خواهد همسر آینده خودش را انتخاب کند، سایت‌های همسریابی نمی‌توانند آن اطلاعات لازم را به این شخص دهد مگر اینکه حضور این سایت‌های همسریابی زمینه‌ساز دیدارها و ملاقات‌هایی در دنیای واقعی شود؛ یعنی جلسات فقط در فضای مجازی خلاصه نشود.

 آیا در حال حاضر دغدغه جوانان ما پیدا کردن و انتخاب همسر است؟

وی با بیان اینکه «آن چیزی که الان در جامعه وجود دارد کاهش امر ازدواج است» تصریح کرد: جوانان ما در حال حاضر به دنبال ازدواج نبوده و شوق و گرایشی برای چنین امری ندارند. یکی از دلایل این امر مشکلات اقتصادی و عدم داشتن شغل است.

این استاد دانشگاه افزود: بنابراین اگر جوانان به این سایت‌ها  مراجعه کنند برای امر ازدواج موقت این مراجعه صورت می‌گیرد نه ازدواج دائم. اگر یک جوان امکانات و توانمندی لازم برای ازدواج را داشته باشد قطعا این کار را انجام می‌دهد. البته از سویی دیگر توانمندی اقتصادی هم وجود دارد، اما کلا در میان جوانان گرایش لازم برای انجام امر ازدواج از بین رفته است.

وی ادامه داد: یعنی از طرفی هم نگرش جوانان نسبت به امر ازدواج از بین رفته و هم این‌که به هر حال مشکلات اقتصادی مانع انجام این امر شده است. متاسفانه امروزه جوانانی که از حمایت مالی خانواده برخوردار هستند، می‌توانند ازدواج کنند، اما جوانانی که دارای حمایت مالی خانواده نیستند در امر ازدواج تاخیر و یا به طور کلی از انجام این امر صرف نظر می کنند. در همین حین گرایش این جوانان به سمت «ازدواج سفید» بسیار بیشتر می‌شود. بنابراین اگر جوانان به این سایت ها هم مراجعه کنند دلیلش پاسخ دادن به نیاز جنسی‌شان از طریق امر ازدواج موقت است نه انتخاب یک فرد به عنوان همسر. به صورت کلی مشکل جوانان ما انتخاب همسر نیست، بلکه مسائل اقتصادی، فقر و….عامل از بین رفتن گرایش به ازدواج است.

وی در پاسخ به این پرسش که شما آماری از ازدواج‌ها که از طریق این سایت‌ها انجام شده است دارید؟ اصلا چنین ازدواج‌هایی از دوام کافی برخوردار هستند؟ گفت: با توجه به تحقیقاتی که بنده داشتم تنها نیمی از این ارتباط‌ها به ازدواج ختم می‌شود، اما این‌که الان در چه مرحله‌ای از زندگی مشترک‌شان هستند را بنده اطلاع ندارم. در امر پژوهش بعید می‌دانم تحقیقی مبنی بر تداوم چنین ازدواج‌هایی صورت گرفته باشد.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *