cdi

شیوع بیشتر کرونا با تست غلط انداز کرونا

مدتی است که دستگاه‌های مختلف و به ویژه وزارت بهداشت و درمان اعلام می‌کنند که برای سفرهای نوروزی برنامه‌ریزی نکنید، اما عده‌ای هستند با این تصور که تست کرونا می‌دهند و با منفی شدن تست می‌توانند با خیال راحت سفر کنند بدون اینکه دغدغه داشته باشند که در طول سفر خود کسی را مبتلا می‌کنند. حال آنکه رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا توضیح داده که برخی از این تست‌های سریع، منفی کاذب دارند و همین امر باعث می‌شود میزان ابتلا به کرونا با سفرهای نوروزی افزایش پیدا کند.

به گزارش روزنامه «صبح امروز» به نقل از ایرنا، حمید سوری با بیان اینکه «تست‌های سریع، منفی کاذب زیادی دارند و متاسفانه مسافران از استان‌های آلوده از جمله خوزستان با همین تست‌ها در حالیکه ناقل ویروس کرونا هستند، قرنطینه را می‌شکنند و بیماری را گسترش می‌دهند» اظهار کرد:  قرنطینه سطوح مختلفی دارد. هدف از قرنطینه الزاما چفت و بست زدن به استان نیست. ضمن اینکه همه استان خوزستان درگیر اپیدمی شدید و ویروس جهش‌یافته نیست.

به گفته وی، بیشتر شهرهای جنوبی و غربی آن درگیر هستند، اما متاسفانه در مورد خیلی از مقرراتی که در کشور اجرا می‌شود در عمل یک عده متخلف پیدا می‌شوند که راه‌های فرار را پیدا می‌کنند. رسیدگی به این موضوع دیگر در اختیار وزارت بهداشت نیست بلکه در اختیار نهادهای انتظامی و نظارتی است که باید اقدام کنند و وزارت بهداشت هم نسبت به این موضوع گلایه دارد.

سوری در پاسخ  به این پرسش که آیا انجام تست‌های سریع از مسافران هواپیما، قطار و اتوبوس موجب شناسایی بیماران و جلوگیری از انتقال بیماری می‌شود یا نه گفت: عمده تست‌های کرونا که اکنون در کشور انجام می‌شود از نوع تست‌های سریع است که البته دقت کافی را ندارند و ممکن است تعداد زیادی منفی کاذب داشته باشند. متاسفانه همین تست‌ها برای مسافران هواپیماها، قطارها و سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی انجام می‌شود و ممکن است افراد ناقل با در دست داشتن تست‌های منفی کاذب در حالی که ناقل و حامل ویروس هستند، به مسافرت بروند و بیماری را به افراد دیگر منتقل کنند.

تست‌های «پی سی آر» دقیقتر هستند

وی خاطرنشان کرد: به طور کلی تست‌های «پی سی آر» دقیقتر هستند، اما گسترش آن‌ها نیازمند امکانات آزمایشگاهی است و امکان گسترش و افزایش زیاد تعداد این آزمایش‌ها نیست، البته تست‌های سریع ژنتیکی نیز وجود دارد که تعداد آن‌ها زیاد نیست.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این پرسش که چرا با افرادی که پروتکل‌ها را می‌شکنند برخورد نمی‌شود، گفت: در این نوع اپیدمی‌ها سعی بر این است که برخوردهای فردی به حداقل برسد مگر اینکه قوانین و مقرارت کلی تدوین شود و بر اساس آن جریمه‌هایی در نظر گرفته شود. اکنون سیاست کشور به دنبال شدت عمل در اجرای پروتکل‌ها نیست و با توصیه و آموزش و پیشنهادها پیش می‌رود، اما به رغم فشارها و توصیه‌هایی که شده موارد تخلفی دیده می‌شود که باید جدیتر برخورد شود.

سوری ادامه داد: گروهی معتقدند که این اقدامات کافی نیست و حتما باید اقدامات جدی‌تری علیه متخلفان صورت بگیرد، برخی جاها واقعا برخورد با پروتکل‌شکنان و افرادی که در رعایت مقررات سهل انگاری می‌کنند، لازم است. وزارت بهداشت هم معتقد به اعمال قانون و سختگیری علیه پروتکل‌شکنان است، اما به هر حال سیاست‌ها ممکن است متفاوت باشد اما اگر حتی ۱۰ درصد مردم پروتکل‌ها را رعایت نکنند و بی‌توجهی کنند، در صورتی که مبتلا باشند دیگران را مبتلا می‌کنند و اپیدمی همچنان ادامه‌دار و رو به گسترش خواهد بود، اما متاسفانه همواره افرادی هستند که رعایت نمی‌کنند و جان خود و اطرافیانشان را به خطر می‌اندازند.

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *