شهردار مشهد خواستار شد:

برخورد با کارگرنماها

شهردار مشهد گفت: ما باید با کارگر نماها و افرادی که وجدان عمومی جامعه را خدشه دار می کنند برخورد کنیم. به گزارش صبح امروز ، محمدرضا کلائی در آیین افتتاح جایگاه‌ های دائمی ساماندهی کارگران ساختمانی و موقت که با حضور معاون خدمات شهری شهرداری مشهد، رییس شورای اسلامی شهر مشهد و اعضای شورا، رئیس کانون انجمن کارگران ساختمانی کشور و جمعی از مسئولان شهری و استانی برگزار شده بود، اظهار کرد: از همکاران خود در معاونت خدمات شهری تشکر می کنم زیرا خواسته من را به بهترین نحو انجام دادند.
پروژه‌های اجتماعی

وی افزود: ما در معاونت خدمات شهری ضمن اینکه شاخص های زیست شهری را باید بهبود ببخشیم، باید اجتماع محور حرکت کنیم. ما باید به بهترین نحو اجتماع محوری را عملیاتی کنیم. پروژه کوه پارک، رود پارک، بوم پارک، دهکده طبیعت و دیگر پروژه های بزرگ ما، اجتماعی هستند.
شهردار مشهد بیان کرد: در مواجه با موضوعات نیز ایده شهر ترمیمی را در حوزه های مختلف خدمات شهری در پیش گرفته ایم که رویکردی اجتماعی است و به نظرم مجموع این موضوعات به یک زیست شهروندی مناسب تری کمک می کند به همین دلیل از آقای یعقوبی و دیگر همکاران ایشان در معاونت خدمات شهری تشکر می کنم.
کلائی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد باید با نازیبایی ها و معضلات ناشی از قرارگیری کارگران در کنار معابر و میادین سطح شهر مقابله شود. ما باید با کارگر نماها و افرادی که وجدان عمومی جامعه را خدشه دار می کنند برخورد کنیم. از آقای بهشتی و نیروی انتظامی درخواست داریم که با این موضوع برخورد قاطع و جدی داشته باشند تا در سال جدید دیگر با چنین پدیده ای مواجه نشویم.
وی اضافه کرد: ما در نقطه میانه کار قرار داریم و باید تا آخر مقاومت کنیم و حتما باید برای موضوعاتی که به ذهن ما نرسیده است و در آینده پیش خواهد آمد راهکار داشته باشیم و از شورای اسلامی شهر مشهد درخواست می کنم که به حمایت بی نظیری که از ما داشته اند ادامه دهند. امیدواریم این کار در بعد آموزش، خدمات، عضو گیری، ایجاد کار و… ادامه داشته باشد.
شهردار مشهد تصریح کرد: ما و شورای اسلامی شهر مشهد معتقدیم که رفع و حل بسیاری از معضلات نیازمند آموزش و ارتقای توانمندی است و با توجه به همکاری خوبی که با سازمان فنی و حرفه ای در بخش های مختلف صورت گرفته است و کاری که ستاد خیرین شهر-یار آغاز کرده و با کمک خیرین و فنی و حرفه ای آموزش های کاربردی و واقعی را به شهروندان ارائه می دهد، با جدیت ادامه پیدا کند و بتوانیم خدمات بهتری را در قالب کارگران موقت به شهروندان ارائه دهیم.
افزایش کارگران واقعی و کارگرنماها

کلائی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مجموعه مدیریت شهری دارای مسئولیت های اجتماعی نسبت به تک تک شهروندان است و موضوع کارگران ساختمانی سال ها است که مطرح شده و آن چیزی که امروز شاهد آن هستیم برآیند تمامی روش های گذشته است و بعد از کرونا کارگران واقعی و کارگر نماها افزایش جدی پیدا کرده اند.
به‌کارگیری کارگران بیکار در پروژه‌های شهری

وی ادامه داد: در این زمینه دو کار باید صورت می گرفت که شامل غربالگری، آموزش و ایجاد جایگاه برای استقرار آنان بود که خوشبختانه این اتفاق رخ داد و در قدم بعدی باید برای کسانی که تا ساعت 10 صبح کاری پیدا نمی کردند، کاری متناسب با توانمندی آنان درنظر گرفته می شد که بخش های از پروژه کشف رود، کاشت درخت در ارتفاعات جنوب و … برای این افراد در نظر گرفته شده است.
شهردار مشهد گفت: این کار تداوم پیدا خواهد کرد و در این زمینه دستگاه های مرتبط دیگر نیز باید همکاری داشته باشند. دستگاه قضا تاکنون کمک های زیادی به ما کرده اند و امیدواریم این پروژه به مردم کمک کند تا به صورت تخصصی کارگران مورد نیاز خود را انتخاب کنند و برای کارگران نیز آسیب کمتری ایجاد شود.

به‌کارگیری معتادان متجاهر بهبود یافته
کلائی در خصوص به کارگیری معتادان متجاهر بهبود یافته در این طرح اظهار کرد: موضوع معتادان متجاهر خود موضوعی محوری است و باید بخشی از مشکلات آن در این طرح لحاظ شود.
وی افزود: ما چهار عمل اصلی را باید انجام دهیم، یک نکته ایجاد اردوگاه است؛ اینکه افراد در کمپ های ماده 16 سه ماه نگهداری شوند و سپس در اولین مواجه با مواد مخدر مجدد بازگشت داشته باشند کاری عملی نیست بنابراین ما باید به این افراد کمک کنیم تا به جامعه و افراد بازگردند به همین دلیل نگاه ما اردوگاهی است به این معنا که فرد یک سال در این مکان مستقر و بعد از سم زدایی، به کاری مشغول شده و خانواده فرد نیز از درآمد او استفاده کنند.
شهردار مشهد بیان کرد: موضوع دوم جمع آوری معتادان متجاهر به معنای ایجاد امنیت بصری و واقعی است که این موضوع به کمک دستگاه های ذی ربط در دستور کار است. در حال حاضر اماکنی موقت برای ساماندهی افراد ایجاد شده واماکن دائمی نیز در حال آماده سازی است و فاز یک اردوگاه حسن آباد با همکاری ما و ستاد مبارزه با مواد مخدر چندی پیش افتتاح شد و فاز دوم آن نیز به زودی افتتاح می شود.
کلائی خاطرنشان کرد: کار سوم این است که برای افراد مستقر در اردوگاه ها، کاری ایجاد کنیم که دوستان معاونت خدمات شهری هماهنگی هایی را با مجموعه های پرورش گل و گیاه انجام دادند و و کار چهارم ما این است که افرادی که از کمپ های ماده 16 خارج می شوند در پروژه های مختلف کار گرفته می شوند که تجربه آن در گذشته نیز برای کاشت گل و گیاه وجود داشته است.

افتتاح 12 ایست‌کار برای ساماندهی کارگران ساختمانی

هم‌چنین معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: تعداد 12 ایست‌ کار در مشهد به عنوان کلان پروژه ای اجتماعی و یک الگوی ایده‌آل در کشور پیاده‌ سازی شده است.

مهدی یعقوبی با بیان اینکه ابتدای سال جاری مقرر شد بین 10 تا 12 جایگاه در محل های ازدحام جمعیت کارگران ایجاد شود، گفت: با توجه به شیوع کرونا و افزایش تعداد آن ها، بنا بر دستور شهردار مشهد ضمن پیگیری برای اجرای جایگاه‌ های ثابت کارگران ساختمانی، کارگران از متکدیان تفکیک شوند و در کنار آن جایگاه موقت سریع اجرایی و خدمات لازم به کارگران ارایه شود که بلافاصله چهار جایگاه موقت با سازه‌ های سبک در کنار جایگاه قبلی ایجاد و در مجموع پنج جایگاه برای ارایه خدمت در نظر گرفته شد.
استفاده از کارگران فصلی و ساختمانی در تمام پروژه‌های عمرانی شهرداری
یعقوبی اظهار کرد: در این راستا انجمن صنفی کارگران ساختمانی همراهی خوبی با شهرداری داشت و ثبت نام از کارگران و تشکیل پرونده آن ها انجام و در ادامه لایحه دو فوریتی به شورای شهر ارسال و مورد تصویب قرار گرفت؛ همچنین پس از دریافت مجوزهای لازم، اعتبار مورد نیاز برای ساخت جایگاه دریافت شد.
وی افزود: براساس تاکید شهردار مشهد مقرر شد در تمام پروژه‌ های عمرانی شهرداری از کارگران فصلی و ساختمانی ثبت نام کننده در جایگاه ‌های ایجاد شده، استفاده شود که این موضوع نیز ابلاغ شد و اخیرا برای انجام درختکاری در حاشیه کشف رود از این کارگران به صورت روز مزد استفاده شد. در قالب پروژه درختکاری بالغ بر پنج هزار نفر روز از کارگران استفاده شده است و حدود یک هزار و 600 نفر روز نیز از با همراهی حوزه قضایی ازکمپ‌ ها معرفی و به کارگیری شدند.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد بیان کرد: با توجه به اعزام به کارها، ارایه خدمات رفاهی و توزیع دو نوبت بسته معیشتی بین آن ها بنا بر دستور شهردار، استقبال چشمگیری صورت گرفت به طوری که در حال حاضر بالغ بر شش هزار و 500 نفر با هماهنگی انجمن صنفی کارگران ساختمانی راستی آزمایی شده و پس از تشکیل پرونده، برای آن ها کارت صادر شده است. از 10 اردیبهشت ماه تاکنون بالغ بر 90 هزار نفر روز فقط بر اساس درخواست‌ های شهروندی برای انجام امور شهروندان اعزام شده‌اند.
رونمایی از نرم افزار کارگران ساختمانی
وی با ابراز خرسندی از این‌که 12 «ایست کار» با امکانات مناسب در مشهد طراحی و اجرایی شده و امروز مورد بهره ‌برداری قرار گرفت، ادامه داد: در این ایست کارها ثبت نام از کارگران انجام و نوبت دهی می‌شود تا شهروندان نیز با خیالی آسوده کارگران شناسنامه دار را به کارگیری کنند.
معاون خدمات شهری     شهرداری مشهد گفت: نرم‌افزار کارگران ساختمانی با همکاری سازمان فاوای شهرداری طراحی شده و با رونمایی از آن شهروندان بدون حضور در «ایست کارها» درخواست خود را برای استفاده از کارگران و استاد کاران اعلام و از این طریق نیروی کاری مورد نیاز خود را تامین کنند. برنامه‌ریزی دقیقی برای انجام این کار شکل گرفته، اما بی‌شک در روزهای آغازین ایرادها و ابهاماتی وجود دارد که تلفن 3175 آماده پاسخگویی است.
یعقوبی با بیان اینکه این اقدام به عنوان کلان پروژه اجتماعی و یک الگوی خوب در مشهد پیاده سازی شده است، تاکید کرد: انتظار از نهادهای متولی این است که با فعال شدن «ایست کارها» سایر نهادها خدمات خود را در این «ایست کار» به کارگران واقعی از جمله خدمات بیمه‌ای، آموزشی رایگان و غیره ارایه کنند.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *