حواشی جنجالی بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰

تمام چیزهایی که رد شد

جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای پر هیاهو بر سر لایحه بودجه 1400 بود؛ لایحه‌ای تا امروز در کشمکش بود و یکی از نقاط پررنگ اختلاف میان دولت دوازهم و مجلس یازدهم است. دیروز هم نمایندگان انتقاداتشان را در حضور معاون حسن روحانی در مجلس بیان کردند. با این توضیحات بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در دستورکار امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داشت.

به گزارش روزنامه «صبح امروز» و به نقل از بخشی از خبر ایسنا و خبر آنلاین، جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی حدود ساعت هشت و ده دقیقه صبح آغاز شد و علی رغم اینکه انتظار می‌رفت بررسی کلیات بودجه اولین دستور کار نمایندگان باشد، گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در خصوص واکسن کرونا به عنوان اولین دستور به بحث گذاشته شد.

پس از گذشت حدود ۳۰ دقیقه از جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، با حضور محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در صحن مجلس، بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

احمد امیر آبادی فرهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در آغاز بررسی کلیات لایحه بودجه روند بررسی لایحه بودجه را تشریح کرد و افزود: بر اساس آئین نامه داخلی مجلس سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ۳۰ دقیقه فرصت دارد که در ابتدا و انتها از گزارش کمیسیون دفاع کند و سپس ۵ موافق و ۵ مخالف هرکدام به مدت ۱۰ دقیقه می توانند نظرات خود را مطرح کرده و در پایان نیز نماینده دولت ۲۰ دقیقه فرصت دارد تا از کلیات لایحه دولت دفاع کند.

پس از آغاز ارائه گزارش کمیسیون تلفیق از سوی سخنگوی کمیسیون، تجمعاتی از نمایندگان در صحن مجلس به چشم می خورد که هرکدام به صورت گروهی در حال بحث با یکدیگر بودند. بعد از اتمام بخش اول صحبت های سخنگوی کمیسیون تلفیق، نوبت به صحبت نمایندگان موافق و مخالف کلیات لایحه بودجه رسید که برخی از آنان نوبت خود را با سایر نمایندگان تقسیم کرده و در مجموع ۷ نماینده در مخالفت با کلیات و ۸ نماینده در موافقت با کلیات لایحه بودجه اظهار نظر کردند.

در بین صحبت‌های نمایندگان موافق کلیات لایحه بودجه بعضا فریاد دو دو از نمایندگان بر می خواست که حاکی از مخالفت نمایندگان با کلیات لایحه بود. در بین صحبت های نمایندگان موافق و مخالف چندین تن از نمایندگان در قالب اخطار و تذکر از عدم حضور رئیس جمهور برای دفاع از لایحه بودجه در مجلس انتقاد کرده و آن را خلاف قانون دانستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به انتقادات نمایندگان از عدم حضور رئیس جمهور در مجلس تاکید کرد: بنده ۱۰ روز قبل نامه کتبی برای ایشان نوشته و رسما از ایشان برای حضور در مجلس برای دفاع از لایحه بودجه دولت دعوت کردم؛ ایشان این دعوت را اجابت نکردند اما بنده وظیفه خود را انجام داده ام.

پس از صحبت های موافقان و مخالفان کلیات لایحه بودجه، محمد باقر نوبخت به مدت ۲۰ دقیقه به دفاع از لایحه بودجه دولت پرداخت. او در صحبت‌هایش انتقادات مهمی را نسبت به مجلس بیان کرد که در همان لحظه فریاد «دو دو » کردن نمایندگان بلند شد که بیانگر مخالفت آنان با کلیات لایحه دولت بود. اما ماجرا به همینجا ختم نشد و درست در میانه صحبت‌های نوبخت بود که میکروفن او قطع شد.

نوبخت اعتراض خود را خطاب به قالیباف با میکروفن بسته اعلام کرد اما قالیباف این موضوع را خارج از وظایف خود دانست و اعلام کرد که فرصت ۲۰ دقیقه‌ای شما تمام شد و قطع میکروفن دست ما نیست!!  و این اتفاق برای نمایندگان دیگر هم رخ داد.

سپس نوبت به سخنگوی کمیسیون تلفیق رسید تا ادامه توضیحات خود را تکمیل کند. در این حین فضای مجلس تقریبا متشنج بود و برخی از نمایندگان با تجمع در صحن مجلس و رو به عکاسان علامت دو نشان داده و فریاد دو دو نیز سر می دادند. در بین این افراد بعضا نمایندگانی که در موافقت با کلیات لایحه بودجه نیز صحبت کرده بودند، دیده می شد!

پس از تکمیل توضیحات سخنگوی کمیسیون تلفیق، وی بخشی از وقت خود را به رئیس کمیسیون واگذار کرد. الیاس نادران انتقادات تندی را خطاب به دولت مطرح کرد. او با حمایت از دولت محمود احمدی‌نژاد، دولت دوازدهم را بی‌عرضه خطاب کرد. او  دولت را تهدید به استیضاح روحانی کرد و  گفت: ما در کمیسیون تلفیق آمادگی داریم که هر اصلاحی را که مجلس صلاح بداند انجام دهیم و تمایل دولت این است که مصوبه کمیسیون تلفیق درباره بودجه ۱۴۰۰ رد شود و دولت از مصوبه ما عصبانی است چرا که ما اصلاحات اساسی انجام دادیم. مجلس در راس امور است و اگر دولت لایحه بودجه را اجرا نکند بنده اولین کسی هستم که روحانی را استیضاح می کنم.

نادران در پایان خطاب به نمایندگان مجلس گفت: نمایندگان بدانید که رد مصوبه کمیسیون تلفیق، عروسی دولت است.

این صحبت‌ها با واکنش نوبخت مواجه شد و هرچه اصرار کرد تا به او اجازه دهند پاسخ نادران را بدهد قالیباف این اجازه را نداد.

در نهایت پس از توضیحات ۱۰ دقیقه ای رئیس کمیسیون تلفیق، رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان تقاضا کرد تا برای رای گیری در خصوص کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بر روی صندلی های خود مستقر شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی قبل از آغاز رای گیری تاکید کرد: ما امروز براساس آیین‌نامه کلیات بودجه را به رای می‌گذاریم اگر کلیات رای بیاورد وارد جزییات می‌شویم و مبنای رسیدگی ما گزارش کمیسیون تلفیق است و اگر رای نیاورد لایحه به دولت بازگشته و دولت باید آن را اصلاح کند.

پس از آغاز رای گیری اکثریت نمایندگان از روی صندلی های خود برخاسته و فریاد دو دو که حاکی از رای مخالف نمایندگان به کلیات لایحه بودجه بود، سر دادند. در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۹۹ رای موافق، ۱۴۸ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ٢۶١ نماینده حاضر با کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مخالفت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از رای گیری در خصوص کلیات لایحه بودجه، تصریح کرد: مجلس تلاش کرد با رویکرد توجه به معیشت مردم و مناطق محروم، حذف رانت‌ها، توجه به تولید و اشتغال، رفع تبعیض و سیاست تک نرخی برای جلوگیری از رانت در ارز در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه اصلاح شود اما متاسفانه دولت در مواجهه با اصلاح ساختار بودجه که از سوی کمیسیون تلفیق صورت گرفت، تعامل مناسب نداشت و امروز نیز در این نشست شاهد آن بودیم. امیدواریم دولت از فرصت کنونی برای اصلاح بودجه استفاده کند و هر چه سریعتر لایحه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند و در این راستا از تجربه کمیسیون تلفیق نیز بهره ببرد.

 

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *