آخرین اخبار از فعالیت‌های انتخاباتی اصولگرایان؛

 از رقابت درون جناحی تا سهم‌خواهی‌ها

علی روغنگران

با ورود به بهمن ماه حالا دیگر کمتر از پنج ماه تا انتخابات ریاست جمهوری 1400 فرصت باقی است و اصولگرایان که خود را برنده بی چون و چرای این دوره از انتخابات می دانند به رقابت درون جناحی مشغولند. آمدن یا نیامدن ابراهیم رئیسی به انتخابات همچنان مورد مناقشه است. عده‌ای معتقدند ابراهیم رئیسی که یک بار در سال 96 با ورود به انتخابات ریاست جمهوری بخت خود را آزموده است و اکنون بر کرسی ریاست بر قوه قضائیه تکیه زده نباید اعتماد به دست آمده را با ورود به رقابت‌های انتخاباتی از دست بدهد. در مقابل عده دیگری، اما معتقدند که آیت ا… احتمالا تنها گزینه‌ای است که می‌تواند اجماع اصولگرایان را در سال انتخابات سرنوشت ساز گرد خود داشته باشد. حجت الاسلام محمدتقی رهبر، عضو جامعه روحانیت مبارز می‌گوید: «برای انتخابات ریاست جمهوری، افراد قوی، باتجربه، انقلابی، سرد و گرم روزگار چشیده بسیاری هستند که بیایند از این رو ما در کشور نیرو کم نداریم» این عضو جامعه روحانیت مبارز در خصوص کوچ رئیسی از قوه قضائیه به سمت قوه مجریه، تاکید دارد که ابراهیم رئیسی بهتر است سنگر قوه قضائیه را محکم نگه دارد چراکه طی این مدت بر کار قوه قضائیه مسلط شده است.

فعالیت ضرغامی در توئیتر

عزت ا… ضرغامی، رئیس پیشین صدا و سیما که از مدت‌ها پیش مقدمات کاندیداتوری خود را فراهم کرده است با حضور در توئیتر توانست توجهات را به سمت خود جلب کند، هرچند این اقدام ضرغامی و حمله و انتقاد به این و آن هم تاکنون نتوانسته چشم اصولگرایان را در حمایت از او بگیرد. منصور حقیقت پور تاکید می‌کند که اصولگرایان قطعا روی افرادی مانند جلیلی، ضرغامی، سعید محمد و … اجماع نمی‌کنند. همچنین روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به توییتر عزت ا… ضرغامی نوشت: یکی از نظامیان که مدتی در کسوت رسانه‌ای فعالیت کرد نیز فعالیت زودرس تبلیغاتی خود برای انتخابات ریاست جمهوری را در فضای مجازی آغاز کرد. این شخص، توئیتر را به ابزار تبلیغاتی خود تبدیل کرده و نوشته «در نظام مدیریت کشور “راز بقاء” در سکوت و همراهی است. “راز رشد” در تئوریزه کردن منویات اصحاب قدرت و “راز حذف” در مشاوره صادقانه و کارشناسانه. دولت آینده باید زیر این میز بازی را بزند». این شخص، توصیف کاملا درستی از نظام مدیریتی به دست داده، ولی این واقعیت را عمدا جا انداخته که خود او سهم مهمی در پیدایش این وضعیت داشته و از بازیگران اصلی آن بوده است.

محسن رضایی بازهم خواهد آمد؟

یکی از نزدیکان محسن رضایی از درخواست‌ها برای نامزدی او در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 خبر داده است. به‌تازگی هم کارزاری با هدف دعوت از محسن رضایی در فضای مجازی شکل گرفته است، این در حالی است که تعداد امضاکنندگان این کارزار بعد از یک ماه هنوز به عدد هزار نرسیده است. با زمزمه ورود چهره‌هایی با سابقه نظامی به انتخابات 1400، بحث نامزدی محسن رضایی هم از گوشه‌وکنار به گوش می‌رسد. جبهه ایستادگی که از قدیم‌الایام جریانی سیاسی نزدیک به محسن رضایی بوده، بدون اینکه تاثیری در توفیقات فرمانده سابق جنگ در عرصه سیاست داشته باشد، حالا دوباره زمزمه آوردن محسن رضایی به عرصه انتخابات را مطرح کرده است. محمد جواد ابطحی فعال سیاسی درباره فعالیت های انتخاباتی محسن رضایی گفته که محسن رضایی هم به طور جدی مشغول کار برای انتخابات است: «آقا محسن هم قصد نامزدی در انتخابات دارد و همین که مدام بحث‌های اقتصادی را مطرح می‌کند برای آن است که توجه جامعه را به خود جلب کند، زیرا امروز مهم‌ترین دغدغه کشور اقتصاد است. آقای روح‌الامینی هم عهده‌دار فعالیت انتخاباتی آقای رضایی شده است و برای انتخابات مشغول کار است».

نام احمدی نژاد علیرغم احتمال رد صلاحیت مطرح است

احمدی نژاد گزینه حاضر غائب انتخابات پیش رو است. وی که در سال های گذشته به هر دری زده تا در صدر اخبار باقی بماند و هر گاه از او درباره انتخابات پرسیده شد جواب سربالا داد و گفت که مسائل مهمتری از انتخابات وجود دارد امروز  اما به دنبال تایید صلاحیت است. ابطحی، چهره اصولگرای وابسته به جریان پایداری می گوید: «گویا تلاش‌هایی در حال انجام است که احمدی‌نژاد نامزد شود و برخلاف پیش‌بینی‌ها این احتمال وجود دارد که او تایید صلاحیت شود. شنیده‌ام که صحبت‌هایی برای تایید صلاحیت احمدی‌نژاد درجریان است و باتوجه به اظهارنظر اخیر آقای کدخدایی مبنی بر اینکه ممکن است فردی که در دوره‌ای صلاحیتش تایید نشده، اکنون تایید شود و میزان، حالِ افراد است، این احتمال قوت یافته که احمدی‌نژاد تاییدصلاحیت شود. با تغییر برخی اعضای شورای نگهبان هم شانس تاییدصلاحیت احمدی‌نژاد بالا رفته است.»

از سوی دیگر، گزینه حمایت احمدی نژاد از یک نامزد دیگر هم همچنان مطرح است. حسین ا… کرم درباره نقش احمدی نژاد در انتخابات 1400 و احتمال حمایت از یک نامزد درصورت ردصلاحیت شدن گفت: حضور آقای احمدی نژاد در انتخابات 1400، عمدتا به دلیل عملکرد به شدت منفی دولت آقای روحانی به ویژه در حوزه اقتصاد و معیشت خواهد بود. اکنون به نظر می‌رسد گردش نخبگان موجب شده است تا احمدی نژاد نیز بپذیرد که از فرد دیگری در انتخابات 1400 حمایت کند. وی همچنین گفت: البته این حمایت نیز موجب مشارکت بیشتر می‌شود؛ لذا افرادی مثل آیت ا… رئیسی می‌توانند نامزد اصلی و کاریزمای این صحنه باشد. گرچه آقایان نیکزاد، جلیلی، فتاح و محصولی نیز دارای این جایگاه هستند، اما همه آن‌ها گفته‌اند در صورت آمدن آیت‌ا… رئیسی از نامزدی در انتخابات کناره‌گیری خواهند نمود.

سهم خواهی پایداری‌ها

سعید جلیلی از آن چهره هایی است که از یک سو آمدنش به انتخابات ریاست جمهوری و از سوی دیگر ورودش به مجلس و نشستن بر کرسی ریاست به عنوان دو گزینه پیش روی این مذاکره کننده سابق جریان اصولگرا مطرح است. گفته می‌شود که گفتگو‌های پشت پرده برای ورود او به انتخابات میان‌دوره‌ای و انتخابات هیات رئیسه صورت گرفته است. قرار است که او از حوزه تهران وارد شود و شانس بسیاری هم برای نشستن بر کرسی ریاست مجلس دارد. از سوی دیگر از سعید جلیلی به عنوان گزینه ای بازی ساز نیز یاد می‌شود که به رقابت های انتخاباتی می آید و در لحظات آخر به نفع یکی از کاندیدای اصولگرا کناره‌گیری می کند. منصور حقیقت پور در این باره می گوید: اعضای پایداری تا اردیبهشت‌ماه به دنبال فرد مستقل خودشان هستند تا او را به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری در معرض رای مردم قرار دهند. اما احتمالا در هفته‌های منتهی به انتخابات با اصولگرایان توافق خواهند کرد؛ به عنوان مثال چند وزراتخانه دولت سیزدهم را طلب خواهند کرد و همچنین برنامه‌شان این خواهد بود که در صورت رئیس‌جمهور شدن قالیباف، مقدمات رئیس مجلس شدن سعید جلیلی را فراهم کنند.

بعید است قالیباف نیاید

قالیباف را همچنان می توان یکی از اصلی ترین گزینه های انتخاباتی جریان اصولگرا در انتخابات 1400 خواند هرچند رئیس مجلس انقلابی رقیب درون جریانی کم ندارد! در انتخابات ریاست‌جمهوری ممکن است فردی حس کند که آنقدر زمینه حمایت مردمی دارد که اگر جناح سیاسی خودش هم از او حمایت نکند، وارد صحنه شود و رای هم بیاورد. همچون انتخابات 84 که احمدی‌نژاد به حمایت جناحی احتیاج نداشت. فرض کنیم قالیباف کاندیدا شود و دو، سه نفر دیگر هم تاییدصلاحیت شدند، اما مردم به احتمال بیشتر، در مقایسه میان این گزینه‌ها، به قالیباف رای بدهند، در این شرایط حتی اگر اصولگرایان هم روی خوشی به وی نشان ندهند، کاندیدا می‌شود. هر چند اگر نگوییم همه اصولگراها، اما احتمالا اکثریت قاطع‌شان در صورت کاندیداتوری قالیباف از او حمایت خواهند کرد. اعتماد نوشت: برخی ناظران معتقدند که زمینه برای پیروزی اصولگرایان بیش از هر زمان دیگری فراهم است. مشارکت پایین مردم در انتخابات اسفندماه 98 و احتمال ردصلاحیت چهره‌های اصلاح‌طلب در انتخابات خردادماه 1400 و البته ناامیدی مردم از وضعیت حاکم بر معیشت و اقتصاد، کمکی شایان برای جریان اصولگرا است تا بتواند چهره مطلوب خود را به «پاستور» برساند. باتوجه به بررسی چهره‌ها و تدارک حامیانی که در عرصه سیاست دارند، شاید بتوان از احتمال رقابت قالیباف و سعید محمد صحبت کرد. البته ممکن است این رقابت به آخرین لحظات نکشد و باتوجه به جدی شدن مذاکرات اصولگرایان پشت در‌های بسته، پیش از روز سرنوشت و شب انتخابات، یکی از این دو به نفع دیگری کنار بکشد و البته در این صورت احتمالا دیگر نوبت کناره‌گیری قالیباف به‌نفع رقیب اصولگرا نیست و از قضا شاید سعید محمد گزینه مناسبی برای کناره‌گیری به‌نفع کاندیدای اصلی اصولگرایان برای ریاست‌جمهوری باشد؛ چراکه اصولگرایان از مدت‌ها پیش با جدیت در حال برنامه‌ریزی برای تصاحب کرسی‌های شورای شهر تهران نیز هستند و این یعنی گزینه‌ای که به‌نفع اجماع جناح راست در انتخابات اصلی و تصاحب «پاستور» فداکاری کند، می‌تواند بلافاصله برای سکانداری شهرداری پایتخت، راهی «بهشت» شود.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *