cdi

توضیحات عضو شورای شهر مشهد در مورد استعفایش:

استعفا برای استیفای شفاف

محمد حاجیان شهری، عضو شورای اسلامی شهر مشهد در مورد استعفای خود گفت: ما در شفاف‌سازی در روابط بین شورا، شهرداری و مردم، در انتخاب افراد برای پست‌ها و شایسته سالاری، در اصلاح فرآیندهایی که باعث کاهش و یا از بین رفتن رانت‌ها در مناسبات مالی و اداری شهرداری است، موفق نبوده‌ایم.

محمد حاجیان شهری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص دلایل استعفای خود اظهار کرد: ما با شعار تغییر آمده‌ایم، شوراها آمده‌اند تا نقایص در وظایف اجرایی شهرداری‌ها را برطرف کرده و وظایف اجرایی شهرداری را مطابق با منویات مردم اجرا کنند. آیا مشخص است که تا چه حد توانسته‌ایم نظر مردم را بعد از سه سال نسبت به شهرداری‌ تغییر دهیم؟

وی افزود: ما با شعار تغییر آمده‌ایم که شفافیت در روابط بین شورا، شهرداری و مردم ایجاد کنیم و در واقع منافع مردم را حفظ نماییم؛ یعنی در روابط شورای شهر و شهرداری مسائل مالی، اقتصادی، فنی و … هر چیزی که در درون مدیریت شهری می‌گذرد را برای  مردم شفاف کنیم. درست است که ما سامانه شفافیت را ایجاد کرده‌ایم اما هنوز نتوانسته‌ایم که روابط موجود را شفاف کنیم و  بحث در این حوزه بسیار طولانی است. انتصابات و شایستگی افراد در شهرداری بر چه اساسی انجام می‌گیرد. درست است که این مساله اختیارات شهردار است و شوراها حق ورود در این مساله را ندارند اما این انتصابات باید بدون درنظر گرفتن جناح‌های سیاسی باشد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: ممکن است که من اشتباه کنم اما از نگاه بنده تغییر در حوزه مدیریت شهری اتفاق نیفتاده است. ما در شفاف‌سازی در روابط بین شورای شهر، شهرداری و مردم، در انتخاب افراد برای پست‌ها و شایسته سالاری، در اصلاح فرآیندهایی که باعث کاهش و یا از بین رفتن رانت‌ها در مناسبات مالی و اداری شهرداری است، موفق نبوده‌ایم. ما نتوانسته‌ایم اعتماد کافی در روابط بین شهرداری با مردم در جهت ارتقای جایگاه مردم ایجاد کنیم.

وی افزود: در صورت پذیرفته شدن استعفای بنده از لحاظ قانونی یکی از اعضای علی البدل بر اساس آرایی که  به دست می‌آید جایگزین خواهد شد. باید منتظر بود تا  جلسه شورای شهر برگزار شود و در جلسه آینده طبق آیین نامه باید عمل شود. مطمئن باشید در صورت باقی ماندن در شورای شهر مشهد به صورت شفاف با مردم صحبت خواهم کرد و مسائلی را به صورت طرح به  شورا  ارائه می‌دهم و از سه ظرفیت تذکر، سخنرانی و طرح  همانند گذشته استفاده می‌کنم.

متن نامه استعفای حاجیان شهری از عضویت در شورای شهر مشهد

در بخشی از نامه استعفای محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر مشهد خطاب به  محمدرضا حیدری رییس شورای اسلامی شهر مشهد آمده است: « ضمن آرزوی توفیق، به پیوست تصویر نامه استعفای اینجانب محمد حاجیان شهری از عضویت در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد مقدس به حضور تقدیم می گردد. خواهشمند است وفق ماده ۷۷ آیین نامه داخلی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس اقدام فرمایید.

همچنین در نامه وی خطاب به مردم مشهد آمده است: «حدود سه سال پیش این افتخار را یافتم تا با قرار گرفتن در لیست امید مورد حمایت جریان اصلاح طلبی که با شعار تغییر در وضعیت مدیریت شهری وارد کارزار انتخابات شوراهای اسلامی شهر مشهد مقدس شده بود، با رای اعتماد بالای شما مردم خوب و به عنوان نماینده شما مردم بزرگوار، در شورای اسلامی شهر شروع به خدمت نمایم.همچنین، بعید می‌دانم که هیچ‌یک از اعضای فعلی شورا، در صورت کاندیداتوری مستقل می‌توانست اینچنین مورد اعتماد شما قرار گیرد.

انگیزه فراوان و زیادی داشتم، رأی و اعتماد شما نیز اراده و انگیزه‌ام را دوچندان نمود که برای اصلاح مدیریت شهری و به‌تبع آن تلاش برای فراهم آوردن شرایط برای زندگی و حکمرانی بهتر برای مردم شهرم تلاش کنم در این مسیر تمام توان و تخصص و تجربه خودم را بکار گرفتم، خدای خویش را شاهد می گیرم که در این مسیر از هیچ کوششی دریغ ننموده‌ام تا جایی که به دلیل فشارکاری راهی بیمارستان شدم، اما در طی این سه سال تمام تلاش خود را مصروف پاسداری از اعتماد شما و ارتقای سطح مدیریت شهری نموده‌ام و اعتقاد دارم تا رسیدن به شهری ایده آل و در شان مردم شریف مشهد، راهی بس دشوار و طولانی در پیش است و تبیین درست مسیر حرکت و اصلاح امور لازمه این امر مهم است.

مدتی همراه و همگام با مدیریت شهری بودم که متاسفانه عدم شفافیت در بسیاری از مسائل و عدم تحقق شفافیت در مسیر تغییر را شاهد بودم لذا مسیر کاری و قانونی را در پیش گرفتم تا شاید بتوان کاری کرد و با همراهی منتقدان مدیریت شهری کنونی گام‌های بلندی در جهت محقق شدن شفافیت برداشتم. بنده بر این باور بوده و هستم که شفاف بودن و شفاف عمل کردن یکی از راه‌های کاهش فساد، بهبود شرایط معیشت مردم و کسب رضایت مندی عموم مردم است اما امروز شاهد مسائلی همچون دروغ، پنهان کاری، مسئولیت ناپذیری، تهدید، تطمیع و مسامحه و معامله هستم که متاسفانه با ساز و کار موجود هیچ امیدی به اصلاح آن نیست.

مدتی خاموش ماندم و به احترام حرفی نزدم. تا شاید اوضاع با کمک ناصحان مشفق خارج از شورا آنگونه که باید و شاید در مسیر درست پیش برود ولی هر چه زمان گذشت بر میزان مسائل آنچنان افزوده شد که دیگر نمی‌توان سکوت کرد. در این اواخر با همراهی عده‌ای دیگر از اعضای دغدغه‌مند شورا تمام سعی و تلاش خود را معطوف نمودم تا جلوی ضرر بیشتر را بگیریم اما متأسفانه از آنجا که تمام تلاش من و سایر اعضای همراه برای جلوگیری از بسیاری از مسایل مورد توجه سایر اعضای شورا قرار نگرفت و بار سنگین امانتی که بر دوشم گذاشتید را سنگین‌تر نمود به سهم خودم شرمنده شما هستم که می بینم نمی‌توانم برای بهبود حال و روز شما خوبان کاری از پیش ببرم.

لذا در همین جا اعلام می کنم با توجه به شرایط موجود، دیگر تحمل این شرایط برایم بسیار گران و سخت است و ضمن عذر خواهی از شما مردم شریف مشهد، استعفای خودم را به شما تقدیم می کنم تا شاید بتوانم حداقل به این روش صدای خودم را به گوش کسانی که خود را به خواب زده اند برسانم.

پروردگارا! به من آرامشی عطا فرما تا بپذیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم و شهامتی، تا تغییر دهم آنچه را که می‌توانم و بینشی تا تفاوت این دو را بدانم.»

در اولین جلسه صحن علنی استعفای یک عضو شورای شهر مشهد از سمت خود بررسی خواهد شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمد حاجیان‌شهری، عضو شورای شهر مشهد با انتشار نامه‌ای در تاریخ ۸ آذرماه از سمت خود استعفا کرده است.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در این خصوص اعلام کرد در اولین جلسه صحن علنی که برگزار شود، طبق آئین‌نامه در این خصوص تصمیم‌گیری کرده و نتیجه به اطلاع عموم شهروندان مشهدالرضا(ع) خواهد رسید.

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *