رئیس شورای شهر مشهد درجلسه علنی اعلام کرد:

خسارت 9هزار میلیاردی کرونا به شهرداری

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شهرداری مشهد طی 3 ماه نخست سال جاری، 9هزار میلیارد ریال در باب هزینه و درآمد، متضرر شده ولی در عین حال همچنان آماده‌ایم که در کنار مردم باشیم و لایحه جدید حمایت از مشاغل و صنوف متضرر از کرونا به زودی به شورای شهر ارائه خواهد شد.

به گزارش صبح امروز محمدرضا حیدری، روز گذشته در آغاز نود و هشتمین جلسه علنی شورا به تشریح برخی مناسبت‌های هفته جاری پرداخت و در ابتدا با گرامیداشت 25 تیرماه، روز بهزیستی، اظهارکرد: سازمان بهزیستی، در زمره نهادهای دولتی است که در بحث ساماندهی و توجه به طبقات آسیب‌پذیر جامعه براساس قانون اساسی مسئولیت مستقیم دارد.

حیدری با بیان اینکه سازمان بهزیستی با توجه به تکالیف، ماموریت‌ها و حجم آسیب‌های اجتماعی و مسائل حوزه معلولین، مسئولیت سنگینی را عهده‌دار است، گفت: انجام این رسالت طبیعتا به تنهایی امکان‌پذیر نبوده و در چنین شرایطی، نقش نهادهای غیردولتی، خیرین و نیکوکاران کاملا برجسته است؛ بویژه در شهر مشهد که به برکت امام‌رضا(ع)، حس عطوفت و مهربانی موج می‌زند و مجموعه‌های بسیار پویایی داریم که در تراز سطح ملی و با اعتبارات قابل قبول مشغول فعالیت هستند.

وی در ادامه اظهار امیدواری کرد که بواسطه چنین روزهای خاصی، توجه بیشتری به بهزیستی شود و عموم مردم نیز به رسالت‌های این مجموعه اشراف و آشنایی بیشتری کسب کنند.

حیدری افزود: شورای پنجم شهر مشهد و مدیریت شهری نیز از ابتدای فعالیت خود تاکنون تعامل خوبی با بهزیستی داشته و مصوبات حمایتی متنوعی داشته‌ایم که خروجی و اثرگذاری آن به شکل مستقیم و غیرمستقیم مشمول بهزیستی شده است.

وی کمک مالی در بحث جمع‌آوری معتادان متجاهر، اختصاص 60 سفر ماهانه رایگان ویژه معلولان شدید و خیلی شدید و حمایت اعتباری برای سرویس دانش‌آموزان با شرایط خاص را از جمله این حمایت‌ها برشمرد.

حیدری خاطرنشان کرد: مجموعه این سیاست‌ها و تصمیمات ناشی از اهمیت موضوع و توجه به بهزیستی و جامعه هدف این مجموعه است که این رویکرد و نگاه تا پایان دوره نیز تداوم خواهد داشت.

25 تیرماه، روز تامین اجتماعی، مناسبت دیگری بود که در این جلسه رئیس شورای شهر به آن اشاره کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی، یکی از پشتوانه‌های مهم و اساسی جامعه است؛ میزان پوشش تامین اجتماعی و ارائه خدمات، جامعه را در شرایط بحرانی از آسیب‌های مختلفی مصونیت می‌دهد.

حیدری افزود: در این روزها که با شیوع ویروس کرونا مواجهیم، نقش سازمان تامین اجتماعی در حوزه بیمه بیکاری و تامین نیازهای اولیه کارگرانی که ناخواسته بیکار شده‌اند، بسیار برجسته است.

وی در ادامه صحبت‌های خود به 26 تیرماه، سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان پرداخت و تصریح کرد: این نهاد براساس اصول مصرح قانون اساسی تکالیفی دارد و مسئولیت‌هایی را هم در بحث انتخابات و تطابق مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع و قانون اساسی عهده دار بوده که امیدواریم بتواند در راستای تحقق رسالت اساسی اصلی خود که ایجاد امید و اعتماد مردم برای حضور و مشارکت حداکثری در عرصه تعیین سرنوشت است، موفق باشد.

سالروز پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران، مناسبت دیگری بود که در این جلسه به آن اشاره شد و حیدری در این خصوص گفت: در پایان 8 سال دفاع مقدس، کشور در شرایط خاصی قرار گرفت و قطعنامه 598 به تصویب 15 عضو شورای امنیت رسید که دولت عراق آن را بدون هیچ قید و شرطی پذیرفت.

حیدری با بیان اینکه ایران پذیرش قطعنامه را منوط به مشخص کردن کشور متجاوز کرده بود، افزود: امام(ره) در شرایطی حساس، این تصمیم تاریخی را گرفتند و از آن بعنوان نوشیدن جام زهر یاد کردند، نقطه مهمی در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس باقی‌ مانده و خواهدماند.

رئیس شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: امام‌خمینی(ره) این قطعنامه را برای هدفی متعالی‌تر پذیرفتند و با رشادت شیرمردان غیور کشورمان، حتی یک وجب از خاک کشور به طرف مقابل داده نشد و پس از آن نیز شاهد پایان جنگ و ورود آزادگان به کشور بودیم.

حیدری در ادامه صحبت‌های خود به وضعیت قرمز مشهد در بحث کرونا اشاره داشت و گفت: متاسفانه براساس آخرین گزارش‌ها، شاهد افزایش تعداد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه شورای شهر مشهد و مدیریت شهری در موج نخست شیوع کرونا، براساس ضرورت‌ها و اختیارات نسبت به وضع برخی محدودیت‌ها اقدام کرد و با دانشگاه علوم پزشکی و تصمیمات ستاد استانی مقابله با کرونا همراهی داشت، اظهارکرد: در موج دوم نیز اعلام آمادگی کرده‌ایم ولی رویکرد کلان کشور، کنترل فردی، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی و عدم حضور در اجتماعات است؛ لذا مدیریت شهری نیز در همین چارچوب فعالیت خواهد کرد.

حیدری با اشاره به اصلاح اکران‌های شهری و فضاسازی مناسب برای ایجا حساسیت در بین شهروندان، گفت: تنها راه مقابله با این ویروس، مسئولیت‌پذیری شهروندان است و هرکسی باید مسئولیت اجتماعی خود را بپذیرد و آن را عمل کند.

وی با تاکید بر لزوم پرهیز از سفرهای غیرضروری و عدم حضور در اجتماعات، افزود: امیدواریم بتوانیم با همکاری عمومی، از این بحران گذر کنیم.

حیدری در ادامه با اشاره به انفجار و آتش‌سوزی یکی از مراکز درمانی تهران که اخیرا به وقوع پیوست، گفت: پس از این حادثه، شورای شهر مشهد تاکید جدی به سازمان آتش‌نشانی داشته تا ظرف مدت 2 هفته، تمام مکان‌های عمومی و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و … که جمعیتی در آن نگهداری می‌شود، مورد بازرسی قرار گیرند و شهردار محترم نیز دستور ویژه‌ای در این خصوص صادر کرده است.

رئیس شورای شهر مشهد افزود: همه این مجموعه‌ها باید نسبت به اخذ استانداردهای لازم از سوی سازمان آتش‌نشانی اقدام کنند؛ این موضوع یک تکلیف جدی و وظیفه معاونت خدمات‌شهری و سازمان آتش‌‎نشانی شهرداری مشهد بوده که دستورالعمل آن هم از سوی شهردار صادر شده است.

حیدری با تاکید بر اینکه استمرار و پیگیری این موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: نهادهایی که با مجموعه آتش‌نشانی همکاری می‌کنند و آنان که تعامل ندارند هم باید به مردم معرفی شوند؛ از همکاری دستگاه قضا نیز برای کنترل و افزایش ایمنی سطح شهر بهره خواهیم گرفت.

وی در ادامه با بیان اینکه پس از گذشت حدود 5 ماه از شیوع ویروس کرونا در مشهد کماکان برخی اصناف و مشاغل درگیر تبعات اقتصادی ناشی از آن هستند، گفت: شورای شهر مشهد به منظور همراهی و حمایت از کسبه و اصناف، تخفیف، استمهال و بخشش‌هایی را برای 3 ماهه نخست سال درنظر گرفته بود؛ همه باید در جهت بهبود شرایط کمک کنیم و لذا با پیگیری اعضای شورای شهر، به زودی شهرداری مشهد لایحه‌ای را ارائه خواهد داد تا برخی از این حمایت‌ها استمرار داشته باشد.

حیدری خاطرنشان کرد: براساس گزارش‌های ارائه شده، شهرداری مشهد طی 3 ماه نخست سال، 900 میلیاردتومان در باب هزینه و کاهش درآمد، متضرر شده ولی در عین حال همچنان آماده‌ایم که در کنار مردم باشیم و برای بهبود وضعیت اقتصادی آنها تلاش کنیم.

image_print
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *