تصویب اولین قطعنامه ضد ایرانی پس از 8 سال

چه کشور‌هایی در در شورای حکام آژانس رای مثبت، منفی و ممتنع دادند؟

 

اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه ضدایرانی انگلیس، آلمان و فرانسه را تصویب کردند. بنا بر این قطعنامه، از ایران خواسته می‌شود عدم همکاری با آژانس و ممانعت از دسترسی بازرسان به دو مکان (هسته‌ای) را متوقف کند.

اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ضد ایرانی کشور‌های انگلیس، فرانسه و آلمان را به تصویب رساندند.

بنا به گزارش خبرنگار نشریه وال‌استریت‌ژورنال، اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه ضدایرانی انگلیس، آلمان و فرانسه را تصویب کردند. بنا بر این قطعنامه، از ایران خواسته می‌شود عدم همکاری با آژانس و ممانعت از دسترسی بازرسان به دو مکان (هسته‌ای) را متوقف کند. این نخستین قطعنامه علیه ایران از سال ۲۰۱۲ است.

پیشتر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از آمادگی شورای حکام برای برگزاری نشستی درباره ایران خبر داد. او در حساب شخصی خود در توئیتر اعلام کرد: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال آماده شدن برای برگزاری یک جلسه حضوری در خصوص پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی فرانسه، آلمان و انگلیس علیه ایران است.

منابع دیپلماتیک می‌گویند، قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپایی علیه ایران، با ۲۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع تصویب شده است.

«گرهارت کانتزل»، نماینده آلمان در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، طی سخنرانی در این نشست، مدعی شد: «ممانعت ایران از دسترسی به دو مکان – آن هم بر خلاف پیام بسیار روشن شورای حکام در نشست قبلی – چالشی برای رژیم پادمانی جهانی است».

به نوشته صفحه توئیتر نمایندگی آلمان، کانتزل سپس خواستار واکنش شورای حکام به ایران شد: «اقدامات یک دولت در ممانعت از دسترسی قانونی آژانس برای چهار ماه و تعامل ناکافی به مدت یک سال، سزاوار واکنشی از سوی شورا است».

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با بیان اینکه شورای حکام با تصویب این قطعنامه از ایران خواست دسترسی به دو مکان مورد نظر را فراهم کند، گفت: «روسیه و چین به این قطعنامه رأی منفی دادند».

نمایندگی روسیه در وین توضیح داد: «برای رسیدن به نتایج مثبت، آژانس و تهران باید به گفت‌وگو مطابق با روش‌های معمول ادامه دهند و نگرانی‌های طرف‌ها را در نظر بگیرند. در عین حالی که بر لزوم حل فوری این مشکل توسط تهران و آژانس تاکید می‌کنیم، باور داریم این قطعنامه می‌تواند مخرب و غیرسازنده باشد».

آرای مثبت، منفی و ممتنع

به گفته منابع دیپلماتیک در نشست امروز شورای حکام تنها دو کشور چین و روسیه به قطعنامه ضد ایرانی رای منفی دادند.

در کنار ۲۵ رای مثبت، ۷ رای ممتنع از کشور‌های تایلند، هند، آفریقای جنوبی، جمهوری آذربایجان، مغولستان، نیجر و پاکستان ثبت شد.

واکنش سفیر ایران در آژانس

روز جمعه سفیر کشورمان در واکنش به تصویب قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به بهانه عدم ارائه دو دسترسی تکمیلی به آژانس تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران قطعنامه شورای حکام را کاملاً رد می‌کند و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد کرد.

کاظم غریب آبادی با ایراد سخنانی در آخرین روز از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت؛ جمهوری اسلامی ایران، بالاترین سطح از همکاری و پذیرش بازرسی‌های آژانس در میان کشور‌های عضو را دارد. در حالی که سالانه بیش از ۳۳ دسترسی تکمیلی از ایران انجام می‌شود، بزرگ نمایی دو درخواست دسترسی آژانس، در حالی که ایران ابهامات و نگرانی‌های اصولی در این خصوص دارد و گفت‌وگو‌ها نیز در این زمینه در جریان است و همچنین تلاش‌ها در جهت ایجاد یک بحران غیر ضروری بر سر راه این همکاری ها، اقدامی کاملاً غیر سازنده و سیاسی است.

وی افزود: از این روی، تصویب این قطعنامه در شورای حکام با هدف درخواست همکاری ایران با آژانس و نادیده گرفتن همکاری‌های موجود، عمیقاً مأیوس کننده و مایه تأسف است.

سفیر کشورمان خاطرنشان کرد: این قطعنامه چیزی جز زیاده طلبی و فزون خواهی نیست و ایران زیاده طلبی را از جانب هر کشور و سازمانی که باشد، کاملاً رد می‌کند. این قطعنامه هیچ ارتباطی با واقعیت‌های فنی ندارد، بلکه صرفاً ناشی از یک دستورکار سیاسی و غیرحرفه‌ای است.

وی اظهار داشت: از شورای حکام انتظار می‌رفت، این همکاری‌ها را شناسایی کرده تا زمینه برای تداوم همکاری‌های نمونه ایران و آژانس، همچنان حفظ شود.

غریب آبادی تصریح کرد: ما باید در برابر کسانی که می‌خواهند این همکاری‌ها و دستاورد‌ها را به خاطر امتیازات سیاسی کوته بینانه نابود کنند، متحد بایستیم. مسئولیت همکاری نمی‌تواند تنها توسط ایران بر عهده گرفته شود و اگر این امر خدشه دار شود، همه باید تأثیرات منفی آن را تحمل کنند.

سفیر کشورمان از اینکه این قطعنامه از سوی کشور‌هایی ارائه شده که یا دارنده سلاح هسته‌ای هستند و یا اینکه میزبانی چنین سلاح‌های مخرب و کشنده‌ای را بر عهده دارند ابراز تاسف کرد و افزود: آیا این به سخره گرفتن تمامی هنجار‌ها و قواعد بین المللی نیست که چنین کشور‌هایی نگرانی پادمانی دارند؟! از سوی دیگر، همین سه کشور تاکنون گام‌های ملموس و عملی برای اجرای تعهدات خود تحت برجام برنداشته اند و این بی عملی آن ها، در کنار اقدامات مخرب و غیرقانونی و یکجانبه رژیم آمریکا، موجب شده است تا آینده برجام در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد. چنانچه نمی‌توانید گامی برای نجات برجام بردارید، حداقل شرایط را پیچیده‌تر و دشوار‌تر نکنید؟! بی عملی شما در اینجا نیاز است که ظاهرا از همین هم ناتوان هستید.

وی افزود: باید به این نکته مهم اشاره کنم که ما وضعیت موجود را دامی آمریکایی- اسرائیلی نیز تلقی می‌کنیم که ظرف دو سال گذشته نه تنها از هیچ تلاشی برای ویرانی برجام فروگذار نکردند، بلکه از انواع فشار‌ها بر آژانس، از جمله با ارائه ادعا‌های واهی و بی اساس، استفاده کردند تا مسیر صحیح همکاری‌ها را منحرف کرده و توجهات را از عدم پایبندی به تعهدات بین المللی مرتبط خود یا خارج ماندن از ترتیبات و اسناد مهم بین المللی مرتبط با خلع سلاح و کنترل تسلیحات، تغییر جهت دهند.

غریب آبادی تصریح کرد: این که اظهار شود این قطعنامه برای حمایت از نظام پادمانی و راستی آزمایی آژانس است، خود یکی از تناقضات مهم در رفتار و عمل هم آژانس و هم بانیان این قطعنامه است. اگر می‌خواهید رژیم پادمان و راستی آزمائی حفظ شود و به مخاطره نیفتد، به شما توصیه اکید می‌کنیم که یک رهیافت حرفه‌ای و بی طرفانه اتخاذ کنید.

وی عنوان کرد: این که از یک سو، گزارش اجرای پادمان ۲۰۱۹ مدیرکل و همچنین گزارش وی در مورد اجرای پادمان در شرایط کووید ۱۹ حاکی از وجود مشکلات عدیده پادمانی در تعدادی از کشور‌ها یا عدم ارائه مناسب همکاری است، و از سوی دیگر، دبیرخانه آژانس و نهاد‌های سیاستگذار آژانس، به ویژه شورای حکام، در مورد وضعیت رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی که هیچ بازرسی را نمی‌پذیرند در وضعیت بی اقدامی به سر می‌برند، حاکی از یک استاندارد دوگانه و رهیافت تبعیض آمیز دارد.

سفیر کشورمان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران پروتکل الحاقی را داوطلبانه و موقت بر اساس تعهد سیاسی خود ذیل برجام اجرا می‌کند و از آنجایی که به تصویب آن نرسیده است، به هیچ عنوان آن را یک تعهد حقوقی در نظر نمی‌گیرد.

وی افزود: این قطعنامه نه موجب ترغیب ایران به ارائه دسترسی به آژانس بر اساس ادعا‌های واهی و بی اساس می‌شود و نه موجب اعمال فشار به آن. جمهوری اسلامی ایران، این قطعنامه را کاملا رد می‌نماید و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد نمود که مسئولیت و عواقب آن، بر عهده بانیان چنین قطعنامه‌ای خواهد بود.

غریب آبادی در پایان چند نصیحت جدی برای دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرد و افزود: به حدود اختیارات خود پایبند باشید؛ قدردان همکاری‌های ایران و آژانس باشید؛ مأموریت خود را حرفه‌ای و مستقلانه و بی طرفانه اجرا کنید؛ با گزارش ها و مواضع عجولانه خود محملی برای سوء استفاده کنندگان و کسانی که دستورکار سیاسی دارند، فراهم نکنید؛ به شیوه‌ای عمل کنید که متهم به فروپاشی آخرین سنگر چندجانبه گرایی در وین و نابودی برجام نشوید.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *