shampoo

نقش پررنگ ته جدولی‌ها در ضربات پنالتی؛

اولین پنالتی به نام مشهدی‌ها!

تا پایان هفته بیست و یکم لیگ برتر جمعا ۵۸ بار اعلام پنالتی شده که ۴۶ عدد از این پنالتی‌ها تبدیل به گل و ۱۲ پنالتی هم از دست رفته است.

با گذشت ۲۱ هفته از رقابتهای لیگ برتر، (با احتساب یک بازی عقب افتاده بین استقلال و فولاد) جمعاً ۱۶۷ دیدار برگزار شده که در این تعداد بازی داوران ۵۸ بار به نشانه پنالتی در سوت خود دمیده‌اند. از این تعداد پنالتی، ۱۲ ضربه پنالتی از دست رفته و ۴۸ بار تیم‌های مختلف با استفاده از این موقعیت به گل رسیده‌اند.

اولین و آخرین پنالتی

اولین پنالتی فصل در هفته دوم مسابقات به وقوع پیوست. این ضربه پنالتی در دیدار بین دو تیم شهرخودرو و شاهین بوشهر به نفع شهرخودرو اعلام شد که با ضربه اکبر صادقی به گل تبدیل شد. آخرین پنالتی لیگ هم در هفته بیست و یکم و در دیدار بین پارس جنوبی و تراکتور به سود تیم پارس جنوبی اعلام شد که این پنالتی هم توسط نیما انتظاری برای پارس به گل تبدیل شد.

پنالتی گیر ترین تیم

شاید عجیب باشد اما پنالتی گیر ترین تیم‌های لیگ، ۳ تیم پایین جدولی گل گهر سیرجان، پارس جنوبی و پیکان هستند. ۳ تیمی که در پایین جدول حضور داشته و برای بقا در این مسابقات تلاش می‌کنند. سیرجانی‌ها در این فصل ۷ بار صاحب ضربه پنالتی شدند که به جز یک بار، سایر پنالتی‌های خود را تبدیل به گل کردند. تنها پنالتی از دست رفته گل گهر به دیدار مقابل تراکتور باز می‌گردد که امین پورعلی آن را از دست داد.

مهرداد عبدی با گل کردن ۴ ضربه پنالتی برای گل گهر، بهترین پنالتی زن این تیم است. مهران گلزاری و بهنام برزای هم دیگر بازیکنانی هستند که از روی نقطه پنالتی موفق به گلزنی شده‌اند. پارس جنوبی جم هم ۷ بار مقابل حریفانش صاحب ضربه پنالتی شده است که آنها هم تنها یکبار از این موقعیت سود نبرده و در ۶ مورد پنالتی‌های خود را تبدیل به گل کردند. تنها پنالتی از دست رفته این تیم مقابل صنعت نفت و توسط محمد ابراهیمی بوده است.

محمد نوری با گل کردن ۴ ضربه پنالتی بهترین پنالتی زن آنها است و نیما انتظاری به همراه جلال الدین علیمحمدی نیز دیگر نفراتی هستند که از روی نقطه پنالتی به گل رسیده‌اند.

پیکان انتهای جدولی هم تاکنون ۷ بار صاحب ضربه پنالتی شده که آنها هم به جز یکبار، سایر پنالتی‌های خود را تبدیل به گل کرده‌اند. تنها پنالتی از دست رفته پیکان مقابل استقلال و توسط شهریار مقانلو بوده است. همین بازیکن با گل کردن ۵ ضربه پنالتی هم بهترین پنالتی زن پیکان و هم بهترین پنالتی زن لیگ برتر تا پایان هفته بیست و یکم است. بعد از این ۳ تیم، پرسپولیس و ماشین سازی هم هر کدام با گرفتن ۵ ضربه پنالتی، دیگر تیم‌های پنالتی گیر برتر هستند.

پنالتی ده ترین تیم

پیکان که یکی از ۳ تیم پنالتی گیر مسابقات است، با دادن ۸ پنالتی به حریفان، یکی از دو تیمی است که بیشترین خطای پنالتی را مرتکب شده است. تنها یکی از پنالتی‌هایی که پیکان به حریفان داده گل نشده و این اتفاق مقابل تراکتور افتاد که اشکان دژآگه پنالتی را از دست داد.

شاهین بوشهر نیز مثل پیکان ۸ بار مقابل حریفان خطای پنالتی داده که هر ۸ بار دروازه آنها از روی نقطه پنالتی باز شده است. صنعت نفت با ۶ خطای پنالتی مقابل حریفان دومین تیم پنالتی ده لیگ برتر است و ذوب آهن به همراه ماشین سازی با ۵ خطای پنالتی در رده بعدی هستند.

پنالتی خراب کن ترین

تاکنون ۱۲ ضربه پنالتی در لیگ برتر از دست رفته که سهم سپاهان با ۲ پنالتی بیش از سایرین است تا این تیم مدعی اصفهانی پنالتی خراب کن ترین تیم فصل باشد. سپاهانی‌ها یک پنالتی مقابل ماشین سازی توسط جورج ولسیانی از دست دادند و یکبار هم توسط استنلی کی روش مقابل پارس جنوبی پنالتی شأن از دست رفت.

تیم‌هایی هم که بیشترین پنالتی مقابل آنها از دست رفته، ذوب آهن و صنعت نفت با دو پنالتی هستند. صنعت نفت مقابل ذوب آهن و پارس جنوبی مرتکب خطای پنالتی شدند که آن دو پنالتی از دست رفت. ذوبی ها هم مقابل نفت مسجد سلیمان و نساجی مرتکب خطای پنالتی شدند که آن دو پنالتی تبدیل به گل نشد.

سایر پنالتی‌های از دست رفته عبارت است از؛ علی علیپور از پرسپولیس مقابل ماشین سازی، ساسان انصاری از تراکتور مقابل گل گهر، وحید محمدزاده از ذوب آهن مقابل صنعت نفت، محمد ابراهیمی از پارس جنوبی مقابل صنعت نفت، حسین ابراهیمی از نفت مسجد سلیمان مقابل ذوب آهن، محمد عباس زاده از نساجی مقابل ذوب آهن، امین پور علی از گل گهر مقابل تراکتور، اشکان دژآگه از تراکتور مقابل پیکان، علی کریمی از استقلال مقابل پرسپولیس و شهریار مقانلو از پیکان مقابل استقلال.

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *