مشهد، میزبان سومین هفته فرهنگی فیلم‌های اروپایی

قاسم شمسایی

رئیس انجمن فرهنگی سفارت اتریش گفت: مشهد به همراه شهرهای بابل، تهران، تبریز، اصفهان، کرمان، کیش و شیراز میزبان سومین هفته فرهنگی فیلم‌های اروپایی خواهد بود.

الکساندر ریگر با اشاره به فیلم‌های انتخاب شده این رویداد افزود: فیلم‌های انتخاب شده، فیلم‌های برجسته ای هستند که پیش از این (بعضاً) در اسکار نامزد جایزه شده‌اند یا جوایزی از جشنواره‌های مختلف کسبکرده‌اند.

وی ادامه داد: هفته فیلم اروپایی به شکل کنونی از سال ۲۰۱۷ برگزارمی‌شود؛ هر چند قبل از آن نیز در سال‌های اخیر طرح‌هایی در زمینه فیلموجود داشته است. این هفته در سال جاری با افزایش ۲۰ درصدیکشورهای شرکت‌کننده در هشت شهر ایران و با مشارکت سینمای هنر وتجربه برگزار می‌شود.

ریگر تصریح کرد: در اولین دوره در سال ۲۰۱۷ فیلم‌هایی از ۱۲ کشورعضو اتحادیه اروپا انتخاب و طی یک هفته در تهران و تبریز به نمایشگذاشته شد. سال قبل فیلم‌هایی از ۱۵ کشور در ۶ شهر اکران شد. امسالنیز فیلم‌هایی از ۲۰ کشور (اتریش، بلغارستان، بلژیک، قبرس، دانمارک،فنلاند، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، نروژ، هلند، لهستان، پرتغال،سوئد، اسلونی، اسلواکی، اسپانیا، سوئیس و انگلستان) در هشت شهر بهنمایش درخواهند آمد، به این ترتیب افزایش ۲۵ درصدی را هم در تعدادکشورهای مشارکت کننده و هم در شهرهایی که فیلم‌ها در آنها به نمایشدر می‌آید، داشته‌ایم.

نفر دوم سفارت اتریش در تهران در مورد دیگر رویدادهای همزمان با هفتهفیلم اروپایی گفت: همچنین در کنار نمایش فیلم سعی می‌کنیم تعدادی ازکارگردانان و تهیه کنندگان فیلم‌ها را برای برگزاری جلسات و دیدار باعلاقمندان به هنر سینما به ایران دعوت کنیم. چهار کارگردان از کشورهایقبرس، هلند، سوئد و سوئیس به ایران می آیند که قرار است برای برگزاریکارگاه‌های آموزشی، آشنایی و دیدار با سینماگران ایرانی و همکاری‌هایآتی با آنها با همتایان ایرانی خود رایزنی کنند.

وی در مورد زمان هفته فیلم اروپایی نیز توضیح داد: هفته فیلم اروپایی ۸ ژوئن (شنبه / ۱۸ خرداد) در خانه هنرمندان با حضور مقامات ایرانی وسفرای کشورهای اروپایی آغاز شده است

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *