اجرای ۱۲ هزار واحد مسکونی در طرح بازآفرینی بافت‌های فرسوده در خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی گفت: در اجرای طرح بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهری ۱۲ هزار واحد مسکن در سطح استان انجام می‌شود.

علیرضا رشیدیان در جلسه ستاد باز آفرینی شهری پایدار استان، اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در برنامه ششم برای موضوع باز آفرینی بافت‌های فرسوده 79 هزار میلیارد ریال اعتبار برآورد شده تا این طرح در سطح مطلوبی اجرایی شود.

وی عنوان کرد: بر اساس اعلام وزیر راه و شهرسازی تاکنون خراسان رضوی تنها استانی است که برنامه جامع خود را در این حوزه تهیه و ارائه  کرده است.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلاتی که در سطح شهرهای استان به ویژه شهرهای بزرگ و تاریخی چون مشهد، نیشابور، سبزوار، کاشمر و تربت حیدریه به دلیل قدمت و گستردگی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری داریم امید است بتوانیم از این ظرفیتی که در برنامه ششم دیده شده و توجه و تاکید ویژه رئیس جمهوری در برنامه ششم توسعه به خوبی برای ارتقا وضعیت ساخت وسازهای شهری بهره گیریم.

رشیدیان با بیان اینکه طرح‌ها تهیه و برای وزارت راه و شهرسازی ارسال شده است، افزود: مباحثی در بحث تقسیم کار بین شهرداری‌ها، دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها و بخش خصوصی بود داشت که شفاف‌سازی شد.

وی اضافه کرد: مقرر شد برای طرح‌های حاشیه شهر و پیرامون حرم مطهر رضوی و بافت‌های فرسوده ناکارآمد داخل شهری راهکارهای مربوطه را مشخص کنیم.

رشیدیان بیان کرد: در مجموع احداث 12 هزار واحد در برنامه اجرایی قرار گرفت و مقرر شد با تامین اعتبارآغاز شود.

وی تاکید کرد: همچنین 6000 واحد از آ‌ن‌ها به ساکنین این بافت‌ها به صورت بلاعوض در مقابل مسکن‌هایشان واگذار می شود و 6000 واحد دیگر به متقاضیان مسکن اول با تسهیلات ارزان قیمتی که برای آن‌ها تهیه شده اختصاص می‌یابد.

استاندار خراسان رضوی گفت: با استقبال خوب مسکن اولی‌ها بتوانیم خیلی سریع موضوع را به سرانجام برسانیم و بر اساس آمار بانک مسکن هم اکنون بیش از 24 هزار و 600 نفر در صندوق یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند که افقی روشن هم برای سرمایه‌گذاران و هم برای دستگاه‌های مختلف است تا کار اجرایی سریع‌تر شروع شود.

رشیدیان افزود : یکی از اقدامات اجرایی مهم هم شناسایی زمین‌های دولتی قابل واگذاری در این مناطق و واگذاری آن‌ها به بخش‌های مربوطه است تا پروژه سریع‌تر اجرایی شود.

وی عنوان کرد: سرمایه‌گذارانی که برای ساخت و ساز در این حوزه سرمایه‌گذاری می کنند با توجه به عدم پیش‌بینی برای برنامه دو ساله ساخت مشکلاتی داشتند طی جلسه امروز ستاد در این حوزه برنامه‌ریزی شد و مقرر گردید برای دو سال مدت زمان ساخت پروژه‌ها در مشهد  50 میلیون و برای شهرستان‌ها 40 میلیون تومان تسهیلات با سود 9 درصد به سازنده تعلق می‌گیرد .

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: پس از آن در بحث تسهیلات مسکن یکمی‌ها با 6 درصد تسهیلاتی که به این افراد داده می‌شود، این تسهیلات سازندگان  جایگزین می‌شود.

انتهای خبر/

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *