آقای قابل اعتماد

درخشش داوران ایرانی در جام جهانی روسیه این امیدواری را به وجود آورده که روزهایی بهتری هم در انتظار علیرضا فغانی، محمدرضا منصوری و رضا سخندان خواهد بود.

فیفا در دور اول بازی‌ها با سپردن قضاوت بازی آلمان-مکزیک به داوران ایرانی اعتماد خود را به فغانی و همکارانش نشان داد. در این دور بازی اسپانیا-پرتغال مهم‌ترین دیدار بود، چون این بازی درگروه ایران برگزار می شد انتخاب فغانی امکان پذیر نبود. بازی افتتاحیه جام هم‌جذاب ترین دیدار به شمار می‌رفت. آنجا هم چون یک پای دیدار یک تیم آسیایی بود نمی‌شد از فغانی استفاده کرد. با حذف این دو دیدار بازی آلمان-مکزیک مهم‌ترین بازی به شمار می‌رفت که به فغانی، سخندان و منصوری رسید و تیم ایرانی به خوبی ماموریتش را انجام داد.

بازی دوم فغانی هم یک بار دیگر ثابت کرد که فیفا روی او چه حسابی باز کرده است. تیم‌های داوری در مرحله گروهی معمولا دو قضاوت انجام دادند. همین که برای فغانی به جای بازی‌های روز دوم، بازی روز سوم برگزیده شد نشان دهنده اهمیت کار اوست. این بازی هم یکی از بازی‌های مهم روز آخر گروهی بود که به تیم داوری ایرانی رسید، بازی برزیل-صربستان.

تیم داوری ایرانی با عملکرد خوب در بازی برزیل-صربستان به پیش‌روی خود در جام‌جهانی ادامه داد. اوج اعتماد فیفا به فغانی و همکارانش در شروع مرحله حذفی جام جهانی نمود پیدا کرد.

فرانسه-آرژانتین مهم‌ترین دیدار این مرحله بود و ایرانی‌ها برای قضاوت این بازی مهم انتخاب شدند. انتخاب فغانی برای بازی امروز آن هم در شرایطی که تنها سه روز از قضاوت او در بازی برزیل-صربستان می‌گذرد نشان دهنده کیفیت بالای داوری او و اهمیتی است که فیفا به تیم داوری ایرانی می‌دهد.

کسی انتظار نداشت فغانی پس از سه روز دوباره در میدان حاضر شود، نکته مهمی که حتی مارکوس مرک، داور مشهور آلمانی هم به آن اشاره کرد.

شاید در تاریخ جام جهانی معدود داورانی باشند که در یک دوره بازی هر سه غول فوتبال جهان برزیل، آرژانتین و آلمان را قضاوت کرده باشند.

طبق نمراتی هم که سایت‌های ارزیابی داوران اعلام می‌کنند فغانی تا اینجای کار یکی از داوران برتر جام بوده است. او و داور هلندی(بیرون کیوپرس) از نظر بیشتر مفسران بهترین عملکرد را داشتند که در این میان شانس فغانی برای قضاوت بازی‌های مهم بیشتر است چراکه از داور هلندی نمی‌توان برای قضاوت بازی‌هایی که یک طرف آن یک تیم اروپایی است استفاده کرد. فرضا اگر برزیل و یک تیم اروپایی به فینال برسند فغانی شانس بسیار بالایی برای قضاوت فینال خواهد داشت.

فراموش نشود او سابقه قضاوت در فینال المپیک، جام ملت‌های آسیا و جام جهانی باشگاه‌ها را دارد.

فینال هم اگر به فغانی نرسد مطمئنا برای او می‌توان یکی دو بازی مهم دیگر در ادامه جام در نظر گرفت.

او آقای قابل اعتماد فیفاست.

 

انتهای خبر/

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *