سهم دولت برای برقی کردن قطار تهران – مشهد واریز شد

عضو هیات مدیره راه آهن جمهوری اسلامی گفت: اجرای طرح برقی کردن قطار تهران- مشهد با تامین 15 درصد سهم دولت از کل مبلغ فاینانس به مبلغ 10 هزار میلیارد ریال و واریز آن به حساب بانک صنعت و معدن، آغاز شد.

سعید رسولی، در جمع خبرنگاران مشهدی با اشاره به هزینه 1.7 میلیارد یورویی اجرای این طرح افزود: آغاز این طرح به نوعی طلیعه توسعه راه آهن کشور و برقی کردن سایر خطوط به حساب می آید.

وی همچنین گفت: در عمل به اصل 44 قانون اساسی، تاکنون تمامی واگن های مسافری راه آهن به بخش خصوصی واگذار شده و واگن های باری نیز به جز بخشی از آن، در اختیار بخش غیردولتی قرار گرفته است.

رسولی به فعالیت سامانه 5149 برای گزارش تخلفات در بخشهای دولتی و واگذارشده به بخش خصوصی راه آهن اشاره و تاکید کرد: خراب بودن سامانه صوتی و تصویری، مشکل تهویه واگن ها و نیز تاخیر قطارها موجب پرداخت بخشی از بهای بلیت به مسافر خواهد شد و مردم باید حقوق خود را مطالبه کنند.

عضو هیات مدیره راه آهن اظهار کرد: ایستگاههای راه آهن در تمام دنیا علاوه بر جابه جایی بار و مسافر، به عنوان نمادهای هویت بخش شهری نقش آفرینی دارند و ایستگاههای امروزی مراکز تجاری، اقامتی و تفریحی را نیز در خود جای می دهند، لذا تجهیز و توسعه ایستگاه های راه آهن در دستور کار راه آهن جمهوری اسلامی قرار دارد.

وی گفت: در گذشته تصمیم های اشتباهی برای تاسیس ایستگاه ها با فاصله زیاد در بیرون شهرها گرفته شده است و هم اکنون در حال اصلاح این موارد از جمله در ایستگاه راه آهن همدان هستیم.

این مقام مسئول بیان کرد: وجود ایستگاه های راه آهن در شهرها مزاحمتی برای ترافیک آنها ندارد و آنچه در همه شهرهای توسعه یافته مشاهده می شود زندگی مسالمت آمیز راه آهن با جریان زندگی شهری است البته در این راستا به راه آهن اجازه داده شد از طریق مشارکت غیردولتی به زیباسازی ایستگاههای شهرها اقدام کند.

وی افزود: باید شبکه های حمل و نقلی به گونه ای در کنار ایستگاه راه آهن قرار گیرند که مسافر بتواند با استفاده از حمل و نقل عمومی شهری و بین شهری براحتی بین مبدا و مقصد جا به جا شده و با بهره گیری از این خدمات، به صورت یک پارچه از مبدا به مقصد طی مسیر کند.

عضو هیات رئیسه راه آهن جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: روزانه 540 هزار خودرو از مناطق حومه تهران به پایتخت تردد می کنند که اگر خطوط حومه ای این کلان شهر توسعه پیدا کند طبیعتا موجب تردد کمتر خودرو در این شهر آلوده خواهیم بود، به علاوه عمده تصادفات جاده ای نیز در مناطق حومه ای شهرها رخ می دهد که با توسعه راه آهن حومه ای از این آمار کاسته می شود.

رسولی گفت: یک مشاور خارجی جهت توسعه و طراحی ایستگاههای راه آهن کشور به کار گرفته شده و شرکت معتبر دیگری حدود 2 سال است که با هدف اصلاح ساختار سازمانی و نوع مدیریت در مجموعه راه آهن کشور با این شرکت همکاری می کند.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *