cdi

«حذف نرده‌ها» در انتظار یک دستور امنیتی

دستور برچیده شدن نرده‌های بین مردم و مسئولان در نماز جمعه تبدیل به یک موج شده و با استقبال همراه شده است. در شماره های پیشین به این موضوع اشاره کردیم. در ادامه این مطلب واکنش تعدادی از فعالین سیاسی را به این موضوع که در گفت و گو با خبرآنلاین مطرح شده می‌خوانید.

 

قرار نبود نرده‌های نمازجمعه دائمی باشد

آیت الله هاشم هاشم‌زاده هریسی درباره برداشتن شدن نردهای بین مردم و مسئولان در نمازجمعه های تبریز و استقبال آن از سوی برخی چهره های روحانی گفت: باید به کسی که این کار را کرد آفرین گفت چون وقتی فاصله بین جامعه و مسئولان کم شود آثار خوبی خواهد داشت بنابراین اتفاق خوب و مبارکی است و باید قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه کشیدن نرده بین مسئولان و مردم در نمازجمعه از بدعت های اجتماعی بود که جنبه دینی هم پیدا کرد، افزود: اوایل انقلاب منافقین اقدام به ترور، کشت و کشتار و ایجاد ناامنی کردند بنابراین به طور موقت این نرده ها را در نمازجمعه کشیدند اما بعد که منافقین ساقط و ناامنی ها رفع شدند و امنیت بسیار ریشه داری در کشور به وجود آمد، این اقدام موقتی و موردی متأسفانه ادامه پیدا کرد و ماند.

 

امامان جمعه از خودشان اختیاری ندارند

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده اصولگرای مجلس دهم وقتی می‌خواست درباره حذف نرده ها از نماز جمعه صحبت کند پای امنیت را پیش کشید و گفت: امروز کلان شهرهای ما با مشکلات امنیتی مواجه هستند و اگر نرده ای وجود دارد به این دلیل است؛ لذا امامان جمعه در این موضوع از خودشان اختیاری ندارند.

وی اضافه کرد: به نظرم ائمه جمعه از ابتدای امر هم به این موضوع راضی نبودند و این الزام امنیتی بود که باعث شد چنین مسئله ای مطرح شود. امروز هم باید دستگاه های امنیتی تعیین کنند که این نرده ها باشد یا نباشد؛ اگر انها مجوز حذف نرده را صادر کنند که ائمه جمعه از خدایشان هم هست که این فاصله کمتر شود.

به گفته پژمانفر همواره یکی از خواسته های ائمه جمعه از دستگاه های امنیتی که در گرده همایی ها مطرح می‌شده، برداشتن نرده ها بوده است . او گفت: ائمه جمعه همواره گفته اند حذف نرده ها از یک سو باعث می‌شود رفت و آمد ما آسان تر شود و از سوی دیگر عاملی خواهد شد تا رابطه ما با مردم شفاف تر و نزدیک تر شود. بنابراین در این موضوع باید دستگاه های امنیتی وارد شوند.

وی درباره مثمر ثمر بودن این امر در راستای جذب جوانان به نمازهای جمعه گفت: اینکه برخی می‌گویند جمعیت نماز جمعه ها کاسته شده است و یا جوانان کمتر حاضر می‌شوند را اصلا قبول ندارم.

 

امنیتی که ضد خودش می‌شود

حجت الاسلام احمد مازنی نماینده اصلاح طلب مردم تهران هم درباره حذف نرده های نماز جمعه ماجرا را از ابتدا تعریف می‌کند و ریشه آن را سال‌های دهه 60 می‌دادند. او می‌گوید: سال های اول انقلاب رابطه بین مردم و مسئولین بسیار خوب بود و حتی امام بدون واسطه با مردم در ارتباط بود از سال 60 که جریان های ضد انقلاب در کشور وارد فاز نظامی شدند و ترورهایی که انجام شد به گونه ای که ما در تقویم ایران روزی بدون شهید ترور نداریم؛ اگر هم بخواهیم مثال بزنیم واقعه هفتم تیر، 8 شهریور و … نمونه بارز آن بود.کسی تصور نمی کرد با یک سهل انگاری آیت الله بهشتی دیگر در میان ما نباشد اما دیدیم ترور شد لذا این اتفاقات مسوولین را به فکر انداخت تا جانب احتیاط را بیشتر رعایت کنند و در این راستا تدابیری را برای حفاظت بیشتر در نظر گرفتند. اما کم کم این امنیت و حفاظت به تشریفات و ضد خودش تبدیل شد. لذا دیگر برای مردم این فاصله قابل قبول نبود .

مازنی گفت: اینکه امروز دستور به برداشتن این نرده ها می‌دهند امری پسندیده است البته لازم است تذکری داده شود که مراقب باشند به سال های دهه 60 باز نگریم. بهتر است حوادث روز حمله تروریستی به مجلس را در خاطر داشته باشیم که همه بی‌خبر بودیم و به یکباره تروریست ها تا داخل مجلس پیش آمدند.

او در پاسخ به این سوال که آیا فاصله و گپی که ایجاد شده است بین مردم و مسوولین و مردم و ائمه جمعه با نرده برداشتن ها پر می‌شود گفت:مارکس می‌گوید احساس فقر از خود فقر خطرناک‌تر است. چرا می‌گویید گپ ایجاد شده است؟ اندازه این فاصله را با چه معیاری می‌گویید فاصله وجود دارد؟ ما اگر می‌خواهیم نظر واقعی مردم را بدانیم باید یک نظرسنجی دقیق بگذاریم و یا از طریق رفراندوم و انتخابات به نتیجه قطعی برسیم.

او در ادامه گفت: البته من اصل این موضوع را که اعتماد آسیب دیده است را می‌پذیرم اما به نظرم این نرده برداشتن ها یک حرکت نمادین است که به واسطه آن جامعه پالس می‌دهیم و می‌گوییم در کنار شما هستیم.

مازنی اشاره ای به اعتراضات اخیر کرد و گفت: در همان زمان که اعتراضات برگزار شد و با وجود آنکه برخی از معترضین ضد حکومت شعار دادند اما دیدیم مسوولین و برخی ائمه جمعه به میان آنها رفتند و برای آنها سخنرانی کردند این ها حرکات نمادین اما مثبت است. ما هرچقدر بتوانیم از این پالس ها به جامعه بفرستیم در مسیر درست قدم گذاشته ایم البته این را هم بگویم نباید به آنها اکتفا نکنیم.

مازنی هرچند گفت این حرکت نمادین به تنهایی نمی توانید کاری از پیش ببرد اما این رفتارها را شایسته تقدیر دانست و با اشاره به شخصیت حجت الاسلام آل هاشم گفت: شخص اقای آل هاشم شخصیت مردمی دارد زمانی قرار بود بازی فوتبالی در ورزشگاه تبریز انجام شود و در آن زمان همه می‌گفتند گه قرار است شلوغ شود و شعارهای هنجارشکنانه سر داده شود اما ایشان اصرار کرد به ورزشگاه برود درحالی که عرف جامعه چندان به خود ندیده است که فردی ملبس به لباس روحانیت به تماشای فوتبال در ورزشگاه بنشیند اما ایشان رفت و اتفاقا همه چیز به خوبی تمام شد. لذا قطعا این رفتارها تاثیرگذار خواهدد بود.

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *