نشست فعالان اقتصادی ایران و افغانستان در گمرک اسلام قلعه

نشست مشترک فعالان اقتصادی ایران و افغانستان روز شنبه در گمرک اسلام قلعه کشور افغانستان برگزار شد.

فرماندار تایباد در این نشست گفت: هدف از این نشست دستیابی به همدلی است که در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته و این برنامه‌ها و مراودات در اولویت سیاست‌های 2 کشور قرار دارد.

حسین شرافتی‌راد شتاب بخشی به روند صادرات از ایران به افغانستان را ضروری دانست و افزود: هم اکنون یک سوم نیاز بازار کشور افغانستان از طریق مرز دوغارون تامین می‌شود و 57 درصد کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی از این مرز صادر گردد.

وی اظهار کرد: توسعه روابط استان خراسان رضوی با کشورهای همسایه به سبب اشتراکاتی که وجود دارد به نفع طرفین است و مسیر رشد استان را نیز فراهم می‌کند.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استانداری هرات افغانستان نیز در این نشست گفت: طی چند سال اخیر گام‌های موثر در راستای توسعه روابط و همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان برداشته شده که در این زمینه دولت افغانستان توانسته است تجارب خوبی از دولت ایران در همه زمینه‌ها کسب کند.

احمد شعیب معصومی افزود: مسئولان جمهوری اسلامی ایران و دولت افغانستان مشترکات فرهنگی را سرمایه ای بزرگ برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی 2 کشور می‌دانند و از هر گونه ابتکارات در این زمینه به طور متقابل حمایت می‌شود.

وی اظهار کرد: استان خراسان رضوی و مرز دوغارون نقش به سزایی در اقتصاد و رونق بازارهای کشور افغانستان دارد و روزانه بیش از 300 دستگاه کامیون ترانزیت از طریق این مرز ایران وارد کشور افغانستان می‌شود.

وی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 740 هزار تن انواع کالای ترانزیت شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در قالب 38 هزار کامیون ترانزیت وارد کشور افغانستان شده که نشان از بازار پسندی محصولات ایرانی در افغانستان است.

معصومی افزود: روزانه بیش از 12 هزار تن انواع کالا از گمرک مرزی دوغارون وارد گمرک اسلام قلعه کشور افغانستان می‌شود.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *