جوانان با داشتن مدرک دانشگاهی برای یک کارگری ساده در صف‌های طولانی انتظار و نوبت‌های چندماهه می‌ایستند

تحصیلکردگان در صف کارگری!

کارشناسان معتقدند با توجه به نرخ بالای بیکاری در بین جوانان تحصیل‌کرده، لازم است در دولت آتی برای ایجاد فرصت‌های شغلی و اقتصادی فکری اساسی شود. چراکه اگر پدیده بیکاری کم اهمیت تلقی شود، به تدریج امنیت جامعه نیز در معرض خطری جدی قرار خواهد گرفت. البته بد نیست اشاره‌‎ای داشته باشیم که موضوع اشتغال و معیشت چنان در هم تنیده است که بررسی این موضوع از این زاویه دیگر جای بحثی ندارد و در این بین کارگران را میتوان مظلوم‌ترین قشر در جامعه اقتصادی دانست که برای حداقل‌ها فعالیت می‌کنند.

لزوم فراهم کردن شرایط کار برای جوانان و کارآفرینان

در این خصوص مشاور کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با تاکید بر فراهم کردن شرایط کار برای همه آحاد جامعه به ویژه فارغ التحصیلان و کارآفرینان، گفت: امروز بسیاری از جوانان تحصیلکرده با داشتن مدرک دانشگاهی برای یک کارگری ساده در صف‌های طولانی انتظار و نوبت‌های چندماهه می‌ایستند تا بلکه در یک خط تولید یا مجموعه مشغول کار شوند، بنابراین انتظار داریم شرایط کسب و کار را آسان کنند و ظرفیت جوانان تحصیلکرده را به کار گیرند.

به گزارش روزنامه «صبح امروز» علی اکبر سیارمه در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر فراهم کردن شرایط کار برای آحاد جامعه به ویژه جوانان و کارآفرینان، اظهار کرد: در گذشته جلوی در ورودی کارخانجات تهران اتاقی قرار داشت که اتاق استخدام بود و هر روز هرکسی که مراجعه می‌کرد و درخواست کار داشت اسم‌ خود را می‌نوشت و بر اساس مهارت‌ها و توانمندی‌هایش مشغول کار می‌شد و شرایط کار برای کارجویان مهیا بود ولی امروز ایجاد شغل و پیدا کردن آن سخت و دشوار شده است، بنابراینانتظار داریم شرایط ایجاد اشتغال برای جوانان و فارغ‌التحصیلان و همه کارآفرینان و کسانی که در صدد ایجاد کسب و کار هستند، فراهم شود و از ظرفیت جوانان غافل نشویم.

افراد تحصیلکرده در صفهای طولانی کارگری ساده

وی افزود: در گذشته کارگران از بسیاری امکانات در کارخانه‌ها مثل داشتن تعاونی مصرف، پاداش و سود تولید بهره مند بودند ولی متاسفانه امروز بسیاری از جوانان تحصیلکرده با وجود داشتن مدرک دانشگاهی برای یک کارگری ساده در صف‌های طولانی انتظار و نوبت‌های چندماهه می‌ایستند تا بلکه در یک خط تولید یا مجموعه مشغول کار شوند، بنابراین امیدواریم دولت آقای رئیسی با یک برنامه جامع ظرفیت‌های جوانان کشور را به کار گیرد و شرایط کسب و کار را آسان کند.

تعداد کمی از رانندگان وام کرونا گرفتند

مشاور کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در ادامه با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای بهبود معیشت و افزایش رفاه اقشار کارگری، خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته به دلیل نوسان نرخ ارز، شرایط اقتصادی و کرونا معیشت برای بسیاری از خانوارهای کارگری به سختی گذشت. در بحث بیمه بیکاری انتظار داریم حمایت بیشتری از کارگران صورت گیرد، به ویژه در بخش کارگران حمل و نقل و رانندگان که متاسفانه در ایام کرونا به دلیل داشتن بیمه خویش فرمایی، بیمه بیکاری شامل حالشان نشد و به جز تعداد اندکی از رانندگان، مابقی از دریافت وام و تسهیلات حمایتی کرونا چندان بهره مند نشدند.

رئیس کانون انجمن‌های صنف کارگری رانندگان استان قزوین درباره بهره مندی رانندگان از وام کرونا، گفت: پنج یا شش میلیون تومان وام چه نقشی در زندگی یک راننده دارد و آیا می‌تواند یک ماه زندگی خانواده او را بچرخاند؟ متاسفانه نتوانستیم در ایام کرونا رانندگان بیکار را تحت پوشش بیمه بیکاری قرار دهیم یا کاری کنیم که به همه آنها وام تعلق بگیرد اما اگر یک روز وقفه در فعالیت حمل و نقل جاده ای کشور ایجاد شود، فعالیت بخش‌های صنعت، بهداشت و درمان و  مهم تر از آن ارتزاق مردم دچار مشکل می‌شود.

تاثیرگذاری کرونا بر ۵۰ درصد فعالیت رانندگان بخش مسافر

به گفته وی درحال حاضر رانندگان بخش حمل و نقل مسافری به دلیل کرونا شدیدا با کمبود کار مواجهند چون بیشتر افراد با اتوبوس و یا وسایل نقلیه عمومی جابجا نمی‌شوند به همین دلیل ۵۰ درصد فعالیت رانندگان این بخش دچار رکود شده و این مساله در اشتغال و معیشت آن‌ها اثر گذار بوده است.

برقراری بیمه تکمیلی رانندگان کارگری

مشاور کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در پایان برقراری بیمه تکمیلی و توجه به بیمه تامین اجتماعی را از جمله مطالبات اصلی رانندگان کارگری عنوان کرد و گفت: انتظار داریم از ظرفیت‌های قانونی برای افزایش رفاه قشر آسیب پذیر کارگری به نحو شایسته استفاده شود و بیمه تکمیلی و درمان رانندگان کارگری مورد توجه قرار گیرد.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *