cdi

مرور مجله «Far Out» بر فیلمسازان برجسته؛

درخشش نام فرهادی در کنار سینماگران مطرح

بدون تردید اصلی‌ترین عامل تبدیل شدن یک فیلم‌نامه به یک فیلم سینمایی یا تلویزیونی، کارگردان است. به همین دلیل است که همواره، یک اثر تصویر متحرک را، به نام کارگردان آن می‌شناسند. به عقیده برخی، کارگردانی به معنای انتقال تجربیات به تماشگری است که تاکنون چنین اتفاقی که به تصویر در آمده را تجربه نکرده است! با این تعریف، فردي که بيشترين مسئوليت در قبال نحوه صحیح بازي بازيگران ، تصوير و صداي فيلم را بر عهده دارد کارگردان است که کلیه هماهنگي و انجام امور ساخت يک فيلم به صورت مستقيم و گاها غير مستقيم زير نظر او انجام مي شود و حلقه اصلی موفقیت یک فیلم به شمار می‌رود.

گرچه تعداد زیادی کارگردان با یک فیلم بسیار موفق داریم اما معدود سینماگرانی تاکنون توانسته‌اند در همه آثار خود سطحی بالا از کیفیت را حفظ کنند.

به گزارش روزنامه «صبح امروز» و به نقل از ایسنا، مجله انگلیسی «Far Out» در گزارشی به مرور فیلمسازانی پرداخته که به اصطلاح فیلم بد نمی‌سازند و آثار آنها همگی به درجه‌ای از موفقیت دست یافته اند، بر خلاف کارگردانی که شاید یک شاهکار سینمایی در کارنامه خود داشته باشند اما نتوانستند روند موفقیت خود را در ادامه فعالیتشان به پیش ببرند.

مارتین اسکورسیزی

«مارتین اسکورسیزی» اولین نامی است که در میان این کارگردانان به ذهن خطور می‌کند، گرچه فیلم‌هایی چون «هوانورد» و «سکوت» از ساخته‌های این کارگردان 78 ساله به عقیده برخی اندکی طولانی مدت و سانتیمامتال به نظر برسد اما به هیچ عنوان فیلم‌های بدی نیستند و دیگر آثار او در فهرست برترین فیلم‌ها قرار می‌گیرند. «اسکورسیزی» در طول دوران فعالیت خود در سبک‌های مختلفی از «خیابان‌های پائین شهر» تا «جزیره شاتر» فیلم ساخته و نقطه اشتراک همه ماجراجوایی سینمایی او کیفیتی آثاری است که با مخاطبان سهیم میشود.

کریستوفر نولان

«کریستوفر نولان» نیز از آن دسته سینماگرانی نیست که نه تنها که با حفظ تداوم همچنان فیلم‌های موفق و هیجان انگیز میسازد، بلکه معمولا پروژه‌های سینمایی خود را با بودجه‌ای کمتر از برآورد اولیه و زمانی زودتر از موعد برنامه ریزی آماده می‌کند و به همین دلیل هر استودیو فیلمسازی و تهیه کننده‌ای بی تاب همکاری با اوست. «نولان» که به خوبی نیاز مخاطب سینما را می‌شناسد و می‌داند در مقطع کنونی چه چیزی برای آنها سرگرم کننده است، از خلاق ترین کارگردانان تمام ادوار است.

اصغر فرهادی

«اصغر فرهادی» کارگردان ایرانی که دو جایزه اسکار بین المللی در کارنامه دارد، سینماگر مولفی است که در آثارش به عمق درون احساسات انسانی می‌پردازد و گرچه شاید در رادار همه فیلم دوستان قرار نداشته باشد، اما بهترین جا برای شروع تماشای آثار او فیلم «جدایی» است. پرداخت صادقانه و پراحساس فرهادی به موضوع انسانیت، تاثیرگذار و هنری است.

بونگ جون-هو

«بونگ جون-هو» دیگر کارگردان آسیایی حاضر در این فهرست است که سال گذشته با کسب اسکار بهترین فیلم با «اَنگل» توجهات را بیش از پیش به سمت خود جلب کرد اما این کارگردان کره‌ای پیش از سال 2020 نیز چندین فیلم کلاسیک و موفق چون «خاطرات قتل» و «سگ‌هایی که پارس می‌کنند گاز نمی‌گیرند» را نیز به سینما آورده بود. «جان هرت» بازیگر انگلیسی که در فیلم «برف شکن» با «بونگ جون-هو» بازی کرده پیش از این در اظهار نظری او را یکی از بهترین کارگردانانی توصیف کرده بود که تاکنون مقابل دوربینش رفته است. «بونگ جون-هو» کارگردانی است که در ساخت آثارش به روح فیلمنامه‌هایش بسیار وفادار است و به خوبی می‌داند چگونه با هدایت بازیگران، به فیلمنامه زندگی ببخشد.

کوئنتین تارانتینو

«کوئنتین تارانتینو» از کارگردانان کمال گرای سینماست که اعلام کرده پس از ساخت دهمین فیلم بلند خود از دنیای سینما خداحافظی می‌کند و کار خود را در عرصه ادبیات و یا نقد سینما پی خواهد گرفت. «تارانتینو» پیش از نهمین ساخته اش «روزی روزگاری در هالیوود» ساخت فیلم‌های موفقی چون «سگ‌های انباری»، «داستان عامه پسند»، «بیل را بکش»، «حرامزده‌های لعنتی» و «هشت نفرت انگیز» را در کارنامه سینمایی دارد.

برادران کوئن

برادران «کوئن» که از چیره دست ترین فیلمنامه نویسان هالیوودی نیز هستند و آثاری چون «جای برای پیرمردها نیست»، «فارگو»، «بارتون فینک»، «ای برادر کجایی؟» و … را به سینما آورده اند در کنار «دنیس ویلنوو» کارگردان فرانسوی- کانادایی، «مارتین مکدونا» و دو فیلمساز زن یعنی «کلی رایکارت» و «گرتا گرویگ» دیگر چهره‌های حاضر در فهرست کارگردانانی هستند که فیلم بد نمی‌سازند.

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *