cdi

چالش های پیش روی رئیس جمهور سابق برای بازگشت به پاستور؛

احمدی نژاد پشت سدهای خودساخته

علی روغنگران

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران از همان سال 92 که پاستور را ترک کرد تا به امروز تمام سعی خود را کرده که همانند دوران ریاستش بر قوه مجریه در صدر اخبار باقی بماند. یک روز به باراک اوباما نامه نوشت، روز دیگر در تایید آنجلینا جولی توئیت زد و روز دیگر از تلاش‌ها برای سوء قصد به جانش خبر داد و با رسانه هایی چون رادیو فردا و فاکس نیوز گفتگو کرد. ماندن در صدر اخبار و بازگشت به قدرت، رویای دور از دسترس احمدی نژاد در هشت سال گذشته بوده که وی در ابتدا تلاش کرد از طریق حمایت از کاندیدای مدنظر خود آن را محقق کند و زمانی که به در بسته خورد، حالا خود را تنها گزینه اصلح ریاست جمهوری معرفی می‌کند. او برای جذب قشر متوسط و تهی دست جامعه به خود، همواره سعی کرد تا خود را در کنار آن‌ها قرار دهد و بر ضد ثروت، قدرت و اشرافیت سخن بگوید و حتی بر علیه مسئولین نظام نیز اتهاماتی وارد کند، حربه‌ای که در سال 84 و 88 به او کمک کرد تا پیروز انتخابات شود. این در حالی است که احمدی نژاد به دلیل تخلفات خود و نزدیکانش در دوران 8 ساله ریاست جمهوری، همچنان در مظان اتهام است و معاون اول و مشاور او در زندان هستند. احمد خورشیدی آذر از نزدیکان محمود احمدی نژاد درحالی از ثبت نام قطعی رئیس‌جمهور سابق خبر داد که احمدی‌نژاد در سال 96 صراحتا از سوی رهبری برای حضور در انتخابات منع و شورای نگهبان نیز صلاحیت او را تایید نکرد. با این حال، اما نزدیکان او معتقدند ظرفیت هایش باید به منصه ظهور گذاشته شود و از آنجایی که مردم نیز به وی علاقه‌مند هستند باید در انتخابات مهمی همچون ریاست جمهوری حضور داشته باشد. غلامعلی حدادعادل نیز چندی قبل در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص حضور احمدی نژاد در انتخابات گفته بود: «تکیلف روشن است، بنابراین چندان تحت تاثیر موضع‌گیری و فضای مجازی و بودن و نبودن و برخی حرف‌زدن‌ها و اظهارنظر‌ها نباشید چرا که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد؛ دوره قبلی هم رخ نداد چه برسد به اینکه الان چهار سال هم گذشته و بدتر هم شده است. یعنی به هر دلیلی آن اتفاق نیفتاد این بار دلایل بیشتر است بنابراین درباره این مسئله نباید فکر کرد.»

احمدی نژاد نیز در جواب سخنان حدادعادل با اشاره به اینکه مگر کشور ارث پدرتان است، گفته بود: «آقایی که این حرف‌ها را زده است در سال 84 هم تا لحظه آخر انتخابات، با کمک دوستانش سنگین‌ترین فشار‌ها را به بنده آوردند تا به نفع کاندیدای مورد نظرشان انصراف دهم. در طول 16 سال اخیر یعنی قبل از سال 1384 تا امروز این آقا همیشه مخالف بنده بوده و به شدت علیه اینجانب فعال بوده است.»

نقوی حسینی فعال سیاسی اصولگرا نیز در رابطه با انتخابات 1400 و حضور احمدی‌نژاد گفت: «اگر جمهوری اسلامی ایران به دنبال افزایش مشارکت در انتخابات است باید احمدی نژاد را تایید کند اگر احمدی نژاد تایید شود درصد مشارکت بالا می‌رود چرا که پایگاه اجتماعی احمدی نژاد بسیار بالاست.»

طی سال‌های گذشته افراد زیادی از حلقه نزدیکان و همینطور حامیان محمود احمدی نژاد از او برائت جستند و از دایره موافقان وی خارج شدند. اما عبدالرضا داوری را می‌توان از جمله شاخص‌ترین افرادی دانست که در مدت زمان کمی که تا زمان انتخابات باقی مانده است نه تنها از محمود احمدی نژاد دوری کرده و از او برائت جسته بلکه به یکی از منتقدان رادیکال وی نیز تبدیل شده و اقدام به افشای آنچه در خلوت احمدی نژاد می گذرد کرده است. عبدالرضا داوری در چند ماه اخیر اما به آرامی از احمدی نژاد دور شد و اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرد که وظیفه دارد جامعه را از آنچه احمدی نژاد به آن فکر و عمل می کند آگاه سازد چرا که به باور داوری تناقضات بسیاری در این زمینه از سوی رئیس جمهور پیشین وجود دارد. داوری در این مصاحبه با اشاره به اینکه احمدی نژاد معتقد بود جمهوری اسلامی به زودی فرو می‌پاشد، گفت که وی خود را برای دوران پسا جمهوری اسلامی آماده می‌کند. به گفته داوری، محمود احمدی‌نژاد از حمله نظامی آمریکا به ایران، شورش و فروپاشی اقتصادی و بورس و آشوب‌های اجتماعی حمایت کرده و معتقد بود منجی کشور و ولی خدا بر روی زمین است. سریال افشاگری عبدالرضا داوری علیه احمدی‌نژاد به همینجا ختم نمی‎‌شود، وی در تلاش برای آنچه به گفته خود آگاه سازی جامعه از خطر محمود احمدی نژاد است، رشته توئیت‌هایی را نیز در برملا ساختن ماهیت افراد نزدیک به احمدی‌نژاد همچون بقایی منتشر کرده. وی درباره بقایی با هشتگ مستندات و مشاهدات نوشت: «مفاسد مالی حمید بقایی، خارج از تراکنشهای رسمی بانکی و در قالب پول نقد، کارت هدیه و… است و برای آنکه مسیر پولهایش لو نرود، نقدینگی اش را به نام نوچه های تجاری اش در بانکهای مختلف سپرده گذاری کرده و یا در شکل ارز و سکه و اوراق مشارکت بی نام، در نقاط امن جاسازی میکند.»

باشروع زمزمه‌ها برای حضور محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری، بسیاری از مسئولین و صاحب‌نظران نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. محسن رفیق‌دوست در واکنش به احتمال کاندیداتوری احمدی نژاد گفت: «او که اصلا مردود سیاسی است و هیچ جایی در این مملکت ندارد. «من جرب المجرب حلت به الندامه، آزموده را آزمودن خطاست.»

صادق خرازی نیز در واکنش به این اتفاق اعلام کرد که “مردم 8 سال زیر سایه فریب احمدی نژاد بودند. احمدی نژاد همه را فریب داد؛ او بر روی دوش علما نشست و از روی علما عبور کرد؛ به نام دین از روی علما گذشت، به نام علما از روی علما گذشت. به نام مستضعفان از مستضعفان گذشت و من برای او آینده خوبی را نمی‌بینم.”

عباس عبدی نیز در تویئتی از اقدامات فاجعه بار دوران ریاست احمدی نژاد بر کشور گفت و نوشت: “متولدین دهه 60 در دوره احمدی نژاد وارد بازار کار شدند ولی دچار عجیب‌ترین فاجعه اقتصادی شدند. با 800 میلیارد دلار درآمد نفتی، اشتغال در کشور در پایان 91 به رشد صفر درصد رسید. نسل سوخته یعنی نسل دهه 60. باید حداقل 5 میلیون شغل ایجاد می‌شد.”

احمدی نژاد، اما کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری خود را به زمان انتخابات موکول کرد و اعلام کرد که حرف‌های مهم و زیادی برای گفتن دارد. هرچه به تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک‌تر می‌شویم این محمود احمدی نژاد است که از رویای رسیدن دوباره به پاستور دورتر می‌شود. رئیس دولت‌های نهم و دهم که از مدت‌ها پیش کمپین بازگشت به قدرت را کلید زده اکنون با چالش‌های متفاوتی مواجه شده است و اگر در گذشته تنها شورای نگهبان را سد راه خود می‌دانست اکنون با شورش یاران موافق مواجه شده است. عملکرد احمدی نژاد و صحه گذاشتن اطرافیانش درباره ماهیت افکار و اعمال متناقض وی موضوعی است که هرچه بیشتر به خروج او از دایره اعتماد نظام منجر می‌شود.

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *