معاون استاندار خراسان رضوی تاکید کرد:

تمرکز بر پیشگیری و برخورد موثر و فوری با ساخت  و ساز غیر مجاز

علی نژاد

در جلسه هماهنگی دستگاه‌های اجرایی استان که در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی برگزار شد، در خصوص سیاست‌گذاری برای تمرکز بر اقدامات پیشگیرانه و برخورد مؤثر و فوری با ساخت‌وسازهای غیر مجاز تصمیم‌گیری شد.

به گزارش صبح امروز، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در این جلسه بر صیانت و پاسداری از حقوق عامه تأکید کرد و گفت: رعایت قوانین و مقررات در جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز به عنوان اهم وظایف دستگاه‌های متولی باید در دستور کار قرار گیرد.
سیدکمال‌الدین میرجعفریان به ضرورت برنامه‌ریزی دقیق برای اقدامات پیشگیرانه در راستای رفع آسیب‌ها در مبدأ اشاره کرد و یادآور شد: جلوگیری از تصرفات اراضی دولتی و تغییر کاربری‌های غیر مجاز اراضی کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی بهره‌گیری از ظرفیت رسانه‌های ارتباط جمعی و روابط عمومی ادارات متولی را مهم دانست و افزود: افزایش آگاهی عمومی جامعه از قوانین و مقررات و اقدامات مستمر ادارات متولی در جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و برخورد قانونی با متخلفان باید مد نظر قرار گیرد.

ارائه گزارش از ساخت و ساز غیر مجاز تا دو هفته دیگر
لازم به ذکر است در این جلسه مقرر شد حداکثر ظرف مدت 2 هفته ادارات متولی موضوع ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی داخل محدوده و حریم شهرها، داخل محدوده روستاها و اراضی خارج از حریم شهرها و محدوده روستاهای بر پایه اقدامات قانونی (با بهره‌گیری از ابزارهای تشویقی و بازدارنده) باید برنامه‌ریزی صورت گیرد و باز خورد و اثر بخشی برنامه‌ها حداکثر ظرف مدت 2 هفته بعد به استانداری ارائه شود. ضروری است گزارش اقدامات مؤثر هر دستگاه نیز رسانه‌ای شود.

برنامه ریزی برای تحویل و تحول اراضی دولتی داخل حریم شهرهای استان
همچنین مقرر شد، ادارات کل منابع طبیعی و راه و شهرسازی استان برای اجرای ماده 10 قانون زمین شهری موضوع تحویل و تحول اراضی دولتی واقع در داخل حریم شهرهای استان برنامه ریزی لازم را انجام دهند و نتیجه اقدامات حداکثر ظرف مدت 2 هفته به استانداری اعلام شود.
ادارات متولی موضوع صیانت از اراضی دولتی، نظارت بر ساخت و سازهای غیر مجاز نیز باید در راستای هم افزایی بین دستگاهها به گونه‌ای برنامه ریزی نمایند تا از ظرفیت‌های موجود هر دستگاه (گشت نظارت و سایر امکانات پرسنلی و تجهیزاتی و …) برای انجام به موقع وظایف قانونی محوله کلیه ادارات ذیربط در استان بهره‌گیری شود.

تهیه طرح های توسعه و عمران شهری و روستایی براساس نیاز واقعی
ادارات متولی موضوع تهیه طرح‌های توسعه و عمران روستایی ، شهری و … نیز باید ترتیبی اتخاذ کنند تا طرح‌ها بر اساس نیازهای واقعی جامعه هدف تهیه شود و آسیب شناسی گرایش‌های عمومی به تغییر در طرح‌های توسعه شهری با تمرکز بر ارائه راهکارها برای رفع مشکلات در مبدأ صورت پذیرد.

استفاده از ظرفیت شورای حفظ حقوق بیت المال
همچنین بنا شد از ظرفیت شورای حفظ حقوق بیت المال برای اجرای به موقع قوانین و مقررات، رفع مشکلات، هماهنگی با مراجع قضایی استان، شهرستان و نیروی محترم انتظامی توسط کلیه ادارات متولی موضوع صیانت از زمین و حقوق عامه بهره‌گیری گردد.
اقدام به موقع مطابق مقررات در جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیر مجاز و برخورد قانونی با تخلفات ساختمانی و متخلفان به عنوان مهمترین پارامتر ارزیابی ادارات اجرایی، فرمانداریها، بخشداریها، شهرداری، دهیاریها و … لحاظ و نیز به دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری و کلیه ادارات و دستگاه‌های ذیربط استان ابلاغ شود.

آموزش به گشت های نظارتی
باید برنامه‌ریزی لازم برای آموزش قوانین و مقررات به نیروی انسانی و گشت نظارت هر دستگاه به منظور برخورد قانونی مؤثر و به موقع با تخلفات ساختمانی توسط دستگاههای مرتبط صورت گیرد.
نظارت بر ساخت و ساز حریم شهرستان مشهد بر عهده فرماندار

با عنایت به اهمیت و ضرورت اعمال مدیریت واحد و تمرکز زدایی به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در خارج از حریم شهرستان مشهد مقرر شد مشابه کلیه شهرستان‌های دیگر که از سال 1396 برگزاری کمیسیون ماده 99 به فرمانداران تفویض شده در خصوص شهرستان مشهد نیز همین رویه ابلاغ و اقدام شود.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *