الزامات کاهش قیمت مسکن در ۶ماهه آینده؛

مسکن قصد ارزان شدن دارد!

سرویس اقتصادی

در گزارشی که هفته پیش در همین صفحه به آن پرداختیم، سعی شد پیش بینی از وضعیت مسکن در فصل‌های سرد کشور تصویر شود و به صورت بسیار مختصر به باید و نباید حکومتی تاثیر گذار داخلی نیز بر قیمت مسکن اشاره شد.

حال در این شماره قصد داریم به تشریح با توجه به پیش‌بینی‌های گذشته عوامل و راهکارهای تاثیر گذار را بر کاهش قیمت مسکن بررسی کنیم.

ریزش قیمت خانه با اجرای طرح جهش تولید مسکن

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران در مجلس گفت: به نظر می رسد که با اجرای طرح جهش تولید و تأمین مسکن بخش عمده ای از نیاز کنونی مردم به مسکن برطرف شود که این مسئله کاهش قیمت مسکن را در پی خواهد داشت.

 

جباری: به نظر می رسد که با اجرای طرح جهش تولید و تأمین مسکن بخش عمده ای از نیاز کنونی مردم به مسکن برطرف شود که این مسئله کاهش قیمت مسکن را در پی خواهد داشت

 

احمد جباری عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران در مجلس با اشاره به تأثیر سیاست گذاری مجلس یازدهم در مدیریت بازار مسکن، گفت: خوشبختانه مجلس از ابتدای آغاز به کار خود به صورت جدی به مسئله بازار مسکن ورود کرد، به طوری که در اولین اقدام، طرح تشدید مالیات بر خانه های خالی به تصویب رسید که این مسئله تأثیر به سزایی در تعدیل نظام عرضه و تقاضا دارد.

تأثیر اجرای طرح مالیات بر خانه های خالی در کاهش قیمت مسکن

نماینده مردم بندرلنگه، بستک و پارسیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق پیش بینی ها حدود دو تا دو میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، بخشی از این مساکن به بازار تزریق خواهد شد، با ساماندهی این بخش تقاضا کاهش یافته و عرضه برای فروش و اجاره مسکن بالا خواهد رفت که قطعا این موضوع در کاهش قیمت‌ها اثرگذار است.

وی گفت: یکی دیگر از اقدامات مجلس یازدهم و کمیسیون عمران، تدوین طرح جهش تولید و تأمین مسکن است، این طرح اخیرا پس از بررسی کلیات در صحن علنی، برای بررسی بیشتر به کمیسیون عمران ارجاع شد که خوشبختانه در نشست های متعدد این کمیسیون با حضور مسئولان و دستگاه های مرتبط، موارد و دغدغه ها مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت طرح بار دیگر به صحن علنی ارجاع شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: طرح جهش تولید و تأمین مسکن دارای سه محور اصلی تأمین اراضی رایگان، تأمین مصالح ساختمانی ارزان قیمت و تأمین تسهیلات است، خوشبختانه اخیرا با توافق وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی، 250 هزار هکتار از اراضی متعلق به وزارت جهادکشاورزی برای تولید مسکن به وزارت راه واگذار شد.

مصالح ساختمانی با قیمت تولید شده و با سود متعارف در اختیار سازندگان قرار می گیرد

جباری تصریح کرد: در حوزه تأمین مصالح ساختمانی در طرح جهش تولید و تأمین مسکن بر این مسئله تأکید شده که تولیدکنندگان قبل از عرضه به بازار بورس و صادرات، میزان مورد نیاز پروژه های تولید مسکن را تأمین کنند، این مسئله موجب می شود که مصالح ساختمانی با قیمت تولید شده و با سود متعارف در اختیار سازندگان قرار گیرد.

بانک مرکزی باید حداقل 20 درصد از کل تسهیلات بانکی را به حوزه مسکن اختصاص دهد

وی ادامه داد: از طرف دیگر در بحث ارائه تسهیلات نیز تأکید شده که بانک مرکزی حداقل 20 درصد از کل تسهیلات بانکی را به حوزه مسکن اختصاص دهد که این مسئله می تواند بخش اعظمی از منابع مورد نیاز این حوزه را برطرف کند.

بدری: بر اساس آمارها، روند افزایشی قیمت مسکن در چند ماه اخیر به دلیل اشباع قیمت‌ها آهسته تر شده است، حال به نظر می رسد که بازار مسکن در ماه های آینده در صورت مدیریت بازار مصالح و کنترل دلالان به ثبات و آرامش خواهد رسید

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران در مجلس گفت: در کل به نظر می رسد که با اجرای طرح جهش تولید و تأمین مسکن بخش عمده ای از نیاز کنونی مردم به مسکن برطرف شود که این مسئله کاهش قیمت مسکن را در پی خواهد داشت.

الزامات کاهش قیمت مسکن در ۶ماهه آینده؛ از مدیریت بازار مصالح تا مالیات بر عایدی سرمایه

همچنین عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بر اساس آمارها، روند افزایشی قیمت مسکن در چند ماه اخیر به دلیل اشباع قیمت‌ها آهسته تر شده است، حال به نظر می رسد که بازار مسکن در ماه های آینده در صورت مدیریت بازار مصالح و کنترل دلالان به ثبات و آرامش خواهد رسید.

صدیف بدری با اشاره به آینده بازار مسکن، گفت: متأسفانه دولت عملا بازار مسکن را به حال خود رها گذاشته و به جای اقدامات اساسی و زیربنایی برای مدیریت بازار، به دنبال طرح های تبلیغاتی مانند افزایش تسهیلات 400 میلیونی است.

عوامل و الزامات مدیریت بازار مسکن؛ دولت باید نقدینگی را به سمت تولید مسکن هدایت کند

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قیمت بازار مسکن تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون نظام عرضه و تقاضا، قیمت مصالح ساختمانی، قیمت تمام شده تولید مسکن و هجوم نقدینگی و رویکرد سرمایه نسبت به بازار است، حال دولت برای ثبات بخشی به بازار باید نسبت به مدیریت و ساماندهی هر یک از این عوامل اقدام کند، از طرف دیگر دولت باید نقدینگی را به سمت تولید مسکن هدایت کند.

بدری افزود: دولت باید به سمت کنترل بازار مسکن و حوزه های مرتبط و وابسته مانند بازار مصالح ساختمانی برود، در شرایط کنونی قیمت هر کیلو میلگرد به حدود 15 هزار تومان رسیده است. این موضوع واضح و مبرهن است که وقتی که قیمت تمام شده تولید مسکن افزایش یابد، به تبع آن قیمت ها در بازار نیز بالا می رود.

قانون مالیات بر عایدی سرمایه مولفه اصلی در مدیریت بازار مسکن

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: یکی از مولفه های اصلی در مدیریت بازار مسکن در 6 ماهه دوم سال جاری و سال 1400، تصویب و اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه است، این قانون تا حدودی می تواند بازار را از دلال بازی و سفته گری خارج کند، از این رو این مسئله موجب کاهش تلاطم و آشفتگی بازار مسکن خواهد شد.

روند افزایشی قیمت مسکن به دلیل اشباع قیمت‌ها آهسته تر شده است

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بر اساس آمارها، روند افزایشی قیمت مسکن در چند ماه اخیر به دلیل اشباع قیمت‌ها آهسته تر شده است، حال به نظر می رسد که بازار مسکن در ماه های آینده در صورت مدیریت بازار مصالح و کنترل دلالان به ثبات و آرامش خواهد رسید.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *