shampoo

روز پر حاشیه مجلس برای غایبین؛

فریاد‌ها برای بذرپاش و مطهری

آقای نماینده به هیات رئیسه مجلس: والله دارید دهان نمایندگان را گچ می‌گیرید

جلسه علنی روز شنبه مجلس چندان بدون حاشیه نبود و تذکرات بهارستانی‌ها از کوه دماوند تا انتقادات به هیات رئیسه را شامل می‌شد.

خبرآنلاین نوشت:  پس از یک هفته سر زدن به حوزه‌های انتخابیه امروز اولین جلسه علنی بهارستانی‌ها بود، جلسه‌ای که حواشی‌اش کم نبود و از انتقادات به هیات رئیسه گرفته تا کنایه به نمایندگان سابق در آن در جریان بود؛ بازار انتخابات برای شوراهای نظارت هم در این جلسه حسابی داغ بود.

والله دهن نمایندگان را گچ می‌گیرید

محمدرضا صباغیان نماینده مهریز و بافق از جمله نمایندگانی است که تا امروز چندین بار انتقادات جدی نسبت به هیات رئیسه مجلس مطرح کرد اما همینکه امروز امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی که ریاست جلسه را به عهده داشت از او خواست تا تذکرش را مطرح نکند، صباغیان حسابی از کوره در رفت و  خطاب به هیات رئیسه گفت: چرا نمایندگان را تحقیر می کنید من برای یک تذکر سه مرتبه آمدم هیات رئیسه. والله دارید دهن نمایندگان را گچ می‌گیرید. هر موضوعی که باب میل شما نیست اجازه حرف زدن در خصوص آن داده نمی‌شود. بنده در جلسه قبلی نوبت تذکر داشتم اما این اجازه به من داده نشد.

او در ادامه گفت: در جلسه قبلی پیرامون انتخاب رئیس دیوان محاسبات سوال بنده و عده‌ای دیگر از نمایندگان این بود که مطابق تبصره ۲ ماده ۵۱ قانون منتخب ۲۰ سال سابقه کار نداشته و همچنین بازنشسته است.  اما شما این موضوع مهم  اجازه ندادید تا این موضوع در مجلس شفاف شود. بعد هم آقای قالیباف در تلویزیون می‌گوید همه چیز را بر اساس قانون انجام دادیم یک نفر نتوانست در این رابطه صحبت کند خواهش میکنم همانطور که ما نمایندگان به شما احترام می‌گذاریم شما هم اجازه دهید ما حرف بزنیم.

صباغیان ادامه داد: اگر این مسائل در مجلس روشن شود دیگر ابهامی باقی نمانده و شبکه‌های معاند نیز نمی‌توانند از شرایط سوءاستفاده کنند. اگر نماینده قدرت نداشته باشد مردم نیز قدرت نخواهند داشت.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی هم در پاسخ به تذکر وی بیان کرد: اکنون نوبت مطرح کردن پیشنهاد در خصوص طرح در حال بررسی است اما شما از آن برای دادن تذکر استفاده کردید. اگر نمایندگان مطلب درستی نیز داشته باشند باید به موقع آن را مطرح کنند. طبق نوبت در پایان جلسات فرصت برای مطرح شدن تذکرات وجود دارد.

ادامه بحث وقف کوه دماوند در مجلس

ماجرای وقف کوه دماوند از همان موضوعاتی است که این روزها در هر کوی و برزنی صحبتی از آن به میان می‌آید؛ این بحث آنقدر داغ شد که به صحن علنی مجلس هم راه پیدا کرد؛ فاطمه مقصودی در تذکری شفاهی با استناد به اصل ۴۵ قانون اساسی گفت: این اصل دریاها، معادن، کوه‌ها، جنگل‌ها، مراتع و همه آن چه که به عنوان منابع ملی و اراضی طبیعی به حساب می‌آید را مشخص کرده است. امروز شاهد این هستیم که در شمال کشورمان عده‌ای ادعا می‌کنند که اماکن و مراتع شمالی موقوفی است. باید بگویم که طبق اصل ۴۵ هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد کوه خواری، جنگل خواری، دریا خواری و زمین خواری گفت: حراست و نگهداری از مراتع واجب است تقاضا دارم به این مسئله رسیدگی کنید ادعای موقوفی بودن مراتع دماوند براساس ماده یک قانون ملی شدن جنگل‌ها بی اساس است.

وی با استناد به قانون ملی شدن جنگل‌ها گفت: این قانون در سال ۱۳۴۲ تصویب شده است براساس آن تمامی اراضی جنگلی  و مراتع اموال عمومی به حساب می‌آید و متعلق به دولت هستند مگر از این که قبل از تاریخ ۴۲ به تملک کسی درآمده باشند.

این عضو مجمع نمایندگان استان لرستان اظهار کرد: از طرف دیگر در حوزه انتخابیه خودم  کشاورزانی را داریم که برای زمین‌شان بنچاق و سند و یا قباله دارند اما منابع طبیعی مالکیتی برای آنها قائل نیست. وقتی به منابع طبیعی انتقاد می‌کنیم می‌گویند مجبور هستیم چون دولت گفته  است پس هر چقدر کشاورز شکایت کند ما روی آن اعتراض می‌کنیم.

مقصودی در پایان گفت:  بی شک قوه قضاییه و حجت الاسلام رئیسی به ماجرای کوه دوماند رسیدگی کرده تا دیگر شاهد این رفتارهای ظالمانه نباشیم.

حمله به علی مطهری از تریبون باز مجلس

اما اینها تنها حواشی اولین صحن علنی مجلس بعد تعطیلات نبود، علی مطهری نایب رئیس سابق مجلس روز شنبه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر به انتقاد از سکوت ایران در مقابل رفتار کشور چین در قبال مسلمانان منطقه «سین کیانگ» پرداخته بود.

بر اساس این گزارش روزگذشته محمود احمدی بیغش در بخشی از نطق میان دستور جلسه علنی مجلس با حمله به نایب رئیس سابق مجلس، گفت: اخیرا شاهد برخی موضعگیری‌های نسنجیده و فاقد هرگونه اعتبار و استناد از سوی بعضی از سیاسیون بی‌خاصیت و همیشه طلبکار از جمله فردی که خود سابقه نمایندگی دارد در خصوص مسلمانان منطقه سین کیانگ چین هستیم که تحقیقات نشان می‌دهد نه تنها این اظهارات سخیف و ضد امنیت ملی صحت ندارد بلکه ده‌ها میلیون مسلمان چین با دولت و دولت با مسلمانان مشکلی ندارند و قیاس آن با مسلمانان فلسطین یک فتنه غرب‌گرایانه است و این اظهارات در راستای استمرار خط فکری نفاق‌برانگیز این جریان بی‌خاصیت و پرمدعا برای تحت تاثیر قرار دادن روابط مناسب ایران و چین صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اینجانب از منتقدان جدی پنهانکاری وزارت امور خارجه در بعضی از مسائل هستم، اما به هیچ‌وجه اظهارات مداخله‌جویانه جریان انحرافی اصلاحات و رهبران دچار توهم سیاسی این جریان پرهزینه را علیه منافع ملی برنمی‌تابم و از این تریبون از دادستان محترم کل کشور می‌خواهم ملاحظات را کنار گذاشته و با امثال این ذهن‌های بیمار با قاطعیت و شدت برخورد کند.

 

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *