مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی:

فیروزه در فهرست شهرهای ملی کشور قرار گرفت

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: در شورای ملی شهرهای صنایع دستی شهر فیروزه به عنوان شهر ملی صنایع دستی در رشته فیروزه  انتخاب شد.

به گزارش روزنامه«]صبح امروز» و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر روز دوشنبه 30 تیرماه 1399 با اعلام این خبر درباره تشکیل شورای انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی اظهار کرد: در جلسه شورای انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنايع‌دستی، ظرفیت‌ها و قابلبت‌ها و شاخص‌های تعیین شده پس از بررسی با حضور مدیر کل و سایر دستگاه‌های مرتبط استان و شهرستان اعم از فرماندار و نمابندگان حضور می‌یابند.

او ادامه داد: اعضای شورا پس از بررسی پرونده‌ها و ارزيابی شاخص‌ها به هر يك از شهرها و روستاهای مطرح شده امتياز می‌دهند و در نهايت مناطقی كه حدنصاب را كسب كنند، برای ثبت ملي انتخاب می‌شوند.

مکرمی‌فر به شرایط شهر فیروزه به عنوان شهر ملی صنایع دستی در رشته فیروزه گفت: ظرفیت تولید فیروزه به ازای هر فرد به طور میانگین سالانه 15 تا 20 کیلو سنگ فیروزه است، برداشت سنگ از معدن به طور میانگین سالانه 40 تا 50 تن سنگ فیروزه است.

او افزود: میزان ارزش افزوده به طور میانگین سالانه در هر تن سنگ 14 کیلوگرم سنگ خالص فیروزه به دست می‌آید و در ضعیف‌ترین حالت این نسبت یک به ده است. یعنی در 40 تن سنگ 4 تن سنگ خالص استحصال می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی درباره دیگر ویژگی‌های این شهر برای انتخاب به عنوان شهر ملی صنایع دستی در زمینه فیروزه اظهار کرد: در شهر فیروزه 20 کارگاه درون شهری و 50 کارگاه خانگی درون شهری و 150 کارگاه روستائی و هزار کارگاه خانگی روستائی فعال است.

مکرمی‌فر با اشاره به میزان اشتغال‌زایی فیروزه تراشی در شهرستان فیروزه اظهار کرد: به صورت مستقیم دو هزار و 300 نفر و به صورت غیرمستقیم 22 هزار و 100 نفر در این زمینه اشتغال دارند.

او ادامه داد: 80 درصد اشتغال در بخش مرکزی شهرستان فیروزه شامل 34 روستا از جمله معدن علیا و سفلی، قالیباف، گلشن‌آباد، حیدرآباد، شوری، اقبالیه، مهدی‌آباد، بزقوچان و …) که از این تعداد 20 روستا به طور مستقیم و غیر مستقیم در گیر فیروزه هستند.

مکرمی‌فر افزود: 20 درصد دیگر نیز 35 روستای بخش قرار دارند که این روستاها از جمله مرزان، فهنه، کوندر، اردلان، همت‌آباد، صمان، شوریاب، شورگشت، گرماب و … است، البته تعداد 15 روستا به صورت مستقیم و غیرمستقیم درگیر فیروزه هستند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تاکید کرد: آمار کارگاه‌ها مربوط به شهرستان فیروزه است و در شهرستان نیشابور بیش از یک هزار نفر در رشته تراش و فروش فیروزه مشغول کار هستند.

او تصریح کرد: حداقل سن شاغلان 15 سال و حداکثر 80 سال است، هم‌چنین این حداقل  و حداکثر در روستای معدن وجود ندارد و متغیر است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با اشاره به پیشینه تاریخی فیروزه یادآور شد: تعداد 150 نفر در مجمع شهرستان جزو پیشکسوتان است رشته هستند که در قید حیات هستند.

مکرمی فر با بیان این که فیروزه ظرفیت‌های بسیاری دارد و به همین دلیل به عنوان شهر ملی صنایع دستی ایران انتخاب شده است، گفت: تعداد ۱۴۰ نفر کارگر در معدن مشغول بکار هستند و تونل اصلی معدن فیروزه به طول ۲کیلومتر و تونل‌های فرعی به طول حدود ۵۰ کیلومتراست که این تونل‌ها نیز خود ظرفیت‌های گردشگری محسوب می‌شوند.

گفتنی است: فیروزه در فاصله حدود 150 کیلومتری از مشهد مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد. از شهرستان فیروزه تاکنون حدود 27 اثر تاریخی، فرهنگی، محوطه و تپه تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بر اساس يافته‌هاي باستان شناسي در تپه بلوچ، واقع در شمال شرق مجموعه باغ نشاط از توابع اين شهرستان، قدمت اين منطقه را به دوران نو سنگي پارينه سنگي نشان مي‌دهد.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *